• Forum
  • Premium
  • Aktiemarknader
    • BörsRealtidskurser, index och marknadsutveckling
    • MorgonrapportDaglig marknadssammanfattning och nattens viktigaste händelser
    • BörskalenderKommande resultat, noteringar och företagshändelser
    • UtdelningskalenderKommande och tidigare utdelningar
  • Bolag
    • BolagBläddra och filtrera hela listan över noterade bolag
    • UpptäckInspiration till din nästa investering
    • BörsnoteringarNya noteringar och kommande börsintroduktioner
    • ÅrsstämmorDatum för årsstämmor och aktieägarinformation
  • Aktieforskning
    • AktieanalysExpertaktieanalys och rekommendationer
    • ArtiklarNyheter, insikter och marknadskommentarer
    • PortföljInderes modellportfölj
    • FemmeBryter barriärer och bygger självförtroende inom investeringar
  • Lär dig om investeringar
    • AnalysskolaLär dig läsa och förstå aktieanalys
    • InvesteringsskolaGuider och lektioner för att öka din investeringskunskap
    • PortföljinnehavareInvesteringskunskap för alla nivåer, från första stegen till avancerade portföljstrategier.
    • inderesTVVideohub för aktieanalys, forskning och expertkommentarer
    • TranskriptionerFullständiga utskrifter av resultatsamtal och investerarmöten
    • AktiejämförelseJämför nyckeltal och utveckling för flera aktier
    • Earnings SeasonCompare EPS estimates to reported results
    • InsideraffärerFölj köp- och säljaktivitet hos företagsinsiders
    • Virtuell analytikerchattStäll frågor och få AI-drivna investeringsinsikter direkt
    • Compound Interest CalculatorSee how your savings grow with the power of compound interest.
Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Q&A
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer

Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.

Bioextrax informerar kring avtalssituationen med kemiföretaget

BIOEXRegulatoriskt pressmeddelande30.06.2026 klo 19.49
Ladda ner börsmeddelandet

Bioextrax AB (publ.) informerar härmed om avtalssituationen med ett av världens tre största kemiföretag (”Kemiföretaget”). Bioextrax och Kemiföretaget är överens om villkoren för ett ramavtal som lägger grunden för gemensamma innovations- och kommersialiseringsprojekt inom Home & Personal Care, men avtalet är ännu inte formellt signerat.

Kemiföretaget har under de senaste åren utvärderat PHA producerat av Bioextrax för användning i ett antal olika applikationer inom Home & Personal Care (”H&PC”). LoI ingicks i augusti 2024 och gällde ursprungligen till 31 december 2024, och har sedan dess förlängts i omgångar. Parterna har förhandlat fram ett bindande ramavtal som ska ersätta detta LoI, och som ska formalisera samarbetsrelationen mellan parterna och etablerar ett strukturerat ramverk inom vilket gemensamma projekt kan inledas, styras och kommersialiseras. Partnerna är överens om avtalsvillkoren, men avtalet är ännu inte signerat. Hela avtalstexten är överenskommen och avtalet befinner sig inom Kemiföretagets organisation för avtalssignering.

Avtalet omfattar flera applikationsområden inom H&PC, med fokus på biobaserad och biologiskt nedbrytbar PHA med potential att ersätta konventionella råvaror i denna typ av produkter. Avtalet löper inledningsvis på tre år med möjlighet till automatisk förlängning.

Inom ramen för avtalet kommer parterna ingå projektkontrakt som appendix, vilka reglerar specifika samarbetsprojekt. Parterna förväntar sig att ingå det första projektkontraktet kort efter att ramavtalet signeras, och detta kommer avse en viss typ av medium chain length PHA ("mcl-PHA", eller ”PHO”) avsedd för personal care. Applikationen är en biobaserad och biologiskt nedbrytbar filmformare som kan ersätta exempelvis silikon i personal care-produkter. Efterfrågan drivs av tilltagande lagstiftning som begränsar användningen av icke biologiskt nedbrytbara polymerer.

"Det är med stor glädje vi kan konstatera att LoI:et som ingicks 2024 med Kemiföretaget nu konverteras till ett ramavtal. Detta avtal har ett stort strategiskt värde för Bioextrax. Det formaliserar och fördjupar vår relation med ett av världens ledande kemiföretag och skapar en tydlig struktur för hur vi tillsammans kan driva innovation och kommersialisering inom Home & Personal Care. Det faktum att vi även förväntar oss att snart teckna det första projektkontraktet – för en typ av mcl-PHA som filmformare i personal care – visar att samarbetet har nått en ny nivå av mognad och konkretisering. Enligt vad Kemiföretaget kommunicerat till oss planerar de en lansering av mcl-PHA till utvalda kunder under 2027, och en bredare kommersiell lansering av detta material under 2028. Utöver mcl-PHA pågår för närvarande tester för andra typer av PHA inom andra Home & Personal Care-applikationer, vilket ytterligare understryker den strategiska bredden i samarbetet. " säger Edvard Hall, VD, Bioextrax

Kontakter
Edvard Hall, VD
Telefon: +46 (0) 736 267 643
E-post: edh@bioextrax.com

Om oss
Bioextrax grundades 2014 baserat på forskning vid avdelningen för bioteknik vid Lunds universitet. Bioextrax bidrar till en cirkulär ekonomi på global basis genom att tillhandahålla en kostnadseffektiv teknologiplattform för ackumulation och extraktion av bio-baserad och bio-nedbrytningsbar PHA (vilket är en grupp bio-polymerer som kan ersätta fossil-baserade plaster) genom att använda billiga och/eller organiska avfall som råvaror. Bioextrax har också utvecklat kostnadseffektiva teknologier för hydrolys av fjädrar för att möjliggöra produktion av hydrolyserat protein för foder- och matindustrin och produktion av keratin mikrofiber för potentiell användning i många olika applikationsområden. Bioextrax affärsmodell är primärt att sälja licenser för att använda bolagets olika processteknologier. Bolaget är noterat på Nasdaq First North Growth Market och bolagets Certified Advisor är Västra Hamnen Corporate Finance. Mer information om Bioextrax finns på www.bioextrax.com.

Denna information är sådan information som Bioextrax är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 2026-06-30 18:49 CEST.

Bifogade filer
Bioextrax informerar kring avtalssituationen med kemiföretaget