Sekretessinställningar
Inderes uses cookies to provide a better user experience and a personalised service. By consenting to the use of cookies, we can develop an even better service and will be able to provide content that is interesting to you.
  • Forum
  • Premium
  • Aktiemarknader
    • BörsRealtidskurser, index och marknadsutveckling
    • MorgonrapportDaglig marknadssammanfattning och nattens viktigaste händelser
    • BörskalenderKommande resultat, noteringar och företagshändelser
    • UtdelningskalenderKommande och tidigare utdelningar
  • Bolag
    • BolagBläddra och filtrera hela listan över noterade bolag
    • UpptäckInspiration till din nästa investering
    • BörsnoteringarNya noteringar och kommande börsintroduktioner
    • ÅrsstämmorDatum för årsstämmor och aktieägarinformation
  • Aktieforskning
    • AktieanalysExpertaktieanalys och rekommendationer
    • ArtiklarNyheter, insikter och marknadskommentarer
    • PortföljInderes modellportfölj
    • FemmeBryter barriärer och bygger självförtroende inom investeringar
  • Lär dig om investeringar
    • AnalysskolaLär dig läsa och förstå aktieanalys
    • InvesteringsskolaGuider och lektioner för att öka din investeringskunskap
    • PortföljinnehavareInvesteringskunskap för alla nivåer, från första stegen till avancerade portföljstrategier.
    • inderesTVVideohub för aktieanalys, forskning och expertkommentarer
    • TranskriptionerFullständiga utskrifter av resultatsamtal och investerarmöten
    • AktiejämförelseJämför nyckeltal och utveckling för flera aktier
    • Earnings SeasonCompare EPS estimates to reported results
    • InsideraffärerFölj köp- och säljaktivitet hos företagsinsiders
    • Short SellingSee which listed companies have disclosed short interest
    • Virtuell analytikerchattStäll frågor och få AI-drivna investeringsinsikter direkt
    • Compound Interest CalculatorSee how your savings grow with the power of compound interest.
Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Q&A
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer

Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.

Reuters: KONE planerar en försäljning av TKE:s europeiska affärsområden för att blidka konkurrensmyndigheterna

KNEBVAnalytikerkommentar02.10.2026 klo 09.20
Aapeli PursimoAnalytiker
Discuss

Sammanfattning

  • KONE planerar att sälja största delen av TK Elevators europeiska affärsområden för att bemöta konkurrensmyndigheternas oro kring den planerade fusionen.
  • Försäljningen av TKE:s europeiska affärsområden kan minska den förvärvade helhetens storlek och påverka möjligheten att uppnå de målsatta kostnadssynergierna på 700 MEUR.
  • Försäljningsintäkterna kan minska skuldsättningen och påskynda slutförandet av affären, men försäljningarna kan behöva genomföras till en lägre värdering.
  • Trots osäkerheten kring avyttringarna ligger fusionens mest centrala intresseområden för KONE utanför Europa, särskilt i Nordamerika.

Detta innehåll är skapat av AI. Du kan lämna feedback om det på Inderes forum.

Automatisk översättning: Ursprungligen publicerad på finska 2026-10-02 06:20 GMT. Ge feedback här.

De avyttringar som sker i Europa kommer i sig inte som en överraskning med tanke på de konkurrensmyndighetsrisker som varit förknippade med affären och bolagets egna tidigare kommentarer. Preliminärt förefaller emellertid avyttringarna vara större än vad vi hade väntat oss, vilket ökar osäkerheten kring att fullt ut uppnå de målsatta kostnadssynergierna. Geografiskt sett ligger dock de marknader som är mest centrala för sammanslagningens värdeskapande enligt oss utanför Europa.

Eftergifter i Europa kommer inte som en överraskning, men skalan är preliminärt större än vi väntat oss

Nyhetsbyrån Reuters rapporterade på torsdagen med hänvisning till källor att KONE förbereder en försäljning av största delen av TK Elevators (TKE) europeiska affärsområden för att bemöta konkurrensmyndigheternas oro kring bolagens planerade sammanslagning. Enligt Reuters källor ska försäljningsprocessen för TKE:s europeiska affärsområden inledas under hösten, möjligen i november. Nyheten om eventuella avyttringar kom inte som en överraskning, eftersom bolaget även tidigare har bedömt att det kan bli tvunget att göra vissa eftergifter för att slutföra sammanslagningen. Vi har också ansett att konkurrensmyndighetsriskerna är de tydligaste riskerna förknippade med att affären genomförs, och enligt oss har de tydligaste riskerna riktats just mot den europeiska marknaden.

För tillfället är omfattningen av de planerade avyttringarna i Europa förknippad med betydande osäkerhet, och bolaget har inte meddelat om saken eller om hur konkurrensmyndighetsprocesserna fortskrider. Trots de uppenbara konkurrensmyndighetsoron i Europa är omfattningen av försäljningen av TKE:s europeiska affärsområden en liten överraskning för oss. Vi anser det också till viss del osannolikt att bolaget själv skulle ha planerat en försäljning av en så stor bit med tanke på tidigare kommentarer. Det är värt att minnas att när ThyssenKrupp tidigare sålde sin hissverksamhet skulle KONE ha haft CVC Capital Partners som partner. CVC skulle sannolikt ha fått köpa de delar som konkurrensmyndigheterna inte skulle ha godkänt i KONEs ägo. TKE:s europeiska omsättning (inkl. Afrika) uppgick under räkenskapsåret 2025 till ungefär 2,5 MDEUR eller 27 % av bolagets omsättning, vilket med det senaste räkenskapsårets siffror skulle motsvara ungefär 12 % av den sammanslagna helheten baserat på illustrativa siffror (KONE+TKE illustrativ omsättning 2025: 20,5 mrd. euroa).

Avyttringarnas omfattning påverkar affärens slutliga värdeskapande

Därmed, om KONE tvingas till / landar i att sälja en majoritet av TKE:s europeiska affärsområden, minskar det storleken på den helhet som förvärvas avsevärt. Samtidigt väcker eventuella omfattande eftergifter i Europa enligt oss frågetecken kring hur de målsatta kostnadssynergierna på 700 MEUR kan uppnås, även om KONE tidigare har kommenterat att de eftergifter som bolaget bedömt inte skulle ha någon inverkan på synergierna. Å andra sidan skulle försäljningsintäkterna från avyttringarna sänka det skuldnamn som behövs för att finansiera affären och därmed det sammanslagna bolagets skuldsättning. Vidare anser vi att försäljningarna skulle kunna förkorta konkurrensmyndighetsprocessernas längd och därmed påskynda slutförandet av affären.

Eftersom försäljningarna dock sker åtminstone till en viss grad under tvång anser vi det ganska sannolikt att de kommer att behöva genomföras till en lägre värdering i förhållande till inköpspriset. Vi anser det ändå möjligt att storleksklassen för avyttringarna har ökats för att skapa en mer lämplig helhet för köparen. Enligt oss är de tydligaste potentiella köparna för affärsområdena branschens två andra stora spelare (Otis och Schindler) eller någon kapitalinvesterare, för vilken en försäljning av affärsområdena som en enda helhet i utgangsläget vore enklast.

I våra tidigare grova scenarier som skisserar det sammanslagna företaget har vi antagit att affären genomförs i sin ursprungliga skala, eftersom det tills vidare har varit omöjligt att tillförlitligt bedöma storleksklassen och konsekvenserna av eventuella avyttringar. Vi avvaktar också officiella meddelanden om hur processerna fortskrider och om omfattningen av de eventuella enheter som ska säljas (inkl. marginaler), innan vi uppdaterar våra bedömningar av det sammanslagna företagets långsiktiga potential. Enligt oss understryker nyheten dock den osäkerhet som är förknippad med detta. Däremot har nyheten ingen inverkan på våra operationella estimat för det oberoende KONE.

Geografiskt sett har affärens kärna dock legat utanför Europa

Trots nyheten anser vi att det är centralt att notera att KONEs viktigaste intresseområden för sammanslagningen, rent geografiskt, har legat utanför Europa. I samband med sammanslagningen kommenterade bolagen att de geografiska täckningarna kompletterar varandra väl: KONE har en stark ställning i Asien, medan TKE har det i USA. Vidare är TKE närvarande i Sydamerika och Sydkorea, där KONE inte är verksamt för närvarande. Vi bedömer att KONEs största intresse har varit riktat särskilt mot den nordamerikanska marknaden. Därmed antar vi att bolaget vid behov kommer att vara redo att göra även något större eftergifter än de preliminära planerna för att stärka regioner utanför Europa (särskilt USA). Samtidigt kan eventuella större motgångar på konkurrensmyndighetsfronten i USA väsentligt påverka affärens meningsfullhet och de målsatta synergierna.

Login required

This content is only available for logged in users

Skapa användarkonto

Kone är en producent av hissar, rulltrappor och automatiska dörrar. Exempel på övriga tillhörande produkter och system som bolaget tillhandahåller innefattar bommar, dockningssystem och trafikgrindar. Bolagets produkter vidaresäljs inom samtliga globala regioner via auktoriserade återförsäljare. Kone grundades år 1910 och har sitt huvudkontor i Esbo.

Läs mera

Nyckeltal23.07.

202526e27e
Omsättning11 245,211 715,612 410,4
tillväxt-%1,3 %4,2 %5,9 %
EBIT (adj.)1 369,31 469,21 629,5
EBIT-%12,2 %12,5 %13,1 %
EPS (adj.)1,962,172,39
Utdelning1,801,801,80
Direktavkastning3,0 %3,5 %3,5 %
P/E (just.)31,023,421,3
EV/EBITDA18,714,913,0

Forum uppdateringar

Analyytikon kommentit huhuttuun myönnytykseen / Thyssenin osien divestointiin Inderes – 2 Oct 26 Reuters: KONE suunnittelee TKE:n Euroopan liiketoimin...
för 14 timmar sedan
by Opa
5
Möjliga avyttringar har varit kända hela tiden. Nu får vi vänta på mer detaljerad information kring den här Reuters-nyheten. I november efter...
i går
by Petteri
4
News Powered by Cision KONE toimittaa ratkaisut Burj Aziziin ja mahdollistaa seuraavan sukupolven... Yhdistyneiden arabiemiirikuntien Dubaissa...
i går
by Cadel
16
Kones finanschef Ilkka Hara berättade om sitt bolag som investeringsobjekt​\n\nKONE sijoituskohteena | Pörssisijoittajan viikko 11.9.2026 - ...
2026-09-11 18:13
by Sijoittaja-alokas
9
KONE – kvalitetsbolag till rimligt pris? Finlands historiskt största företagsköp har inte gett någon skjuts åt KONEs aktiekurs. Investerare ...
2026-09-01 07:39
by Tomi Lindell
18
@kilpikonna har gjort en ny video om Kone Kone köper TK Elevator för 29,4 miljarder euro. Det är Finlands historia största företagsköp och det...
2026-08-28 20:04
by Sijoittaja-alokas
13
Bloomberg: USA:s justitiedepartement inleder undersökning av Kones affär med TK Elevator I och med affären håller världens största hissbolag...
2026-08-11 20:21
by Index
14