Regulatoriskt pressmeddelande

Beslut vid Lifcos årsstämma 2026

Idag, fredag 24 april 2026, hölls Lifcos årsstämma. Följande huvudsakliga beslut fattades:

Utdelning
I enlighet med styrelsens och verkställande direktörens förslag bestämde årsstämman utdelningen till 2,70 kronor per aktie. Avstämningsdagen för rätt till utdelning fastställdes till tisdag 28 april 2026.

Val av styrelse
Till styrelseledamöter omvaldes Carl Bennet, Ulrika Dellby, Dan Frohm, Erik Gabrielson, Ulf Grunander, Anna Hallberg, Caroline af Ugglas och Per Waldemarson. Till ny ledamot valdes Anders Oscarsson. Till styrelsens ordförande omvaldes Carl Bennet.

Arvode till styrelsen
Arvode till styrelsen beslutades utgå med ett sammanlagt belopp om 7 117 200 kronor exklusive utskottsarvode, varav 1 581 600 kronor till ordföranden och 790 800 kronor till var och en av de övriga bolagsstämmovalda ledamöterna som inte är anställda i koncernen. Årsstämman beslutade vidare att ersättning för arbete i revisionsutskottet ska utgå med 319 800 kronor till ordföranden och 159 900 kronor till var och en av de övriga ledamöterna samt att ersättning för arbete i ersättningsutskottet ska utgå med 168 500 kronor till ordföranden och 104 250 kronor till var och en av de övriga ledamöterna.

Val av revisor
Till revisor omvaldes revisionsbolaget Ernst & Young AB för tiden intill slutet av årsstämman 2027. Ernst & Young AB har meddelat att Johan Holmberg kommer att vara huvudansvarig revisor. Det beslutades att arvode till revisorn ska utgå enligt godkänd räkning.

Ersättningsrapport
Den av styrelsen framlagda ersättningsrapporten godkändes.

Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Styrelsens förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare godkändes.

Besluten kan läsas i sin helhet på lifco.se.