Sunborn International H2'25: Taseen painolasti jarruttaa kasvuaaltoa
Tiivistelmä
- Sunborn Internationalin H2-luvut alittivat odotukset johtuen alhaisesta huonekohtaisesta käyttöasteesta ja kustannusinflaatiosta, mikä vaikutti negatiivisesti konsernin liikevaihtoon ja kannattavuuteen.
- Yhtiön taseasema on erittäin vivutettu, mikä aiheuttaa rahoitusriskin ja rajoittaa kasvustrategian edistämistä; Gibraltarin tytäryhtiön joukkovelkakirjalainan uudelleenrahoitus on kriittistä.
- Sunborn Internationalin tavoitteet vuoteen 2028 mennessä ovat kunnianhimoiset, mutta niiden saavuttaminen edellyttää merkittäviä investointeja ja onnistunutta hankekannan toteutusta.
- Yhtiön osakkeen arvostus on korkea suhteessa ennusteisiin ja verrokkeihin, ja likviditeettiriskit heikentävät tuotto-riskisuhdetta.
Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
| Ennustetaulukko | H2'24 | H2'25 | H2'25e | Erotus (%) | 2025 | |
| MEUR / EUR | Vertailu | Toteutunut | Inderes | Tot. vs. inderes | Toteutunut | |
| Liikevaihto | 13,5 | 14,1 | 15,6 | -10 % | 26,6 | |
| Käyttökate | - | 3,2 | 3,8 | -15 % | 6,3 | |
| Liikevoitto (oik.) | - | 1,9 | 2,5 | -24 % | 4,4 | |
| Liikevoitto | - | 0,0 | 0,6 | -96 % | -0,1 | |
| EPS (raportoitu) | - | -0,01 | -0,01 | -16 % | ||
| Osinko/osake | - | 0,00 | 0,00 | 0,00 | ||
| Liikevaihdon kasvu-% | - | 3,9 % | 15,0 % | -11 %-yks. | 6,1 % | |
| Liikevoitto-% (oik.) | - | 13,7 % | 16,2 % | -2,5 %-yks. | 16,5 % |
Lähde: Inderes
Sunborn Internationalin H2-luvut olivat odotuksiamme heikommat yllättävän pehmeän huonekohtaisen käyttöasteen takia. Olemme nostaneet lähivuosien arviota yhtiön kulutasosta ja lykänneet hieman tulevaa Lontoon jahtihotelli-investointia ennusteissamme. Laskemme tavoitehintamme 0,21 euroon (aik. 0,22 eur). Kurssilaskun myötä päivitämme suosituksemme vähennä-tasolle (aik. myy).
Myönteinen kehitys jäi odotuksiamme vaisummaksi
Sunborn Internationalin loppuvuosi oli kahtiajakoinen. Vahvassa tuloskunnossa olevan Lontoon jahtihotellin luvut jäivät vertailukauden tasolle, kun taas viime vuosina alisuoriutuneen Gibraltarin jahtihotellin liikevaihto kasvoi vahvasti, mikä mahdollisti jälleen parannuksen suhteellisessa kannattavuudessa. Tulosparannuksesta huolimatta Gibraltarin jahtihotellilla on vielä paljon matkaa Lontoon tasoille. Raju pudotus huoneiden käyttöasteessa johti merkittävään 10 %:n laskuun huonekohtaisessa liikevaihdossa ja odotuksiamme heikompaan konsernitason liikevaihtoon. Vahva muu myynti mahdollisti kuitenkin liikevaihdon kasvun. Sunborn Internationalin kannattavuus jäi ennusteistamme matalamman liikevaihdon ja tytäryhtiöiden kokeman kustannusinflaation takia. Myös heikko Iso-Britannian punta painoi kehitystä vertailukauteen nähden. Voitollisesta operatiivisesta tuloksesta huolimatta tuntuvat rahoituskustannukset painoivat nettotuloksen tappiolliseksi.
Vuoden 2025 lopussa taseasema oli erittäin vivutettu, mikä aiheuttaa selvän rahoitusriskin ja rajoittaa yhtiön kykyä edistää sen kasvustrategiaa. Taseriskin pienentämiseksi on kriittistä, että yhtiö onnistuu uudelleenrahoittamaan Gibraltarin tytäryhtiön erääntyneen joukkovelkakirjalainan. Investointikyvykkyyden parantamiseksi yhtiön tiedottama Gibraltarin jahtihotellin osittainen myynti ja yhteisyrityksen perustaminen XNS Holdingsin kanssa olisi keskeisessä roolissa. Kyseiseen transaktioon liittyen tulospäivä ei tarjonnut uusia yksityiskohtia, mutta hanke etenee yhtiön mukaan päivitetyn aikataulun mukaisesti.
Tavoitteet ovat kunnianhimoiset, mutta yhtiön on osoitettava kykynsä toteuttaa hankekantaansa
Olemme nostaneet lähivuosien kuluennusteitamme ja lykänneet tulevan Lontoon jahtihotellin käyttöönottoa aivan vuoden 2027 loppuun. Käsityksemme mukaan uuden jahtihotellin rakennuttaminen kestää 18-22 kuukautta. Sitä ennen Sunborn Internationalin on toteutettava Gibraltarin jahtihotellin osittainen myyntitransaktio tai kerättävä merkittävä määrä uutta pääomaa investointien mahdollistamiseksi. Sunborn International päivitti tilinpäätöstiedotteensa yhteydessä tavoitteitaan. Yhtiö tavoittelee noin 70 MEUR:n liikevaihtoa ja 28-30 MEUR:n käyttökatetta vuoteen 2028 mennessä. Tavoite nojaa uusien Lontoon ja Vancouverin jahtihotellien käyttöönottoon sekä nykyisen Lontoon jahtihotellin siirtämiseen Sevillaan. Nähdäksemme tavoite on erittäin aggressiivinen, kun huomioi yhtiön kireän taseaseman ja etteivät uudet sijainnit ehdi saavuttaa kypsää käyttöastettaan vuoteen 2028 mennessä. Nykyinen 15 MEUR:n vuoden 2028 käyttökate-ennusteemme onkin merkittävästi yhtiön tavoitetason alapuolella.
Arvostus ei nykynäytöillä houkuttele
Sunborn Internationalin ennusteisiimme pohjautuvat vuosien 2026-2027 42-87x EV/EBITDA-kertoimet ovat sekä absoluuttisesti että verrokkeihin nähden erittäin korkeat. Gibraltarin aluksen ehdollisen kaupan toteutuminen muuttaisi osakkeen arvostuskuvaa ja mahdollistaisi strategiakauden investointiaallon edistämisen. 0,21 euron osakekohtaista arvoa viitoittava DCF-mallimme indikoi osakkeen olevan oikein hinnoiteltu. Mallimme nojaa kuitenkin yhtiön kykyyn investoida tuleviin hotellihankkeisiin, joten investointisyklin lykkääntyminen syö mallin viitoittamaa arvoa. Toistaiseksi osakkeen tuotto-riskisuhdetta heikentää likviditeettiriskin aiheuttava Gibraltarin jahtihotellin erääntynyt joukkovelkakirjalaina.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
