Detta innehåll är skapat av AI. Du kan lämna feedback om det på Inderes forum.
Automatisk översättning: Ursprungligen publicerad på finska 2025-10-02 04:50 GMT. Ge feedback här.
Det är fråga om det omstruktureringsprogram som presenterades i samband med halvårsrapporten, och planeringen av detta har nu konkretiserats. Företaget strävar efter årliga kostnadsbesparingar på 100 MEUR med programmet, vilket syftar till att förbättra dess kostnadskonkurrenskraft på den svaga europeiska marknaden för rostfritt stål. Vi anser att åtgärderna är nödvändiga med tanke på marknadssituationen och den globala överkapaciteten.
Outokumpu meddelade i samband med sin Q2’25-rapport att företaget har påbörjat planeringen av ett omstruktureringsprogram, vilket nu har konkretiserats. Med programmet strävar företaget efter årliga kostnadsbesparingar på 100 MEUR fram till slutet av 2027, och det påverkar främst affärsområdet Europe och koncernfunktionerna globalt. Kostnadsbesparingarna ska uppnås genom att minska fasta kostnader, förbättra effektiviteten i organisationen och optimera produktionen.
Som en del av programmet inleder företaget sedvanliga förhandlingar i enlighet med lokal lagstiftning, vilka väntas påverka 650 heltidstjänster fram till slutet av 2027. Förhandlingar som inleds under de närmaste veckorna kan påverka upp till 450 anställda, medan 120 jobb väntas minska genom naturlig avgång och 94 jobb har redan tidigare överenskommits att minskas.
Som en del av programmet förväntar Outokumpu att bokföra en justeringspost på 45 MEUR, främst under Q4’25, relaterad till omstruktureringsreserven. En kassaflödeseffekt av samma storlek förväntas realiseras huvudsakligen under 2026. Vi kommer att beakta dessa effekter i vår nästa företagsrapport, men vi anser dem inte vara betydande i det stora hela.
Vi anser att de åtgärder som nu har meddelats är nödvändiga, eftersom Outokumpus Europe-segments resultat har försämrats kraftigt i en marknadssituation som präglas av svag efterfrågan och globalt överutbud. Detta återspeglas i att Europe-segmentet endast var svagt lönsamt på EBITDA-nivå förra året, och konsensusestimatet för Europa för innevarande år är också bara knappt positivt. Även om en cyklisk återhämtning, möjliggjord av ekonomisk tillväxt, skulle kunna stärka marknadssituationen och segmentets resultat, åtminstone på kort sikt, är en kontinuerlig förstärkning av den egna effektiviteten och kostnadskonkurrenskraften en förutsättning för att hantera det globala överutbudet av rostfritt stål som belastar den europeiska marknaden på lång sikt, om inga betydande strukturella förändringar sker på marknaden.
Reuters rapporterade igår att Europeiska kommissionen föreslår att importkvoterna för stål halveras och att tullarna på överskjutande importkvantiteter höjs till 50 %. Enligt nyheten kommer dessa åtgärder att offentliggöras som en del av ett bredare paket den 7 oktober, då kommissionen informerar om skyddsåtgärder för den europeiska stålmarknaden efter de nuvarande åtgärderna som upphör sommaren 2026.
Enligt vår bedömning skulle en så betydande minskning av kvoterna och tullarna på leveranser som överskrider dem bidra till att korrigera balansen mellan utbud och efterfrågan på den europeiska stålmarknaden och stödja marknadspriserna. Vi bedömer att Outokumpus aktie igår reflekterade denna uppgång (+8 %).
Historiskt sett har dock global överkapacitet hittat sin väg till den europeiska marknaden, och därmed kan en förstärkning av marknadsbalansen bli kortvarig. Dessutom är konkreta åtgärder tills vidare endast rykten, varför vi väntar på kommissionens officiella uttalande i ärendet innan vi drar mer detaljerade slutsatser.
This content is only available for logged in users