Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Verkkokauppa.com sai käännettyä hetkellisesti laskeneen tuloksen takaisin nousu-uralle liikevaihdon kasvun ja onnistuneen kulukontrollin avustamana. Ennakoimme yhtiön tuloksen kasvavan vuonna 2026 maltillisesti ja nousun jatkuvan tulevina vuosina pitkälti volyymivetoisesti. Tämä tuloskasvu huomioiden on osakkeen arvostus mielestämme maltillinen tarjoten sijoittajalle houkuttelevan tuotto-riskisuhteen. Toistamme lisää-suosituksen, mutta nostamme tavoitehinnan 4,0 euroon (aik. 3,5e) ennustemuutosten myötä.
Verkkokauppa.comin Q2-raportti oli mielestämme kokonaiskuvaltaan hyvä. Yhtiö onnistui kasvamaan markkinaa nopeammin Suomessa samalla kun se laajensi peittoaan kansainvälisillä markkinoilla. Liikevaihdon kasvu, kaupallisten onnistumisten tukema hyvä myyntikate-% sekä kulukontrolli mahdollistivat yhtiön tuloskasvun haastavan markkinatilanteen keskellä. Oikaistua liikevoittoa yhtiö kirjasi Q2:lta 2 MEUR, mikä vastasi kohtuullisen hyvää 1,7 %:n kannattavuutta. Huomionarvoista Verkkokauppa.comin tapauksessa on se, että kampanjavetoisen liikevaihdon kasvun ja positiivisen tuloskehityksen välillä ei enää ole yhtä selvää negatiivista korrelaatiota, vaan yhtiö kykenee tekemään hyvää tulosta myös heikomman ja hintakilpaillun markkinaympäristön aikaan. Tämä parantaa tuloksen ennustettavuutta, lieventää ennusteriskejä ja ajan myötä tukenee myös arvostuskertoimia.
Verkkokauppa.com toisti ohjeistuksensa odottaen vuoden 2026 liikevaihdon (2025: 526,5 MEUR) ja oik. liikevoiton (2025: 14,8 MEUR) nousevan vertailukaudesta. H1:n osalta tulos on vertailukauden mukainen, ja Q2:n positiivinen trendi lupaa nähdäksemme hyvää loppuvuoden kannalta.
Teimme odotuksia vahvemman raportin jälkeen positiivisia ennustemuutoksia. Keskipitkän aikavälin tulosennusteemme nousivat karkeasti 15 %/v Q2:n odotuksia paremman myyntikate-%:n kehityksen myötä. Vastoin kvartaalia edeltävää näkemystämme uskomme yhtiön yltävän ohjeistukseensa ja kirjaavan 15,1 MEUR:n liikevoiton kuluvalta tilikaudelta. Uskomme tuloskasvun jatkuvan ja sen olevan melko volyymivetoista tulevien tilikausien aikana. Keskeisin kasvuajuri yhtiön kannalta on kansainvälistymisen jatkuminen, tosin odotamme lievää kasvua myös kotimaasta, kun markkina virkoaa hiljalleen ja yhtiö voittaa markkinaosuuksia. Uhka tuloskasvulle olisi markkinan kääntyminen takaisin selvään laskuun, jota yhtiön tiukalle viritetty kulurakenne ei näkemyksemme mukaan kestäisi ilman kannattavuuden heikkenemistä. Tasainen markkinakehitys ei mielestämme olisi yhtiölle välitön uhka, sillä kuten vuosi 2025 osoitti, yhtiö on täysin kykenevä kasvamaan toimialaa lujempaa hyvän kilpailuaseman avulla. Ennustamme yhtiön tuloksen nousevan 12 %:n vuosivauhtia keskipitkällä aikavälillä.
Toteutuneen tuloksen perusteella Verkkokauppa.comin osake on mielestämme melko kalliisti hinnoiteltu (P/E 16x), eikä se siten tue osakkeen tuotto-odotusta. Tämä peräänkuuluttaa tuloskasvua, jota ilman olisi osakkeen arvostuksessa laskuvaraa. Tunnistamme yhtiöllä olevan kuitenkin hyvät tuloskasvun edellytykset markkinan hiljalleen elpyessä ja strategisten panostusalueiden (KV ja nopeat toimitukset) alkaessa kantaa hedelmää. Ennustamamme tuloskasvu laskeekin osakkeen arvostuksen nopeasti houkutteleville tasoille (2027e P/E 13x ja EV/EBIT 8x). Paluu osingonmaksajaksi (osinkotuotto ~5 %/v) antaa tuen tuotto-odotukselle muttei itsessään riitä kattamaan asettamaamme tuottovaadetta (~10 %). Kokonaisuudessaan arvioimme osakkeen tuotto-odotuksen olevan noin 15 %/v, mikä suhteutettuna tuottovaateeseen tarkoittaa osakkeen tuotto-riskisuhteen olevan houkutteleva. Positiivista näkemystämme tukee myös nykykurssin yläpuolella oleva 4,2 euron DCF-arvo.
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille