Den inhemska handeln växte bra i oktober
Sammanfattning
- Konsumentmarknaden för dagligvaror växte med 4,5 % i oktober, medan försäljningen av bruksvaror i varuhus- och hypermarketkedjor ökade med 5 %.
- Keskos dagligvaruförsäljning ökade med 5 %, vilket ligger i linje med marknadstakten, medan deras Foodservice-försäljning ökade med 1 %, vilket gav en liten marknadsandel.
- Omsättningen för varuhus- och hypermarketkedjor ökade med 4,8 %, drivet av en 5,6 % ökning i livsmedelsförsäljningen, medan kapitalvaror ökade med 2,8 %.
- Tokmanni förväntas växa med 3 % under Q4, i linje med marknadsutvecklingen, men framgången i julhandeln är avgörande för att undvika en andra vinstvarning.
Detta innehåll är skapat av AI. Du kan lämna feedback om det på Inderes forum.
Automatisk översättning: Ursprungligen publicerad på finska 2025-12-01 06:00 GMT. Ge feedback här.
Enligt siffror rapporterade av PTY växte konsumentmarknaden för dagligvaror, relevant för Kesko, med 4,5 % i oktober och Tokmannis målmarknad, det vill säga försäljningen av bruksvaror i varuhus- och hypermarketkedjor, växte med 5 %. Inom bruksvaror minskade försäljningen av kläder, medan andra produktgrupper ökade.
Keskos utveckling i oktober var nära marknadstakten
Keskos dagligvaruförsäljning till K-matbutiker ökade med 5 % i oktober, vilket i stort sett motsvarar marknadstakten. När man jämför detta med PTY:s siffror bör man dock notera att Kesko är en grossistleverantör inom dagligvaruhandeln (handlarna är detaljister), medan PTY:s siffror mäter detaljhandeln. Å andra sidan kommer inte alla K-butikernas produkter från Kesko, vilket också påverkar jämförelsen mellan Kesko och PTY:s siffror. Antalet leveransdagar inom partihandeln i oktober var detsamma som under jämförelseperioden, så det påverkade inte jämförbarheten. Inom Foodservice ökade Keskos försäljning med 1 %, medan marknadsutvecklingen var nära noll. Dessa siffror är jämförbara, och därmed vann Kesko en liten marknadsandel inom Foodservice. Vi kommenterade Kesko försäljningssiffror för oktober tidigare här.
För Tokmannis del motsvarade marknadsutvecklingen våra förväntningar
Omsättningen för varuhus- och hypermarketkedjorna hos medlemsföretagen i Dagligvaruhandeln rf ökade med 4,8 % i oktober jämfört med året innan. Tillväxten drevs återigen av livsmedelsförsäljningen, som ökade med 5,6 %. För Tokmanni, där livsmedlens andel är relativt liten, är utvecklingen av försäljningen av dagligvaror i varuhus- och stormarknadskedjor en betydligt mer relevant mätare att följa. För kapitalvaror ökade marknadens omsättning med 2,8 % i oktober. Inom den fanns det en differentierad utveckling, då hem och fritid växte med 4,8 %, men försäljningen av kläder minskade med 2,3 %.
Vi estimerar för närvarande att Tokmanni-segmentets omsättning kommer att växa med 3 % under Q4, vilket är måttligt väl i linje med marknadsutvecklingen i oktober, och det finns åtminstone i detta skede inget behov av estimatrevideringen. Tokmanni kommenterade i sin resultatpublikation för två veckor sedan att de ser preliminära, men fortfarande svaga, signaler om att marknaden håller på att förbättras. Oktober månads siffror är i linje med detta budskap, men vi betonar för investerare att det är först bolagets framgång under julhandeln, både i Finland och Sverige, som avgör om Tokmanni lyckas undvika en andra vinstvarning i år.
Login required
This content is only available for logged in users