Analyst Group: Analyst Group inleder analysbevakning på Hifab och kommenterar Hifabs Q4-rapport
Analyst Group inleder idag den 11:e februari 2024 analysbevakning på Hifab Group (”Hifab”, ”Koncernen” eller ”Bolaget”) vilket innefattar aktieanalys med kvartalsvis uppdatering samt analytikerkommentarer på pressmeddelanden.
Hifab publicerade den 11 februari 2025 Bolagets delårsrapport för det fjärde kvartalet år 2024. Vi delar våra tankar om rapporten nedan:
- Tillväxt om 3,1 % under kvartalet och 6,4 % under helåret 2024 – uppgick till 89 MSEK respektive 328 MSEK
- Fortsatt stärkt lönsamhet – EBIT-marginal över 10 % under kvartalet
- Föreslår en utdelning om 0,17 kr per aktie
- Starkt kassaflöde och stärkt balansräkning
Sammanfattningsvis anser Analyst Group, med det fjärde kvartalet rapporterat, att Hifab tydligt har bevisat att Bolaget har genomfört en turnaround och genom en strategisk förflyttning av erbjudandet och organisationen har levererat stabil tillväxt och stärkt lönsamhet trots utmaningar på marknaden. Hifab uppvisar en tillväxt om 3,1 % Y-Y under kvartalet och en tillväxt om 6,4 % under helåret år 2024, detta trots att helåret har präglats av en avvaktande marknad. Därutöver stärker Hifab lönsamheten, där EBIT-marginalen uppgår till 10,2 % under Q4-24 och 8,0 % under helåret år 2024. Ett starkt kvitto på den förbättrade lönsamheten är styrelsens förslag om en utdelning om 0,17 kr per aktie, vilket i relation till gårdagens stängningskurs motsvarar en utdelning om 5,0 % och motsvarar cirka 40 % av årets resultat efter skatt. Analyst Group anser att Hifab har byggt upp en stark position genom långsiktiga initiativ på marknaden och väntas exekvera och kapitalisera på de drivkrafter som förändrar marknaden, och därigenom vinna marknadsandelar, stärka kunderbjudandet och driva lönsamhetsförbättringar framgent.
Läs Analyst Groups rapportkommentar här
Om Analyst Group: Ett av Sveriges främsta analyshus med fokus på små och medelstora börsbolag.
Läs mer om Analyst Group
Det här ett pressmeddelande från Analyst Group angående publicering av kommentar på Hifab Group. Läsare kan anta att Analyst Group har mottagit ersättning för att framställa kommentaren. Uppdragsgivaren har inte haft någon möjlighet att påverka de delar där Analyst Group har haft åsikter om Bolaget, framtida värdering eller annat som skulle kunna tänkas utgöra en subjektiv bedömning.