Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.
Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Automaattikäännös: Alkuperäinen julkaistu ruotsiksi 6.11.2026.
Tången Industrikapital on pohjoismainen teollisuuskonserni, joka ostaa teknisillä erikoisaloilla toimivia pieniä ja keskisuuria yhtiöitä ja kehittää niitä pitkäjänteisesti. Yhtiön mukaan konserniin kuului Q3'26:n lopussa 15 portfolioyhtiötä, jotka jakautuvat kolmeen liiketoiminta-alueeseen.
Tången lukuina (Q3'26)
| Tunnusluvut | Arvo |
|---|---|
| Markkina-arvo | 4 893 MSEK |
| Nettovelka ilman leasingvelkoja | -26,1 MSEK |
| Nettovelka sis. leasingit, lisäkauppahinnat ja optiot | 80,1 MSEK |
| Liikevaihto (viim. 12 kk) | 2 284,6 MSEK |
| Oikaistu EBITA ja marginaali (viim. 12 kk) | 303,2 MSEK, 13,3 % |
| Portfolioyhtiöiden määrä | 15 (Q3'26); lisäksi Compab, ehdollinen yritysosto |
| Listautumisanti | 12.6.2026, 67 SEK per osake |
Sääntelyosaaminen on suurin liiketoiminta-alue, ja sen osuus R12-liikevaihdosta oli Q3'26:n lopussa 42,5 %. Alueen yhtiöt toimivat tiukasti säännellyissä ympäristöissä, joissa myytäviltä tuotteilta ja järjestelmiltä vaaditaan sertifiointia ja dokumentointia. Tyypillisiä asiakkaita on teollisuudessa, joukkoliikenteessä, merenkulussa ja yhteiskunnan kannalta kriittisissä toiminnoissa. Palvelut-liiketoiminta-alueen osuus on 36,6 %, ja se tuottaa teknisiä palveluita, kuten asennuksia, korjauksia ja huoltoa, asiakkaan tiloissa. Toimeksiannot ovat usein toistuvia, ja asiakkaina ovat teollisuus, satamat ja julkiset kiinteistönomistajat. Teollisuustekniikan osuus on 20,7 %, ja se kehittää ja myy omia erikoistuotteitaan teollisuudelle ja muille ammattiasiakkaille pintakäsittelystä koneisiin ja komponentteihin.
Vuonna 2025 Ruotsin osuus liikevaihdosta oli 60 % ja Norjan ja Suomen kummankin reilut 12 %. Ruotsin liikevaihto syntyy pääasiassa Palvelut-liiketoiminta-alueella, joka on paikallista palvelutoimintaa, kun taas Sääntelyosaaminen myy valtaosan tuotteistaan Ruotsin ulkopuolelle. Asiakkaat ovat pääasiassa teollisuuden, energia-alan, merenkulun ja infrastruktuurin yrityksiä, ja julkisen sektorin osuus liikevaihdosta on yhtiön arvion mukaan noin 30 %.
Tången ostaa kannattavia erikoistuneita yhtiöitä ja antaa niiden kehittyä edelleen oman johtonsa alaisuudessa. Yritysostoja tehdään kolmessa kokoluokassa: alustayhtiöt, joiden liikevaihto on tyypillisesti 200–500 MSEK, erikoistuneet yhtiöt (50–200 MSEK) sekä pienemmät täydentävät yritysostot nykyisille tytäryhtiöille. Esitteen mukaan kohteiden EBITA-marginaalin tulee olla yli 10 %, sijoitetun pääoman tuoton yli 15 % ja velkaantumisen matala. Yhtiön mukaan yritysostot on tehty keskimäärin 4–6-kertaisella EBITA:lla lisäkauppahinnat mukaan lukien, ja noin 70 % kaupoista on tehty suoraan omistajien kanssa. Suorat kaupat, joissa ei ole kilpailevia tarjoajia, ovat todennäköisesti tärkeä selitys hintatasolle.
