Ändringar i Enrads styrelse
Jörgen Rogstam har många års erfarenhet från kyl- och värmepumpsbranschen och ett särskilt intresse för naturliga köldmedier.
- Enrad arbetar med intressanta produkter inom ett område som ligger mig varmt om hjärtat. Marknaden behöver verkligen dessa tekniklösningar som en del i den energiomställning vi står inför. Jag hoppas kunna tillföra ytterligare branscherfarenhet och teknikkunnande till bolaget och styrelsen, säger Jörgen Rogstam.
Rogstam är född 1969 och har en Teknologie Licentiatexamen med inriktning mot energi- och kylteknik vid Kungliga tekniska Högskolan. Idag är han verksam som vd för konsultföretaget EKA, främst med uppdrag inom energieffektivisering av kyl- och värmesystem. Tidigare erfarenhet innefattar chefsroller på bland andra IUC numera INSU, Delphi Automotive Systems och Electrolux Home Products, med fokus på forskning- och utveckling av kyl- och värmepumpprodukter.