Vincit Q4'25: Käänteeseen liittyy edelleen liikaa epävarmuutta
Tiivistelmä
- Vincitin liikevaihto laski Q4:llä 18 % 17,7 MEUR:oon, ja vaikka tehostamistoimet paransivat kannattavuutta, liikevaihdon käänteeseen liittyy edelleen epävarmuutta.
- Yhtiön liikevoitto oli 0,2 MEUR, mikä ylitti ennusteet, mutta kannattavuus on yhä heikko ja tehostamistoimia tarvitaan jatkossakin.
- Vincit ei jakanut osinkoa heikon tuloksen vuoksi, ja yritysostot nähdään riskialttiina ennen oman liiketoiminnan vakauttamista.
- Vuoden 2026 näkymät ovat epävarmat, ja liikevaihdon stabiloituminen on kriittistä, mikä pitää operatiivisen riskitason korkeana.
Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Toistamme osakkeen vähennä-suosituksen ja 1,35 euron tavoitehintamme. Vincitin liikevaihto laski odotetusti edelleen voimakkaasti Q4:llä. Tehostamistoimet kuitenkin purivat hieman odotuksia paremmin ja tulos ylitti hiukan odotuksemme. Yhtiö ohjeisti pelkästään kannattavuuden paranevan ja näin liikevaihdon käänteeseen liittyy edelleen epävarmuutta. Tämä pitää riskin tehostamiskierteestä pinnalla ja osakkeen tuotto-riskisuhteen epäsuotuisana. Korkeamman arvostuksen hyväksyminen vaatisi parempaa näkyvyyttä kestävään tuloskäänteeseen.
Liikevaihto laski odotetusti voimakkaasti edelleen Q4:llä
Vincitin liikevaihto laski Q4:llä 18 % 17,7 MEUR:oon ja oli linjassa ennusteemme kanssa. Palveluliikevaihto, joka vastaa valtaosaa (~90 %) yhtiön liikevaihdosta veti luonnollisesti laskua. Pieni tuoteliiketoiminta taas kasvoi voimakkaasti (30 %), mutta ei valitettavasti pelasta tilannetta. Transformaatiotarve vaikuttaa edelleen olevan olennainen, varsinkin ohjelmistokehityksessä (Digital Solutions), joka vastaa puolta henkilöstöstä. Positiivista on kuitenkin, että Core-, Commerce- sekä Data & AI -liiketoiminta-alue on nyt vakaalla pohjalla.
Tehostamistoimet tulivat nyt osin läpi Q4:llä
Vincitin liikevoitto oli 0,2 MEUR Q4:llä, mikä oli yli -0,2 MEUR:n ennusteemme. Näin ollen yhtiön liikevoitto-% asettui 1,3 %:iin ja on nyt parantunut kaksi neljännestä peräkkäin. Liikevaihdon laskusta huolimatta kannattavuutta tuki tehostamistoimet, joista saatiin nyt hieman tehoja irti. Liiketoiminnan muiden kulujen suhde laski 13 %:iin liikevaihdosta Q4:llä (2025 15 %) ja lähemmäs sektorin parhaita yhtiötä (noin 10 %). Neljänneksen tulosta rasitti yhden toimitusprojektin liittyvä 0,3 MEUR:n varaus. Lisäksi yhtiö aktivoi edelleen tuotekehityskuluja, mutta nyt niiden taso on samaa tasoa kuin poistot. Isossa kuvassa kannattavuus on edelleen hyvin heikko, ja tehostamistoimia pitää edelleen jatkaa, varsinkin jos, ja kuten ennustamme, liikevaihto jatkaa laskussa myös tänä vuonna.
Yhtiön hallitus päätti hieman yllättäen olla jakamatta osinkoa viime vuodelta, mikä on tavallaan positiivista, kun tulostaso oli heikko ja kassaa halutaan säästää yritysostoihin. Suhtaudumme kuitenkin yritysostoihin kyseisessä markkinassa selvällä varauksella. Yhtiön olisi hyvä saada ensiksi oma liiketoiminta takaisin kannattavalle kasvu-uralle.
Kuluvaan vuoteen liittyy edelleen selvää epävarmuutta
Vincit ohjeistaa vuoden 2026 oikaistun EBITA-marginaalin paranevan edellisvuodesta, mikä ei valitettavasti kerro juuri mitään. Kannattavuus oli vertailukaudella hyvin heikko, liikevaihto laski vielä Q4 voimakkaasti ja IT-palvelun markkinatilanne on jatkunut edelleen haastavana. Näin näkyvyys kriittiseen liikevaihdon stabiloitumiseen on heikko, mikä pitää epävarmuuden korkealla. Yhtiö kommentoi sillä olevan näkyvyyttä H1’26:een, mutta H2’26:een liittyy epävarmuutta. Q4-raportin ja kommenttien perusteella laskimme absoluuttisesti hieman kuluvan ja ensi vuoden ennusteita. Ennustamme liikevaihdon laskevan tänä vuonna vielä 7 % ja kannattavuuden (EBIT-%) nousevan 3 %:iin (2025 0 %). Arvioimme yhtiön edelleen joutuvan tehostamaan kiinteitä kuluja ja henkilöstöä. Tämä pitää operatiivisen riskitason edelleen korkeana. Vuonna 2027 odotamme yhtiön palaavan hienoiselle kasvu-uralle ja kannattavuuden parantuvan edelleen.
Käänne pitää edelleen varovaisena
Sijoitusprofiililtaan Vincit on edelleen selvä käänneyhtiö. Markkina on iskenyt yhtiön aikaisemmille vahvuusalueille, ja yhtiö on joutunut tekemään voimakasta transformaatiota viime vuosina, mikä on edelleen kesken. Vuoden 2026 käännettä odottavilla ennusteillamme P/E- ja EV/EBIT-kertoimet ovat 17x ja 11x sekä selvästi yli verrokkien, mikä on kireä taso. Vastaavat vuoden 2027 kertoimet ovat 11x ja 8x sekä linjassa suomalaisten verrokkien kanssa. Kertoimet olettavat liikevaihdon kääntyvän kasvuun ja kannattavuuden edelleen parantuvan (4 %:iin). Osake ei vielä ensi vuoden kertoimillakaan ole houkuttelevasti hinnoiteltu. Osake hinnoittelee jo selvästi ennusteitamme voimakkaampaa tuloskäännettä, mikä on haastava ennen liikevaihdon stabiloitumista. Käänteeseen ole vielä näkyvyyttä ja sektorilta löytyy mielestämme muualta tällä hetkellä parempaa tuotto-riskisuhdetta.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