Kaupan jälkeen johto jää yleensä yhtiöön, eikä Tången tavallisesti osta koko yhtiötä, vaan myyjä saa pitää vähemmistöosuuden. Osuudesta sovitaan niin sanotuilla put/call-optioilla, jotka antavat myyjälle oikeuden myydä ja Tångenille oikeuden ostaa loput osakkeet myöhemmin hintaan, joka riippuu yhtiön kehityksestä. Lisäksi osa kauppahinnasta maksetaan usein jälkikäteen lisäkauppahintana, jos yhtiö saavuttaa sovitut tulostavoitteet. Näiden järjestelyjen ansiosta myyjällä ja johdolla säilyy kannustin hyvään tulokseen. Molemmat kirjataan velaksi, ja Tången kirjaa samalla tuloksiinsa koko yhtiön tuloksen. Koska johto jää yhtiöön, tytäryhtiöitä voidaan johtaa itsenäisesti, ja emoyhtiö hoitaa yritysostot, pääoman kohdentamisen ja seurannan. Konserni voi siten kasvaa ilman, että emoyhtiön organisaation tarvitsee kasvaa samaa tahtia.
Malli perustuu pääomakevyiden liiketoimintojen ostamiseen, mikä on pitänyt ylläpitoinvestointien tarpeen pienenä. Vuonna 2025 investoinnit käyttöomaisuuteen olivat 16,6 MSEK eli noin 1 % liikevaihdosta, kun taas operatiivinen kassavirta oli 170 MSEK eli 104 % raportoidusta EBITA:sta (vuosikertomus, ennen listautumista). Suuri osa tuloksesta muuttuu siis kassavirraksi, jolla voidaan rahoittaa seuraava yritysosto.
Tången perustettiin vuonna 2020 Göteborgissa, ja ensimmäisinä vuosina se rakennettiin muutaman alustayhtiön ympärille, kuten Göfast Gruppenin ja Maluxin, jotka ovat nykyään konsernin suurimmat yhtiöt. Vuodesta 2023 alkaen yritysostotahti kiihtyi voimakkaasti, ja kymmenkunnan uuden yhtiön ja täydentävien yritysostojen myötä konsernin liikevaihto kasvoi vuosina 2023–2025 vajaasta 0,8 mrd. kruunusta vajaaseen 1,6 mrd. kruunuun. Kasvu tuli pääosin yritysostoista, ja orgaaninen kehitys vaihteli vuosittain. Kannattavuus kuitenkin parani asteittain, koska ostetuilla yhtiöillä oli korkeammat marginaalit kuin aiemmilla.
Osake listattiin Nasdaq Stockholmiin kesäkuussa 2026. Listautumisen yhteydessä toteutettu osakeanti käänsi nettovelan nettokassaksi, ja yritysostotahti on sen jälkeen jatkunut. Osakkeella on ensimmäisestä päivästä lähtien käyty kauppaa merkintähintaa korkeammalla, ja Q2- ja Q3-raportit ovat ainoat, jotka yhtiö on tähän mennessä julkaissut pörssiyhtiönä.
Konsernin nykyinen kokoonpano on tuore, mikä vaikeuttaa kasvun ja kannattavuuden normaalitason arviointia. Noin kolmen vuoden aikana, jonka Tången on ollut nykyisessä muodossaan, sen koostumus on muuttunut niin paljon, että vuosien välinen vertailu asettaa pitkälti eri salkut vastakkain. Orgaaninen kasvu, joka kertoo parhaiten yhtiöiden todellisesta kehityksestä, on samana aikana vaihdellut vuoden 2023 -3,5 %:sta kuluvan vuoden tähänastiseen 17 %:iin, eikä vielä voida sanoa, mikä taso on normaali suhdannesyklin yli. Sama koskee kykyä ostaa yhtiöitä matalilla kertoimilla: näytöt perustuvat yhtiön omiin tietoihin rajallisesta määrästä kauppoja listaamattomana yhtiönä, eikä kykyä ole vielä testattu nopeammassa yritysostotahdissa ja suurempien yhtiöiden kohdalla. Pörssiyhtiönä Tången on lisäksi julkaissut vasta kaksi osavuosikatsausta, joten markkinat eivät ole vielä voineet seurata, miten johto viestii ja saavuttaa tavoitteitaan ajan mittaan.
