Sekretessinställningar
Inderes uses cookies to provide a better user experience and a personalised service. By consenting to the use of cookies, we can develop an even better service and will be able to provide content that is interesting to you.
  • Forum
  • Premium
  • Aktiemarknader
    • BörsRealtidskurser, index och marknadsutveckling
    • MorgonrapportDaglig marknadssammanfattning och nattens viktigaste händelser
    • BörskalenderKommande resultat, noteringar och företagshändelser
    • UtdelningskalenderKommande och tidigare utdelningar
  • Bolag
    • BolagBläddra och filtrera hela listan över noterade bolag
    • UpptäckInspiration till din nästa investering
    • BörsnoteringarNya noteringar och kommande börsintroduktioner
    • ÅrsstämmorDatum för årsstämmor och aktieägarinformation
  • Aktieforskning
    • AktieanalysExpertaktieanalys och rekommendationer
    • ArtiklarNyheter, insikter och marknadskommentarer
    • PortföljInderes modellportfölj
    • FemmeBryter barriärer och bygger självförtroende inom investeringar
  • Lär dig om investeringar
    • AnalysskolaLär dig läsa och förstå aktieanalys
    • InvesteringsskolaGuider och lektioner för att öka din investeringskunskap
    • PortföljinnehavareInvesteringskunskap för alla nivåer, från första stegen till avancerade portföljstrategier.
    • inderesTVVideohub för aktieanalys, forskning och expertkommentarer
    • TranskriptionerFullständiga utskrifter av resultatsamtal och investerarmöten
    • AktiejämförelseJämför nyckeltal och utveckling för flera aktier
    • Earnings SeasonCompare EPS estimates to reported results
    • InsideraffärerFölj köp- och säljaktivitet hos företagsinsiders
    • Short SellingSee which listed companies have disclosed short interest
    • Virtuell analytikerchattStäll frågor och få AI-drivna investeringsinsikter direkt
    • Compound Interest CalculatorSee how your savings grow with the power of compound interest.
Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Q&A
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer

Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.

Pattitilanne metsäsektorin kestävyyskeskustelussa on Hukkajokea kauempana

Karoliina LoikkanenHead of ESG solutions
02.10.2024 klo 15.36

Mitä tahansa suomalaista mediaa seuraava henkilö ei ole voinut välttyä termeiltä raakut, metsäteollisuus, Stora Enso tai luonnonsuojelurikos. Hukkajoella elävien jokihelmisimpukoiden kohtalo on nostattanut yksityissijoittajien, paikallisten asukkaiden, ja tavallisen kaduntallaajan toruvan katseen kohti Stora Ensoa ja sen alihankintaketjua. Tapahtumien ja vastuiden yksityiskohdat selviävät hitaasti, ja niiden myötä taloudelliset ja mahdolliset muut rikosoikeudelliset vaikutukset. Mahdolliset hukkajoella tapahtuvat korjaavat toimenpiteet/vastuut tuskin nousevat sellaisenaan merkittävään mittaluokkaan Stora Enson kohdalla.

Hukkajoki on kuitenkin vain pieni osa suurempaa kestävän kehityksen pattitilannetta, missä suomalainen metsäteollisuus kokonaisuudessaan on. Paikallisia ympäristöonnettomuuksia on tapahtunut aiemmin niin Stora Ensolla kuin UPM:lläkin. Näistä mainittakoon esim. UPM:n Paso De Los Torosin sellutehtaalla tapahtunut lipeän valuminen vesistöön 2023, josta yhtiö sai 180 000 dollarin sanktiot, tai Stora Enson vuoden 2023 useampi rajallisempi ympäristövahinko, joiden kokonaissanktiovaikutusta ei vielä tiedetä. (Vuonna 2023 Stora Enso maksoi sanktioita 34 900e, jossa on mukana myös edellisten vuosien onnettomuuksia. Tässä huomautettakoon, että sekä Stora Enso että UPM kertovat, että vahingot on korjattu.)

