Sekretessinställningar
Inderes uses cookies to provide a better user experience and a personalised service. By consenting to the use of cookies, we can develop an even better service and will be able to provide content that is interesting to you.
  • Forum
  • Premium
  • Aktiemarknader
    • BörsRealtidskurser, index och marknadsutveckling
    • MorgonrapportDaglig marknadssammanfattning och nattens viktigaste händelser
    • BörskalenderKommande resultat, noteringar och företagshändelser
    • UtdelningskalenderKommande och tidigare utdelningar
  • Bolag
    • BolagBläddra och filtrera hela listan över noterade bolag
    • UpptäckInspiration till din nästa investering
    • BörsnoteringarNya noteringar och kommande börsintroduktioner
    • ÅrsstämmorDatum för årsstämmor och aktieägarinformation
  • Aktieforskning
    • AktieanalysExpertaktieanalys och rekommendationer
    • ArtiklarNyheter, insikter och marknadskommentarer
    • PortföljInderes modellportfölj
    • FemmeBryter barriärer och bygger självförtroende inom investeringar
  • Lär dig om investeringar
    • AnalysskolaLär dig läsa och förstå aktieanalys
    • InvesteringsskolaGuider och lektioner för att öka din investeringskunskap
    • PortföljinnehavareInvesteringskunskap för alla nivåer, från första stegen till avancerade portföljstrategier.
    • inderesTVVideohub för aktieanalys, forskning och expertkommentarer
    • TranskriptionerFullständiga utskrifter av resultatsamtal och investerarmöten
    • AktiejämförelseJämför nyckeltal och utveckling för flera aktier
    • Earnings SeasonCompare EPS estimates to reported results
    • InsideraffärerFölj köp- och säljaktivitet hos företagsinsiders
    • BlankningSe vilka börsnoterade bolag som har offentliggjorda korta positioner
    • Virtuell analytikerchattStäll frågor och få AI-drivna investeringsinsikter direkt
    • Compound Interest CalculatorSee how your savings grow with the power of compound interest.
Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Q&A
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer

Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.

F-Secure Q3'26 snabbkommentar: Väntade siffror, situationen kring den stora kundförlusten förblir öppen

FSECUREAnalytikerkommentar28.10.2026 klo 09.00
Atte RiikolaAnalytiker
Discuss

Sammanfattning

  • F-Secures omsättning i Q3 ökade med 12 % till 40,5 MEUR, något över förväntningarna, främst drivet av stark tillväxt inom inbäddad säkerhet.
  • Den justerade EBITA:n var i linje med förväntningarna på 13,6 MEUR, men det rapporterade rörelseresultatet påverkades negativt av en nedskrivning på 2,1 MEUR relaterad till AT&T-avtalet.
  • Företaget justerade sin guidning för 2026, med en förväntad omsättningstillväxt på 8–11 % och en justerad EBITA på 46–50 MEUR, vilket ligger nära tidigare estimat.
  • Diskussioner med AT&T om framtida tjänster fortsätter, men F-Secure förbereder sig för att avtalet kan upphöra, vilket kan leda till ett inkomstbortfall från och med Q2'27.

Detta innehåll är skapat av AI. Du kan lämna feedback om det på Inderes forum.

Automatisk översättning: Ursprungligen publicerad på finska 2026-10-28 07:00 GMT. Ge feedback här.

EstimatabellQ3'25Q3'26Q3'26eQ3'26eAvvikelse (%)2026e
MEUR / EURJämförelseUtfallInderesKonsensusUtfall vs. inderesInderes
Omsättning36,140,540,239,71 %157
EBITA (just.)13,313,613,713,3-1 %48,8
Rörelseresultat (just.)11,611,611,5-1 %40,2
Rörelseresultat9,77,39,6--24 %24,8
EPS (rapporterat)0,040,020,040,04-34 %0,08
       
Omsättningstillväxt-%-0,8 %12,2 %11,4 %10,1 %0,8 pe7,7 %
EBITA (just.)37,0 %33,6 %34,2 %33,5 %-0,6 pe31,1 %

Källa: Inderes & Modular Finance, 6 analytiker (konsensus)

F-Secures Q3-omsättning växte aningen snabbare än våra förväntningar drivet av inbäddad säkerhet, och den justerade EBITA-resultatet var i linje med vårt estimat. Det rapporterade resultatet belastades av en nedskrivning på 2,1 MEUR med anledning av att AT&T-avtalet löper ut. F-Secure avsmalnade sina prognosintervall för 2026 och våra nuvarande estimat (tillväxt på 7,7 % och just. EBITA på 48,8 MEUR) ligger väl i linje med dessa. Gällande AT&T uppgav bolaget att man inte har informerats om att tjänsten flyttas till en konkurrent, utan att AT&T håller på att slå samman sina befintliga säkerhetsapplikationer till en enda applikation. Enligt F-Secure fortsätter diskussionerna med partnern om kommande tjänster, men för närvarande estimerar vi att F-Secure förlorar kundrelationen från och med Q2'27. F-Secures webcast med start kl. 13 kan följas här.

