Sekretessinställningar
Inderes uses cookies to provide a better user experience and a personalised service. By consenting to the use of cookies, we can develop an even better service and will be able to provide content that is interesting to you.
  • Forum
  • Premium
  • Aktiemarknader
    • BörsRealtidskurser, index och marknadsutveckling
    • MorgonrapportDaglig marknadssammanfattning och nattens viktigaste händelser
    • BörskalenderKommande resultat, noteringar och företagshändelser
    • UtdelningskalenderKommande och tidigare utdelningar
  • Bolag
    • BolagBläddra och filtrera hela listan över noterade bolag
    • UpptäckInspiration till din nästa investering
    • BörsnoteringarNya noteringar och kommande börsintroduktioner
    • ÅrsstämmorDatum för årsstämmor och aktieägarinformation
  • Aktieforskning
    • AktieanalysExpertaktieanalys och rekommendationer
    • ArtiklarNyheter, insikter och marknadskommentarer
    • PortföljInderes modellportfölj
    • FemmeBryter barriärer och bygger självförtroende inom investeringar
  • Lär dig om investeringar
    • AnalysskolaLär dig läsa och förstå aktieanalys
    • InvesteringsskolaGuider och lektioner för att öka din investeringskunskap
    • PortföljinnehavareInvesteringskunskap för alla nivåer, från första stegen till avancerade portföljstrategier.
    • inderesTVVideohub för aktieanalys, forskning och expertkommentarer
    • TranskriptionerFullständiga utskrifter av resultatsamtal och investerarmöten
    • AktiejämförelseJämför nyckeltal och utveckling för flera aktier
    • Earnings SeasonCompare EPS estimates to reported results
    • InsideraffärerFölj köp- och säljaktivitet hos företagsinsiders
    • BlankningSe vilka börsnoterade bolag som har offentliggjorda korta positioner
    • Virtuell analytikerchattStäll frågor och få AI-drivna investeringsinsikter direkt
    • Compound Interest CalculatorSee how your savings grow with the power of compound interest.
Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Q&A
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer

Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.

Farons F&U-dag gav djup åt forskningsprogrammet

FARONAnalytikerkommentar09.10.2026 klo 09.29
Antti SiltanenAnalytiker
Discuss

Sammanfattning

  • Farons forskningsprogram expanderar från myelodysplastiskt syndrom till solida tumörer och andra blodcancersjukdomar, med bexmarilimab (BEX) som central läkemedelskandidat.
  • Den pågående BEXERA-studien, en fas 2b/3-studie, är avgörande för att erhålla försäljningstillstånd och fokuserar på att fastställa den lämpligaste dosen av BEX i kombination med azacitidin för HR-MDS-patienter.
  • Faron planerar även prövarledda studier för andra blodcancersjukdomar och solida tumörer, vilket kan öka BEX potential, men dessa projekt är fortfarande i tidiga stadier.
  • Bolagets nuvarande finansiering räcker till Q4’27, och framgång i BEXERA-studien är kritisk för att attrahera partnerskap och finansiera den större fas 3-studien.

Detta innehåll är skapat av AI. Du kan lämna feedback om det på Inderes forum.

Automatisk översättning: Ursprungligen publicerad på finska 2026-10-09 06:01 GMT. Ge feedback här.

Faron anordnade i torsdags en F&U-dag som satte forskningsprogrammet i ett bredare perspektiv, och vars inspelning kan ses här. Bolagets forskningsprogram expanderar gradvis från myelodysplastiskt syndrom (MDS) till solida tumörer och även andra blodcancersjukdomar. När det gäller läkemedelskandidater fortsätter bolaget med en taktik med en enda spjutspets, bexmarilimab (BEX). F&U-dagen upprepade, preciserade och fördjupade bolagets planer, men någon ny betydande information om forskningsprogrammets innehåll hördes inte den här gången. Centralt i investerings-caset är fortfarande att BEXERA-studien fortskrider enligt planerad tidtabell och budget.

Farons finansierade blodcancerstudie BEXERA är den första chansen till försäljningstillstånd

Den centralaste delen av Farons forskningsprogram är fas 2b/3-studien BEXERA. Den utreder säkerheten och effekten hos cancerläkemedelskandidaten bexmarilimab i kombination med standardläkemedlet azacitidin hos patienter med myelodysplastiskt syndrom med hög risk (HR-MDS). I tidigare faser av forskningsprogrammet (fas I/II-studien BEXMAB utan randomisering) har man redan fått belägg för att kombinationen tolereras väl hos HR-MDS-patienter i första och andra linjen. Hos patienter som har fått BEX har man också sett tecken på att benmärgnsblodcellduktionen normaliseras, vilket i uppföljande studier kan visa sig vara en extra fördel med läkemedlet. Det finns preliminära indikationer på effekt (41 % CR+CReq, n=21), men det egentliga effektbeviset är beroende av den inledande BEXERA-studien.

Målet med BEXERA-studien (det primära effektmåttet) är att hitta den lämpligaste dosen för den följande studien och den som är avgörande för försäljningstillståndet. Den lämpligaste dosen väljs ut med hjälp av ett poängsystem som påverkas av både effekt (behandlingssvar) samt säkerhet och tolerabilitet tre månader efter att behandlingen har inletts. Behandlingssvaren mäts med fullständiga svar enligt IWG 2023-kriterierna (eng. Complete Remission – CR och CReq). Säkerheten och tolerabiliteten mäts i sin tur med antalet behandlingsrelaterade biverkningar av grad 3–5 (eng. Treatment-related adverse events, TREA). De sekundära målen omfattar flera mätetal relaterade till effekt och säkerhet 36 månader efter att behandlingen har inletts.

Den första randomiserade och kontrollerade delen av studien (fas 2b) omfattar 90 patienter, varav en grupp på 30 patienter får placebo + azacitidin (kontrollgrupp) och två behandlingsgrupper får olika doser (1 och 3 mg/kg) av BEX i kombination med azacitidin. Till sin utformning är studien en högkvalitativ randomiserad kontrollerad studie (eng. Randomized controlled trial, RCT). Den första dataavläsningen av det primära effektmåttet är planerad till slutet av 2027. Om resultaten är tillräckligt bra utökas studien till en andra del (fas 3). I den andra delen utökas antalet patienter till ungefär 350 (inklusive patienterna från fas 2b). Bolaget förväntar sig att det på basen av säkerhets- och svarsresultaten i fas 3 kan erhålla ett försäljningstillstånd 2030. Central är även uppföljningsperioden efter detta, under vilken man får information om huruvida BEX minskar patienternas dödlighet. Detta resultat förväntas finnas tillgängligt i slutet av 2031.

När det gäller andra blodcancersjukdomar planeras två prövarledda studier. Vi har tidigare kommenterat BEAM-X-studien om akut myeloisk leukemi (AML) här och studien om MDS i andra linjen (r/r MDS) här. De prövarledda studierna utökar i sin tur BEX potential och är mycket kostnadseffektiva för Faron. Å andra sidan har Faron endast begränsade möjligheter att påverka studiernas upplägg eller tidtabell.

Prövarledda studier i solida tumörer har inletts

När det gäller solida tumörer har två prövarledda studier, BLAZE och BEXAR, nyligen inletts. I båda studierna har de första patienterna nyligen rekryterats, och de första tidiga resultaten kan väntas under 2027. I BLAZE-studien kombineras BEX med en PD-1-hämmare (nivolumab), som hör till de mest sålda läkemedlen. Kombinationen testas vid vanliga cancerformer, melanom och lungcancer (NSCLC). Dessa är indikationer med en kommersiellt sett mycket hög potential, där ribban å andra sidan ligger mycket högt på grund av konkurrensen. I BEXAR-studien kombineras BEX med cellgiftsläkemedlet doxorubicin vid mjukdelssarkom. Denna cancerform är mycket svårbehandlad och det finns ett begränsat utbud av läkemedel. Cancern uttrycker också rikligt med BEX verkningsmål (Clever-1-proteinet), varför det är biologiskt motiverat att testa BEX effekt vid denna sjukdom.