Ympäristövahinkojen sanktioita tulevaisuudessa saattaa nostaa tuleva yritysvastuudirektiivi. Sen yhteydessä puhutaan 5 %:n sanktiosta globaaliin liikevaihtoon suhteutettuna, mikäli voidaan osoittaa, että tarpeellista huolellisuutta ympäristö- tai ihmisoikeusasioissa ei olla noudatettu. Tämän lain tulkinta on toki vielä sen verran kesken, että vaikutuksia on haastava arvioida.  Kokemukseen perustuen Suomessa näissä ollaan tarkkoina.

Tulevia kustannusten kasvuja, investointitarpeita ja jopa strategisia liiketoiminnan muutosmahdollisuuksia tulee ohjaamaan myös huomattavasti sekä paikallinen ympäristöpolitiikka (EU, valtiotaso, alueelliset viranomaiset), yhteiskuntapolitiikka sekä luonnollisesti markkinakysynnän kehitys. Esimerkkinä vihreän siirtymän edetessä lupaviranomaisen vaateet todennäköisesti kasvavat mm. biodiversiteettisuojelutarpeen takia. Tämä voi sekä tuoda muutoksia että rajoittaa mahdollisuuksia nykyisenkaltaiseen metsätalouden arvoketjuun. Luontokatokeskustelun konkretia on käsittääksemme hyvin alussa. Myös uusi Suomen luonnon monimuotoisuusstrategia on vasta rakennusvaiheessa. Sopeutumisaikaa siis näyttäisi olevan.

Ilmastonmuutoksen myötä metsäteollisuuden ympäristöhuolet lisääntyvät. Kasvukausien muutoksia ja muita metsäympäristöön vaikuttavia luonnonmuutoksia on odotettavissa lämpenevän ilmaston myötä. Ajoituksen tarkka ennustaminen on vaikeaa. Hiilinielulaskelmien muutokset ja niiden vaikutus Suomen nettopäästöihin on mittakaavaltaan merkittävä eikä lopullista vaikutusta mahdollisiin hakkuumäärien tai kasvatustapojen muutoksiin ole vielä täysin tiedossa. Päästökaupan laajentuminen vaikuttaa epäsuorasti myös metsäteollisuuden kustannuksiin. Osa vaikutuksista on negatiivisia, osa positiivisia, ja yksittäisen yhtiön menestyksen salaisuus lienee joustavuus ja ajan hermoilla oleminen.

Samanaikaisesti mm. Stora Enso, UPM ja Metsä Board ovat ansiokkaasti itse asettaneet tarpeelliset päästötavoitteet, mitkä tuovat lisäinvestointitarpeita, kuten olemme Inderesin omissakin analyyseissa todenneet. Näiden investointien ajoitus, poliittisten päätösten vaikutusten ajoitus ja itse ilmastonmuutoksen myötä lisääntyvät riskit tulevat aiheuttamaan huomattavasti raakkuja enemmän päänvaivaa metsäteollisuudelle sekä siitä riippuvaiselle yhteiskunnalle sekä yrityksille.

Sijoittajalle kaiken tämän seuraaminen alkaa olla entistä ajankohtaisempaa, koska taloudelliset vaikutukset nousevat esiin jossain vaiheessa. Suuret yritykset kohtaavat yritysvastuudirektiivin 2027. Tällöin siis suuremman sanktion riski ympäristövahingon yllättäessä on mahdollinen, mikäli huolellisuusprosessit eivät ole kunnossa. Ilmastonmuutoken vaikutukset näyttävät kiihtyvän viimeisten tutkimusten mukaan, joten näitäkin vaikutuksia näemme lähivuosina. Raakkujen kohtalo ja koko onnettomuus oli enemmän kuin surullinen. Hukkajoen tapahtumien selvittämisen lisäksi odotellaan kuitenkin tietoja myös asioista, jotka vaikuttavat tulevaisuudessa yhä vahvemmin yhtiöiden toimintaan.

Håll dig uppdaterad
Muut aiheet

Populärt

Populära artiklar

Höststormar på marknaden
14.09.2026 Artikel
Federal Reserves räntebeslut: Bråkmakarna försvann
16.09.2026 Artikel
ECB:s räntebeslut: Fortsätter uppåt
10.09.2026 Artikel
Hyperskalarna intar även euroområdets obligationsmarknad
10.09.2026 Artikel
Federal Reserves räntebesked på onsdagen: Motattack mot inflationsspöket
15.09.2026 Artikel