Alma Media höjde sin guidning för innevarande år
Automatisk översättning: Ursprungligen publicerad på finska 2025-10-14 06:00 GMT. Ge feedback här.
Höjningen av guidningen kom inte som en fullständig överraskning, då vi efter Q2-rapporten identifierade en möjlighet till en höjning av guidningen under slutet av året. Därmed låg våra estimat vid den övre gränsen av den gamla guidningen eller möjligen till och med något över den.
Både guidningen för omsättning och rörelsevinst höjdes
Alma Media utfärdade en positiv vinstvarning i morse och företaget uppskattar nu att dess omsättning för 2025 (2024: 312,7 MEUR) och justerade rörelsevinst (2024: 76,9 MEUR) kommer att ligga på 2024 års nivå eller öka. Tidigare förväntade företaget att både omsättningen och den justerade rörelsevinsten skulle ligga på jämförelseperiodens nivå.
Enligt Alma Media baseras utsikterna på en bedömning att ekonomierna på dess huvudmarknader väntas återhämta sig, men osäkerheten på marknaderna kvarstår. Vidare konstaterar företaget att fluktuationer i den globala ekonomin kan påverka marknadsutvecklingen. På motsvarande sätt förutspår företaget att perioden med långsam tillväxt i hemlandet kommer att fortsätta och att osäkerheten kring annonseringen kvarstår. Å andra sidan stöder företagsförvärv koncernens omsättnings- och rörelseresultatsutveckling. Företagets diversifiering av verksamheten, både geografiskt till flera marknader och till olika affärsområden, samt en målmedveten kostnadshantering, stabiliserar företagets utsikter även under utmanande marknadsförhållanden.
Företaget motiverade höjningen av vinstprognosen med att utvecklingen av dess affärsområden har fortsatt gynnsamt trots den osäkra verksamhetsmiljön. Företagsförvärven stöder utvecklingen: Edilex Oy kommer att rapporteras i Alma Medias siffror från och med den 1.2.2025 och Effortia Oy från och med den 1.9.2025.
Försprånget från början av året antydde en höjning av guidningen
Som vi skrev i vår företagsrapport efter Alma Medias Q2-rapport, hade företaget redan under H1 byggt upp ett betydande försprång jämfört med jämförelseperioden, både vad gäller omsättning och resultat. Mot denna bakgrund förväntade vårt estimat för årets omsättning en tillväxt på ungefär 5 %, medan vårt estimat för den justerade rörelsevinsten låg 8 % högre än jämförelseperioden. Även om vi inte känner till gränsvärdena för den verbala guidningen, uppskattade vi att dessa tillväxtsiffror åtminstone låg nära den övre gränsen för den gamla guidningen, och därmed identifierade vi möjligheten att höja guidningen under slutet av året. Enligt vår preliminära bedömning finns det ett måttligt uppåtriktat tryck på våra kortfristiga estimat och vi kommer att se över våra estimat under dagen.
Login required
This content is only available for logged in users