BEXERA är kärnan i investerings-caset, medan övriga projekt ger extra krydda

Farons nuvarande finansiering räcker till Q4’27, och med hjälp av den avser bolaget genomföra dataavläsningen för BEXERA-studien gällande det primära effektmåttet. Enligt vår bedömning på basen av tidigare resultat kommer problem relaterade till tolerabilitet och säkerhet sannolikt inte att uppstå. När det gäller effekten borde fullständiga behandlingssvar (CR och CReq) påträffas i högre utsträckning i behandlingsgruppen än i kontrollgruppen, för att det ska vara motiverat att genomföra den betydligt större och dyrare fas 3-studien. Enligt vår bedömning kommer det att vara svårt för Faron att finansiera den omfattande studien på egen hand. Finansiering av studien genom partnerskap kommer sannolikt att kräva tydliga vetenskapliga belägg för läkemedlets effekt i fas 2b, för att en partner ska kunna motivera en stor investering i fortsättningen av projektet. Svaga resultat kan innebära att fas 3 inte genomförs. Nästa års resultat är därmed ytterst viktiga för Faron och investerarna, i synnerhet eftersom BEX är bolagets enda läkemedelskandidat under utveckling. Att de övriga projekten skrider framåt är positivt och de ökar BEX potential på lång sikt. Kommersialiseringen av dem ligger dock fortfarande ganska långt borta, varför deras konkreta betydelse för bolagets värde tills vidare är ganska liten. När det gäller resten av året är det centralt att BEXERA-studien inleds enligt planerad tidtabell. Nästa år är det å sin sida väsentligt att studien framskrider snabbt, så att dataavläsningen är möjlig med den nuvarande finansieringen. Extra färg åt nästa år ges av de första resultaten från solida tumörer.

Login required

This content is only available for logged in users

Skapa användarkonto

Faron Pharmaceuticals är verksamt inom medicinteknik. Bolaget bedriver forskning och utveckling av terapeutiska lösningar som används för behandling av immuna sjukdomar och diverse organskador. Störst verksamhet återfinns inom Nordamerika samt Europa, med sjukhus och forskningsinstitut som huvudsaklig kundbas. Utöver huvudverksamheten erbjuds diverse mervärdestjänster. Huvudkontoret ligger i Turku.

Läs mera

Nyckeltal27.08.

202526e27e
Omsättning0,00,00,0
tillväxt-%
EBIT (adj.)−19,0−22,6−27,0
EBIT-%−474 000,0 %−565 050,0 %−675 000,0 %
EPS (adj.)−0,23−0,09−0,12
Utdelning0,000,000,00
Direktavkastning
P/E (just.)neg.neg.neg.
EV/EBITDAneg.neg.neg.

Forum uppdateringar

Det nämndes redan ovan, men jag blev själv också intresserad av protokollen. Bland dessa prövningar finns det både IIT-drivna (prövarinitierade...
för 1 timme sedan
by Vino Pino
4
Av någon anledning har Kyselijas inlägg tagits bort, men enligt ClinicalTrials gjordes den senaste uppdateringen av studien den 20.10. och studien...
för 2 timmar sedan
by Tuul1puku
2
Jag orkar inte gräva i ClinicalTrials-databasen just nu, men om det finns svart på vitt där att de första patienterna har rekryterats till BEXERA...
för 2 timmar sedan
by Sebastian Soderholm
2
Stort dollarflöde till biotech. Nasdaq Biotechnology Index (NBI) har redan stigit med över 3 % i morse. Vanliga Nasse bara 0,13 %.
för 16 timmar sedan
by Kulkuri
5
Gällande patentpublikationen; Faron offentliggjorde i maj 2025 en profil med fem gener som skulle kunna förutsäga hur en patients cancerbehandling...
för 17 timmar sedan
by Vino Pino
16
Om jag har förstått saken rätt (rätta mig gärna !?) täcker både den där portugisiska artikeln och ovanstående patent ett brett spektrum av olika...
för 18 timmar sedan
by Kulkuri
11
Nytt patent på gång: Uppfinnare HOLLMÉN, Maija-Leena RANNIKKO, Jenna TURPIN, Rita GENUTTRYCKSSIGNATUR FÖR ATT FASTSTÄLLA EN PATIENTS RESPONS...
för 19 timmar sedan
by Kulkuri
34