Liikevaihto kasvoi Q3'26:lla 597,2 MSEK:oon (Q3'25: 353,8 MSEK). Kasvusta 165,6 MSEK tuli ostetuista yhtiöistä, ja orgaaninen kasvu oli 19,9 % eli selvästi enemmän kuin koko vuonna 2025 (4,9 %), mutta linjassa kuluvan vuoden aiempien neljännesten kanssa. Tämä viittaa siihen, ettei kyse ole pelkästä kertaluonteisesta vaikutuksesta. Oikaistu EBITA nousi 83,3 MSEK:oon ja marginaali 13,9 %:iin (Q3'25: 12,1 %). Orgaaninen EBITA-kasvu (17,8 %) oli suunnilleen samaa tasoa kuin orgaaninen liikevaihdon kasvu, joten marginaalin nousu selittyy ennen kaikkea sillä, että ostettujen yhtiöiden marginaalit ovat muuta konsernia korkeammat. Kuten alla olevasta taulukosta käy ilmi, kaikki kolme liiketoiminta-aluetta kasvoivat voimakkaasti. Sääntelyosaamisessa kasvua tukivat Celabin, D.E.C. Marinen ja TriNorthin ostot sekä Maluxin suuret projektitoimitukset, jotka ovat osin kertaluonteisia. Palvelut-liiketoiminta-alue kasvoi pääasiassa orgaanisesti Göfastin ja Elfconin jatkuvien toimeksiantojen ansiosta, ja Teollisuustekniikkaa vauhdittivat Westcompin ja Swemcon ostot. Nettorahoituserät heikkenivät -13,6 MSEK:iin (Q3'25: -3,0 MSEK), mutta syynä oli aiemmin ostetun yhtiön lisäkauppahinnan korottaminen, koska yhtiö on kehittynyt suunniteltua paremmin.
Liiketoiminnot Q3'26 vrt. Q3'25
| Liiketoiminto | Liikevaihto Q3'26, MSEK | Liikevaihto Q3'25, MSEK | Kasvu | EBITA-marginaali Q3'26 | EBITA-marginaali Q3'25 |
|---|---|---|---|---|---|
| Sääntelyosaaminen | 253,8 | 162,5 | +56,2% | 19,6% | 17,0% |
| Palvelut | 222,5 | 138,5 | +60,7% | 11,5% | 11,1% |
| Teollisuustekniikka | 119,1 | 52,5 | +127,1% | 12,3% | 7,2% |
| Keskitetyt toiminnot ja eliminoinnit | 1,7 | 0,5 | – | EBITA -9 MSEK | EBITA -4 MSEK |
| Konserni | 597,2 | 353,8 | +68,8% | 13,6 % (oikaistu 13,9 %) | 12,1% |
Vahva myynti sitoi samalla käyttöpääomaa, joten 69,7 MSEK:n operatiivinen kassavirta vastasi 86 %:n kassakonversiota (Q3'25: 104 %). Select Telecomin ja Indikatorin ostot, jotka rasittivat kassavirtaa 90,2 MSEK:lla, maksettiin olemassa olevilla kassavaroilla ilman uusia lainoja. Osakeannin ansiosta konsernilla oli 30.9.2026 nettokassaa (ilman vuokravelkoja) 26,1 MSEK, kun vuodenvaihteessa vastaava nettovelka oli 354,8 MSEK. Johto arvioi Q4'26:n oikaistun EBITA-marginaalin olevan Q3'26:n tasolla huolimatta vaikeasta vertailukaudesta, jota nosti Maluxin korkeakatteinen toimitus Q4'25:llä, sekä Teollisuustekniikan hiljaisesta sesongista.
Tångenin loppumarkkinoita ohjaa muutama tekijä, jotka vaikuttavat liiketoiminta-alueisiin eri tavoin. Sääntelyosaaminen on eniten sidoksissa tiukentuvaan sääntelyyn ja päästövaatimuksiin, koska se myy pakokaasujen puhdistusta merenkulkuun ja varavoimaa datakeskuksiin, mutta se hyötyy myös kasvavista puolustusmäärärahoista ja energiainvestoinneista. Teollisuustekniikka hyötyy julkisista infra- ja puolustusinvestoinneista, kun taas Palvelut-liiketoiminta-aluetta tukevat ensisijaisesti teollisuuden käyttövarmuusvaatimukset ja julkisten kiinteistöjen suuri kunnossapitotarve. Konsernin puolustusalan myynnin arvioidaan olleen vuonna 2025 yritysostoilla oikaistuna 100–150 MSEK (esite, ennen listautumista). Vastatuulta on ennen kaikkea rakentamiseen ja kiinteistöihin liittyvissä toiminnoissa, joissa yhtiö odottaa varovaisuuden jatkuvan, sekä teollisuuden mahdollisessa hidastumisessa.
Tångenilla on neljä taloudellista tavoitetta 3–5 vuoden aikajänteellä: oikaistun EBITA:n vähintään 20 %:n vuotuinen kasvu, yli 14 %:n oikaistu EBITA-marginaali, yli 18 %:n yritysostoilla oikaistu sijoitetun pääoman tuotto sekä enintään 2,0x:n suhde nettovelan (ilman vuokravelkoja) ja yritysostoilla oikaistun käyttökatteen välillä. Q3'26:lla kolme tavoitteista täyttyy, ja marginaalitavoite on lähes saavutettu. Oikaistu EBITA kasvoi tammi–syyskuussa 2026 117,2 %, josta orgaanista kasvua oli 23,4 %. Oikaistu EBITA-marginaali oli jaksolla 14,0 % ja Q3'26:lla 13,9 %. Sijoitetun pääoman tuotto oli R12-pohjaisesti 19,0 %, ja nettovelka (ilman vuokravelkoja) oli -0,1-kertainen yritysostoilla oikaistuun käyttökatteeseen nähden.
Tavoitteiden saavuttaminen jatkossakin riippuu useista tekijöistä. Kasvutavoite on tähän asti saavutettu pääasiassa yritysostoilla, ja tulospohjan kasvaessa 20 %:n kasvuvauhti edellyttää joka vuosi absoluuttisesti suurempaa ostettua EBITA:a. Taloudellista liikkumavaraa uusiin yritysostoihin antavat listautumisen jälkeinen nettokassa, käyttämättömät luottolimiitit ja 2,0x:n velkakatto, mutta johto ei ole kertonut, mihin velkaantumisasteeseen se pyrkii katon puitteissa. Orgaaninen kasvu on vaihdellut vuoden 2023 -3,5 %:sta ja vuoden 2025 4,9 %:sta noin 20 %:iin vuonna 2026, ja osa kuluvan vuoden piristymisestä tulee Maluxin projektitoimituksista, jotka ovat osin kertaluonteisia. Marginaali- ja tuottotavoitteet riippuvat pitkälti siitä, että yritysostoja tehdään jatkossakin matalilla kertoimilla ja ostettujen yhtiöiden marginaalit ovat muuta konsernia korkeammat. Johto arvioi Q4'26:n marginaalin olevan Q3'26:n tasolla. Koska tavoitteet koskevat 3–5 vuoden jaksoa ja yhtiö on raportoinut pörssiyhtiönä vasta kaksi neljännestä, nykyinen tavoitteiden täyttyminen kertoo vielä vähän lopputuloksesta koko suhdannesyklin yli. Tärkeimmät seurattavat tekijät ovat siksi orgaaninen kehitys ja ostokertoimet.
Optimisti lähtee siitä, että Tången ostaa yhtiöitä halvalla, 4–6-kertaisella EBITA:lla, ja että ostetut yhtiöt nostavat konsernin marginaalia. Tämä näkyy siinä, että oikaistu EBITA-marginaali on noussut vuoden 2023 6,4 %:sta 13,9 %:iin Q3'26:lla. Koska tytäryhtiöt tarvitsevat vain vähän investointeja, suuri osa tuloksesta muuttuu kassavirraksi, ja nettokassan, käyttämättömien luottolimiittien ja reilun 900 MSEK:n velanottovaran ansiosta malli voi toimia useita vuosia ilman uusia osakeanteja. Lisäksi orgaaninen liikevaihdon kasvu on ollut lähellä 20 %:a kolmena peräkkäisenä neljänneksenä sääntelyn, puolustuksen, energian ja infrastruktuurin tukemana, mikä osoittaa, että yhtiöt kasvavat myös ilman yritysostoja.
Pessimisti lähtee siitä, että kasvu on pääosin ostettua ja orgaaninen kasvu on vaihdellut voimakkaasti: vuoden 2023 -3,5 %:sta ja vuoden 2025 4,9 %:sta tämän vuoden 17 %:iin, jota Maluxin suuret projektitoimitukset ovat osaltaan nostaneet. Kun yhä useampi ostaja kilpailee yksityisomisteisista erikoistuneista yhtiöistä, hinnat voivat nousta, ja koska liikearvoa (goodwill) on 990 MSEK eli noin puolet omasta pääomasta, epäonnistuneet ostot voivat tulla kalliiksi. Lisäksi noin 30 % liikevaihdosta on riippuvainen julkisista budjeteista, malli edellyttää, että tytäryhtiöiden toimitusjohtajat pysyvät yhtiössä, ja aiempien omistajien lock-up-sitoumukset päättyvät joulukuussa 2026 ja kesäkuussa 2027. Kasvu voi myös hidastua kohti orgaanista tasoa, kun yritysostojen vaikutus hiipuu ja vertailuluvut kovenevat.
Ei kokonaan, mutta suurelta osin. Q3'26:n 243 MSEK:n liikevaihdon kasvusta 165,6 MSEK tuli ostetuista yhtiöistä. Toisaalta orgaaninen kasvu oli neljänneksellä 19,9 % ja linjassa vuoden aiempien neljännesten kanssa, ja orgaaninen EBITA-kasvu oli tammi–syyskuussa 2026 23,4 %. Tämä viittaa siihen, ettei orgaaninen kasvu ole pelkkä kertaluonteinen vaikutus.
Historia on kuitenkin lyhyt ja epätasainen: orgaaninen kasvu oli -3,5 % vuonna 2023 ja 4,9 % vuonna 2025, ja osa tämän vuoden noususta tulee Maluxin suurista projektitoimituksista, jotka ovat osin kertaluonteisia. Orgaaninen kehitys on siksi mielestämme tulevina neljänneksinä tärkein seurattava asia.
Yhtiön mukaan yritysostot on tehty keskimäärin 4–6-kertaisella EBITA:lla lisäkauppahinnat mukaan lukien, ja noin 70 % kaupoista on tehty suoraan omistajien kanssa ilman kilpailevia tarjoajia. Näyttö perustuu kuitenkin yhtiön omiin tietoihin rajallisesta määrästä kauppoja, eikä hintatason kestävyyttä ole vielä testattu, kun yritysostotahti kiihtyy ja ostokohteet ovat suurempia.
Ostokerroin on kasvutavoitteen kannalta keskeinen. Laskentaesimerkissämme nykyisen salkun kassavirta riittää 6x:n ostokertoimella noin 8 %:n yritysostoilla saavutettavaan vuotuiseen EBITA:n kasvuun. Jos velkaa otetaan niin, että nettovelan ja käyttökatteen suhde nousee 1,0x:ään, kasvu nousee kertaluonteisesti noin 27 %:iin. Korkeammat ostokertoimet pienentäisivät jokaista sijoitettua kruunua kohden ostettavan EBITA:n määrää.
Lähteet
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille