Lemonsoft: Rite Ventures ägande ökar med 8,4 procentenheter i och med köperbjudandet

Sammanfattning
- Rite Ventures har ökat sin ägarandel i Lemonsoft till 58,93 % genom ett obligatoriskt köperbjudande som omfattade 1 490 590 aktier, motsvarande cirka 8,38 % av alla aktier.
- Trots den låga ersättningen i erbjudandet accepterade en betydande andel av ägarna det, vilket förvånade analytikerna med tanke på Lemonsofts fundamentala värden och långsiktiga potential.
- Analytikerna spekulerar att vissa fonder såg erbjudandet som en möjlighet att avyttra illikvida aktier, och att rädslan för AI kan ha ökat försäljningsviljan.
- Lemonsofts ägarstruktur är koncentrerad, med grundaren Kari Joki-Hollanti som äger 26,2 % av företaget.
Detta innehåll är skapat av AI. Du kan lämna feedback om det på Inderes forum.
Automatisk översättning: Ursprungligen publicerad på finska 2026-05-07 04:37 GMT. Ge feedback här.
Det preliminära resultatet av Rite Ventures obligatoriska köperbjudande för Lemonsoft publicerades på onsdagen. De 1 490 590 aktier som erbjöds representerar ungefär 8,38 % av alla Lemonsofts aktier, exklusive de egna aktier som Lemonsoft innehar. Rite Ventures totala ägande i företaget kommer att uppgå till 58,93 % efter transaktionen. Sammantaget är Lemonsofts ägarstruktur mycket koncentrerad, då företagets grundare Kari Joki-Hollanti äger 26,2 % av företaget.
Med tanke på den låga ersättningen i erbjudandet anser vi att en förvånansvärt stor del av ägarna accepterade det. Vi kommenterade erbjudandet tidigare här och fann det mycket blygsamt i förhållande till Lemonsofts fundamentala värden och långsiktiga vinstpotential. Troligtvis har en del av de tidigare involverade fonderna sett erbjudandet som en möjlighet att avyttra en illikvid aktie, och rädslan för AI har sannolikt ökat försäljningsviljan. Lemonsoft publicerade sin Q1-rapport förra veckan, och vår senaste uppdatering kan läsas här.
Login required
This content is only available for logged in users