Inbäddad säkerhet satte fart på tillväxten mer än vi förväntat oss, medan omsättningen för Säkerhetspaketet fortsatte att hacka

F-Secures omsättning i Q3 ökade med 12 % till 40,5 MEUR, vilket aningen överträffade vårt estimat på 40,2 MEUR (konsensus: 39,7 MEUR). Med jämförbara växelkurser växte omsättningen med 12,4 %, vilket är den högsta organiska tillväxttakten sedan uppdelningen år 2022.

Omsättningen i partnerkanalen växte med 16 % till 34,1 MEUR, då omsättningen för Inbäddad säkerhet (11,2 MEUR, +86 %) växte ännu snabbare än vårt estimat (+74 %). Bakom den starka utvecklingen ligger Verizon-avtalet, som nu syntes i omsättningen för det andra kvartalet. I Japan sjönk omsättningen enligt bolaget främst på grund av en stark jämförelseperiod.

Omsättningen för Säkerhetspaketet (22,9 MEUR, -2 %) understeg vårt estimat på 23,5 MEUR något. Resten av Europa vände till en måttlig tillväxt, men i Nordamerika fortsatte utvecklingen att vara svag på grund av en blygsam försäljning bland kunder som använder äldre produkter. Liksom under det föregående kvartalet motiverar bolaget den svaga utvecklingen med att de senaste tidens betydande satsningar på inbäddad säkerhet har skett på bekostnad av utvecklingen av affärsområdet Säkerhetspaketet. Bolaget avser att framöver satsa mer på utveckling och marknadsföring av säkerhetspaketet för att vända riktningen.

Omsättningen för direktförsäljningen (6,4 MEUR, -3 %) överträffade aningen vårt estimat på 6,3 MEUR. Enligt bolaget stöddes utvecklingen av en rekordhög förnyelsegrad för order och en god ARPU, och nedgången i kanalen har i praktiken stannat av jämfört med det föregående kvartalet. Utvecklingen har också varit bättre än bolagets egna förväntningar. I september lanserade F-Secure det AI-nativa bedrägeriskyddet Kiren (tidigare Project Halo) för sina direktförsäljningskunder i USA, och en bredare lansering i USA är planerad till nästa år.

Det justerade resultatet träffade förväntningarna, nedskrivningen tyngde det rapporterade resultatet

F-Secures justerade EBITA uppgick till 13,6 MEUR i Q3 (Q3'25: 13,3 MEUR), vilket var i linje med vårt estimat på 13,7 MEUR och en aning bättre än konsensus (13,3 MEUR). Den justerade EBITA-marginalen (33,6 % vs. 37,0 %) försvagades som väntat från jämförelseperioden, i takt med att företaget fortsatte med de planerade satsningarna på portföljen för inbäddad säkerhet och Tier 1-tjänsteförmågor. Bruttomarginalen (84,8 % vs. 83,9 %) förbättrades däremot trots tillväxten inom den lägre marginalen för inbäddad säkerhet och var bättre än vårt estimat (83,5 %). Detta berodde enligt företaget på förbättrad effektivitet.

Det rapporterade rörelseresultatet (7,3 MEUR) understeg vårt estimat på 9,6 MEUR, eftersom bolaget gjorde en nedskrivning på 2,1 MEUR av aktiverade utvecklingsutgifter relaterade till AT&T-avtalet. Finansnettot uppgick till 2,8 MEUR och var högre än vårt estimat, vilket delvis påverkades av engångsposter relaterade till refinansieringen av låneartöljen (0,6 MEUR). Därmed uppgick vinsten per aktie till 0,02 euro och stannade under vårt estimat på 0,04 euro.

Kassaflödet från den löpande verksamheten efter finansieringsposter och skatter uppgick till 9,1 MEUR i Q3, det vill säga på en måttligt god nivå i förhållande till EBITA. Enligt företaget betalades majoriteten av de kundfordringar som ökade under Q2 till följd av en tillfällig betalningsförsening under Q3. Förhållandet mellan nettoskulden och justerad EBITDA sjönk till 2,8x (Q2'26: 2,9x), vilket fortfarande är något högre än företagets målsättning (under 2,5x).

Guidningen avsmalnade och resultatguidningens nedre del steg

F-Secure preciserade sin guidning för 2026. Företaget förväntar sig nu att omsättningen växer med 8–11 % (tid. 7–12 %) vid jämförbara växelkurser och att den justerade EBITA-resultatet uppgår till 46–50 MEUR (tid. 44–50 MEUR). Vårt estimat före rapporten förväntade sig en rapporterad omsättningstillväxt på 7,7 % för detta år och en justerad EBITA på 48,8 MEUR (konsensus: 7 % och 48 MEUR). Vinstestimaten förväntade sig därmed i praktiken redan den skedda preciseringen av guidningen.

Gällande AT&T-avtalet uppgav F-Secure att dess uppfattning är att avtalets eventuella upphörande är kopplat till partnerns plan att slå samman de applikationer som erbjuds kunderna till en enda applikation. Företaget har inte meddelats om att tjänsten flyttas till en konkurrent, och diskussionerna med partnern om kommande tjänster fortsätter. Detta lämnar enligt vår mening en del utrymme för att F-Secures andel i kundrelationen inte sjunker till helt noll, men nedskrivningen av utvecklingsutgifterna visar att företaget förbereder sig på att avtalet upphör. Vårt estimat antar att avtalet upphör från och med Q2'27, vilket innebär en förlust av omsättning på ungefär 4 MEUR på kvartalsbasis. F-Secure förväntar sig fortfarande att en positiv utveckling av såväl den euronormerade som den relativa lönsamheten fortsätter år 2027 trots kundförlusten.

Förhandlingarna om nedskärningar med anledning av revideringen av verksamhetsmodellen pågår, och bolaget siktar på årliga bruttoinbesparingar på ungefär 13 MEUR genom dem. Bolaget kommer att berätta mer om engångskostnaderna när förhandlingarna har avslutats, och i Finland uppskattas förhandlingarna ta sex veckor från och med den 6 oktober. Vi har redan beaktat både kundförlusten och kostnadsbesparingarna i våra estimat, och preliminärt finns det inget behov av att göra några väsentliga ändringar i dem med anledning av Q3-rapporten.

Login required

This content is only available for logged in users

Skapa användarkonto

F-Secure är ett teknikbolag. Bolaget är specialiserat inom området för cybersäkerhet. Utbudet inkluderar huvudsakligen olika program för säkerhets- och integritetsprodukter, som vidare används för att hantera risker online. Kunderna återfinns inom ett flertal sektorer och störst verksamhet drivs inom den nordiska marknaden. Bolaget kom till via en avknoppning från WithSecure.

Läs mera

Nyckeltal07.10.

202526e27e
Omsättning145,7157,0154,5
tillväxt-%−0,4 %7,7 %−1,6 %
EBIT (adj.)43,440,242,1
EBIT-%29,8 %25,6 %27,2 %
EPS (adj.)0,160,150,17
Utdelning0,040,040,04
Direktavkastning2,1 %2,9 %2,9 %
P/E (just.)11,89,18,2
EV/EBITDA9,38,86,9

Forum uppdateringar

Inderes F-Secure Oyj - Johdon liiketoimet - Laaksonen - Inderes F-Secure Oyj | Johtohenkilöiden liiketoimet | 3.11.2026 14.15F-Secure Oyj - ...
för 13 timmar sedan
by Montau
17
Inderes – 29 Oct 26 F-Secure Q3'26: Matala arvostus korjaantuu tuloskasvulla - Inderes F-Securen arvostus on ensi vuoteen katsottuna (EV/EBIT...
2026-10-29 06:17
by Montau
12
Atte intervjuade F-Secures vd Timo Laaksonen med anledning av Q3 Ämnen: (00:00) Inledning (00:10) ”Ett tudelat kvartal” (02:05) Eventuell avtalsf...
2026-10-28 17:06
by Sijoittaja-alokas
9
Det lönar sig nog inte längre att dela upp sig i två bolag här. Men om man läser om den planerade förändringen av verksamhetsmodellen, så hå...
2026-10-28 07:50
by Atte Riikola
14
”I likhet med föregående kvartal motiverar bolaget den svaga utvecklingen med att de senaste tidernas betydande satsningar på inbäddad säkerhet...
2026-10-28 07:47
by pete
3
Här är de första intrycken av resultatet. Inga större överraskningar i siffrorna och när det gäller den stora kundförlusten verkar läget fortfarande...
2026-10-28 07:30
by Atte Riikola
13
Inderes F-Securen osavuosikatsaus 1.1.-30.9.2026: Kiihtyvää kasvua sulautetun... F-Secure Oyj | Pörssitiedote | 28.10.2026 klo 8.00 F-Securen...
2026-10-28 06:09
by Montau
14