Rebl Group inleder förhandlingar om nedskärningar för att effektivisera tryckeriverksamheten
Sammanfattning
- Rebl Group inleder förhandlingar om nedskärningar för att effektivisera tryckeriverksamheten och förbättra kapacitetsutnyttjandet, påverkat av minskande tryckvolymer.
- Förhandlingarna omfattar 65 anställda och kan leda till en minskning av personalstyrkan med upp till 13 personer, men nya tjänster kan skapas.
- Företaget förväntar sig årliga besparingar på upp till 0,8 MEUR, vilket är betydande i förhållande till det nuvarande EBITDA-estimatet på 6 MEUR.
- Analytikern bedömer att besparingarna främst kommer att hantera kostnadspress, men förbättrat kapacitetsutnyttjande kan positivt påverka koncernens lönsamhet.
Detta innehåll är skapat av AI. Du kan lämna feedback om det på Inderes forum.
Automatisk översättning: Ursprungligen publicerad på finska 2026-02-20 05:10 GMT. Ge feedback här.
Rebl Group meddelade på torsdagen att företaget inleder förhandlingar om nedskärningar för att effektivisera produktionen inom företagets tryckeriverksamhet. Målet med förhandlingarna är att samordna den spridda tryckeriproduktionen för att förbättra kapacitetsutnyttjandet. Kapacitetsutnyttjandet tyngs för närvarande av branschens ständigt minskande tryckvolymer, vilket samtidigt försämrar verksamhetens effektivitet. Vi kommer att granska nyhetens möjliga inverkan på våra estimat i samband med bokslutskommunikén som publiceras nästa fredag (27.2).
Målet är att effektivisera produktionen
Förhandlingarna om nedskärningar omfattar 65 anställda inom dotterbolaget PunaMusta Oy:s produktion i Joensuu, Tammerfors och Turenki. Till följd av de planerade ändringarna kan personalstyrkan minska med maximalt 13 personer. Företaget bedömer att flera nya tjänster kommer att skapas i och med förhandlingarna, varför vi tror att behovet av nedskärningar kommer att understiga det meddelade maximala antalet. Företaget uppskattar att besparingarna uppgår till maximalt 0,8 MEUR på årsbasis.
Effektiviseringen av verksamheten är en fortsättning på Hansaprint-affären som förvärvades våren 2025, genom vilken bolaget fick Turenki tryckerianläggning och dess personal. Målet med förhandlingarna, att centralisera produktionen, skulle skapa förutsättningar för ökat kapacitetsutnyttjande. Detta innebär i praktiken att bolaget, enligt vår bedömning, kommer att stänga minst en produktionsanläggning. Den meddelade årliga besparingen är betydande i förhållande till vår EBITDA-prognos för innevarande år (6 MEUR). Vi bedömer att besparingarna till stor del kommer att gå åt till att täcka kostnadspress orsakad av minskande tryckvolymer, vilket innebär att den slutliga resultateffekten sannolikt blir betydligt mindre än den angivna besparingssumman. Vi anser dock att det är troligt att förbättringen av tryckeriverksamhetens kapacitetsutnyttjande kommer att påverka koncernens lönsamhetsutveckling positivt, vilket även våra nuvarande estimat redan förväntar sig.
Login required
This content is only available for logged in users
