Lamor får order på vattenreningssystem
Automatisk översättning: Ursprungligen publicerad på finska 2025-12-17 07:19 GMT. Ge feedback här.
Lamor meddelade på onsdagen att de har fått en order om att leverera ett vattenreningssystem till Syklon Oy. Ordern är värd över 1 MEUR och har bokförts i företagets orderstock för det fjärde kvartalet 2025. Nyheten är relativt liten, men strategiskt sett ett steg i rätt riktning då företaget utökar sina vattentekniklösningar till industriella tillämpningar. Vi ser ingen omedelbar effekt av pressmeddelandet på våra estimat.
Vattenreningsteknik för plaståtervinning
Ordern som Lamor mottagit gäller leverans av ett avancerat vattenreningssystem till Syklon Oy:s anläggning för mekanisk plaståtervinning under uppbyggnad i Hyvinkää. Leveransen är en nyckelfärdig helhet som omfattar flera vattenbehandlingssteg, från kemisk fällning till omvänd osmos. Systemet använder ett slutet vattensystem (Zero Liquid Discharge), vilket minimerar behovet av rent vatten och förhindrar att mikroplaster kommer ut i avloppsvattnet.
Orderns värde är över 1 MEUR och leveranserna beräknas ske i slutet av första kvartalet 2026. Ordern kommer att bokföras i Q4’25 orderstock, vilket måttligt stöder företagets orderingång för resten av året.
Viktig referens inom industriella vattenlösningar
Även om ordern är måttlig i koncernens skala och i förhållande till vår omsättningsprognos för 2026 (87,2 MEUR), anser vi att den är strategiskt positiv. Ordern är ett konkret bevis på Lamors förmåga att utöka sina vattentekniklösningar till bredare industriella tillämpningar. Företaget har tidigare levererat lösningar för behandling av oljigt vatten till exempelvis olje- och gassektorn, produktion av dricksvatten och fiskodlingsindustrin.
Lamors orderstock har visat en nedåtgående trend, och i samband med Q3-rapporten kommenterade företaget att beslutsfattandet för stora projekt har försenats. Även om en enskild order på över 1 MEUR inte förändrar helhetsbilden, stöder den företagets målsättning att öka sin närvaro på marknaderna för materialåtervinning och vattenrening. Med tanke på orderns storlek har meddelandet ingen inverkan på våra estimat.
Login required
This content is only available for logged in users
