Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Gibraltarin heikko matkustajakehitys ja rahoitusratkaisujen viivästyminen siirtävät Sunborn Internationalin kasvutarinaa yhä kauemmas. Lykkäsimme ennusteissamme uusien jahtihotellien käyttöönottoa, minkä myötä yhtiön tappiollinen ja raskaasti velkavetoinen vaihe pitkittyy. Laskemme tavoitehintamme 0,12 euroon (aik. 0,20 euroa) ja toistamme Vähennä-suosituksemme.
Laskimme kuluvan vuoden ennusteitamme Lontoon ja etenkin Gibraltarin odotuksiamme heikomman matkustajadatan perusteella. Gibraltarin matkustajamäärät laskivat koko kesän, vaikka EU:n ja Ison-Britannian rajasopimusta on sovellettu heinäkuusta lähtien. Pidemmällä aikavälillä sopimus voi avata alueelle uusia lentoreittejä, mikä tukisi alueen kysyntään nähden turhan suuren jahtihotellin käyttöastetta. Lontoon jahtihotelli on suoriutunut vakaammin, joskin sen pidemmän aikavälin näkymää varjostaa keskustelu mahdollisesta majoitusverosta. Lähikuukausina Gibraltarin lentomatkustajat nojaavat nähdäksemme yhä Ison-Britannian reitteihin, sillä uusien reittien avaaminen vie aikaa. Gibraltarin jahtihotellin suoritustason korjaantuminen olisi yksi harvoista keinoista keventää Sunborn Internationalin velkataakkaa ilman uutta rahoitusta, joten heikko kehitys hidastaa myös taseen vahvistumista.
Sunborn International on suunnitellut lähivuosille erittäin suurta investointisykliä, mutta näytöt sen edellyttämän rahoituksen keräämisestä uupuvat toistaiseksi. Myöskään keväällä 2025 tiedotetusta aiesopimuksesta Gibraltarin jahtihotellin osittaisesta myynnistä ja sen ympärille perustettavasta yhteisyrityksestä ei ole kuulunut uutta. Koska uuden aluksen rakennuttaminen kestää arviolta 22 kuukautta, lykkäsimme ennusteissamme Lontoon uuden jahtihotellin käyttöönottoa vuoden 2028 loppuun ja Vancouverin jahtihotellin vuoden 2029 puoliväliin. Muutos laski vuoden 2028 liikevaihtoennustettamme 44 % ja painoi oikaistun liiketulosennusteemme lähelle nollaa. Tappiollisen tulostason ja mittavien investointien takia uusien hotellien rahavirran lykkääntyminen painaa rajusti lähivuosien kannattavuutta. Sunborn Internationalin tase on jo valmiiksi erittäin velkainen, sillä nettovelka on noin 21-kertainen kuluvan vuoden käyttökate-ennusteeseemme nähden, ja Lontoon tytäryhtiön joukkovelkakirjalaina erääntyy helmikuussa 2027. Ennusteissamme velkataakka kasvaa investointisyklin aikana vielä rajusti ennen kuin uudet hotellit alkavat tuottaa kassavirtaa.
Sunborn Internationalin sijoitustarinan eteneminen edellyttää yhtiöltä kykyä vahvistaa rahoitusasemaansa joko projektikohtaisella rahoituksella tai Gibraltarin jahtihotellin yhteisyrityshankkeella. Kummastakaan ei ole vielä merkkejä, mikä hämärtää kasvunäkymää. Järjestelyn lykkääntymisen myötä Gibraltarin jahtihotellin osittaiseen myyntiin nojautuminen hinnoittelussa vaikeutuu ajan kuluessa enenevästi.
Tulospohjaiset arvostuskertoimet ovat lähivuosina erittäin korkeat, eikä tasepohjainen arvostus (2026: P/B 0,9x tai 0,6x jahtihotellien markkina-arvoilla mitattuna) tue osaketta tappiollisen tulostason takia. Jahtihotellien markkina-arvoilla oikaistu P/B-kerroin vaikuttaa maltilliselta, mutta sekin nojaa Gibraltarin järjestelyn toteutumiseen. DCF-mallimme indikoi osakkeelle nykykurssia vastaavaa arvoa. Arvostuskuva muuttuisi nopeasti, mikäli Gibraltarin järjestely toteutuisi. Toistaiseksi osakkeen tuotto/riski-suhde jää mielestämme kuitenkin heikoksi, sillä riskinotto edellyttää liikaa uskoa heikon rahoitusaseman aiheuttaman investointilukon purkautumiseen.
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille