Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Viafin Servicen Q2:n liikevaihto osui ennusteeseemme, mutta yhtiön vahva kannattavuus yllätti positiivisesti defensiivisen kunnossapitoliiketoiminnan pärjätessä hyvin vaisussa markkinassa. Nostimme tulosennusteitamme jälleen hieman, vaikka näkymissä ei ollutkaan oleellista muutosta parempaan. Nykyarvostus on hyväksymämme haarukan alalaidassa, tuloskasvunäkymä on kohtuullisen hyvä ja osinkokin on vakaalla pohjalla. Toistammekin lisää-suosituksen, ja tarkistamme tavoitehinnan 21,5 euroon (aik. 21,0 €).
Yhtiön Q2-liikevaihto laski 3,2 % ja asettui 29 MEUR:oon (Q2'25: 30 MEUR), mikä vastasi ennustettamme. Kunnossapidon osalta liikevaihto laski 2 % 25,7 MEUR:oon. Projektiliiketoiminnassa myynti laski 12 % 3,2 MEUR:oon. Yhtiön mukaan metsäteollisuusasiakkaiden tilausten vähentyminen painoi joidenkin kunnossapitoyksiköiden volyymeja, ja toimialan osuus liikevaihdosta putosikin merkittävästi 14 %:iin vertailukauden 32 %:sta. Tätä kuitenkin paikkasi energiasegmentin jatkunut kasvu sekä panostukset sähkökunnossapitoon, joita ovat tukeneet viime ja kuluvan vuoden aikana toteutetut yrityskaupat.
Yhtiön Q2:n liikevoitto parani 2,0 MEUR:oon (Q2’25: 1,7 MEUR), kun ennustimme vertailukauden tasolla olevaa liikevoittoa. Liikevoittomarginaali vahvistui 7,1 %:iin (Q2'25: 5,7 %), mitä pidämme erinomaisena suorituksena huomioiden liikevaihdon laskun ja perinteisesti hyvin kannattavan projektiliiketoiminnan matalan volyymin. Velattoman yhtiön (pl. IFRS 16) rahavarat olivat katsauskauden lopussa 9,0 MEUR:ssa (noin 2,6 euroa per osake), ja edellisen 12 kuukauden kassakonversio oli 118 % ylittäen 100 %:n tavoitteen.
Viafin Service toisti ohjeistuksensa vuodelle 2026, joka on 90–100 MEUR:n liikevaihto ja 5,8–7,4 MEUR:n liiketulos (2025: 6,4 MEUR). Nostimme liiketulosennustettamme ohjeistuksen ylälaitaan eli 7,1 MEUR:oon. Nykyisen ohjeistushaarukan keskikohta näyttää mielestämme varovaiselta ja ennustamme nyt, että yhtiö saa aikaan tuloskasvua myös vuonna 2026. Aiemmin pidimme kuluvaa vuotta tuloskasvun osalta välivuotena.
Yhtiö kommentoi näkymiään edelleen totutun varovaisesti ja se totesi, että jatkunut Ukrainan ja alkuvuonna puhjennut Iranin sota yhdistettyinä muihin geopoliittisiin riskeihin vaikuttavat negatiivisesti markkinanäkymiin. Nämä lisäävät epävarmuutta kunnossapito- ja projektiliiketoiminnassa. Yhtiö arvioi toimintaympäristön pysyvän melko haastavana loppuvuonna.
Yhtiön arvostus saa tukea hyvää kassavirtaa tuottavasta liiketoiminnasta ja jatkuvaluonteisen Kunnossapitoliiketoiminnan suuresta osuudesta. Toisaalta kertoimia rajoittaa yrityksen pieni koko ja Projektiliiketoiminnan heikompi ennustettavuus. 2026e arvostuskertoimet ovat nyt yhtiölle hyväksymämme haarukan keskikohdan alalaidalla (P/E: 13x, EV/EBIT: 9x, EV/EBITDA: 7x), ja ennustamamme pidemmän ajan tuloskasvu painaa ne houkutteleville tasoille (ka. 2027-28e: P/E: 12x, EV/EBIT: 8x, EV/EBITDA: 6x). Edellä mainitut tekijät yhdistettynä vakaalla pohjalla olevaan reilun 4 %:n osinkotuottoon nostavat osakkeen keskipitkän tähtäimen tuotto-odotuksen mielestämme houkuttelevaksi. Yhtiön vahva nettokassa mahdollistaa edelleen aktiivisen roolin yritysostomarkkinalla ja sen onnistunut allokointi tarjoaisi mahdollisuuden myös tuloskasvun kiihdyttämiselle. Yhtiön näytöt yritysostoista ovat kohtuullisen hyvät ja näemme ne myös jatkossa positiivisena optiona sijoittajille, vaikka niiden onnistumiseen liittyy myös riskejä. Lisäksi tukea positiiviselle näkemyksellemme antaa DCF-laskelman (~22 euroa) osakekurssia korkeampi arvo sekä noin 10 %:n alennus verrokkiryhmään nähden.
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille