Wärtsilä får en betydande order för datacenter från USA
Sammanfattning
- Wärtsilä har fått en betydande order på 412 MW motorstyrka för ett amerikanskt datacenterprojekt, vilket kommer att bokföras i Q2’26 och uppskattas vara värt cirka 300 MEUR.
- Leveranserna är planerade för att matcha starten av kommersiell verksamhet i början av 2028, vilket stärker företagets orderbok och omsättningsutsikter.
- Ordern bekräftar Wärtsiläs konkurrenskraft inom motorteknologi på den amerikanska datacentermarknaden, men kräver inga omedelbara ändringar i operationella estimat.
- Företaget har hittills mottagit datacenterrelaterade ordrar för året till ett värde av drygt 0,8 GW, med ytterligare 1–2 ordrar möjliga inom nuvarande estimat.
Detta innehåll är skapat av AI. Du kan lämna feedback om det på Inderes forum.
Automatisk översättning: Ursprungligen publicerad på finska 2026-04-17 05:56 GMT. Ge feedback här.
Wärtsilä meddelade på torsdagen en betydande order på 412 MW motorstyrka till ett amerikanskt datacenterprojekt. Ordern kommer att bokföras i företagets orderingång för Q2’26. Vårt grova estimat är att leveransens värde kan uppgå till cirka 300 MEUR. Utrustningsleveranserna är schemalagda för att matcha den planerade starten av kommersiell drift i början av 2028, vilket samtidigt stärker företagets orderbok och omsättningsutsikter för de kommande åren.
Vi ser naturligtvis ordern som positiv för företaget och som ett bevis på Wärtsiläs motorteknologis konkurrenskraft på den snabbt växande amerikanska datacentermarknaden. Detta stöds delvis av de långa leveranstiderna från traditionella gasturbintillverkare. Vi behandlade marknadssituationen mer i detalj i samband med en tidigare datacenterrelaterad order. Den nu erhållna ordern föranleder dock inget omedelbart behov av operationella estimatrevideringar, eftersom vi redan har inkluderat betydande datacenterordrar i våra nuvarande estimat. Vårt senaste estimat för Energys nya anläggningsordrar under 2026 är 2,5 GW (1,7 MDEUR), varav cirka 1,4 GW är reserverat för datacenter och cirka 1,1 GW för övrig efterfrågan. Med den tidigare stora datacenterordern som företaget offentliggjorde i början av året, har företaget hittills tagit emot datacenterrelaterade ordrar för detta år till ett totalt värde av drygt 0,8 GW. Därmed skulle ytterligare 1–2 datacenterordrar av ungefär samma storleksordning rymmas i våra nuvarande estimat för innevarande år (förutsatt att övrig efterfrågan motsvarar vårt estimat). Vi kommer att granska våra orderestimat mer detaljerat senast i samband med företagets Q1-rapport den 28 april.
Login required
This content is only available for logged in users
