Biofrigas Sweden AB och Högryd Lantbruks Aktiebolag tecknar avsiktsförklaring
Biofrigas Sweden AB och Högryds Lantbruks Aktiebolag signerade idag en avsiktsförklaring avseende en investering i en CryoSep anläggning med tillhörande lösning för lagring och tankning. Värdet på den potentiella investeringen är ca 15 miljoner kronor.
Biofrigas och Högryd Lantbruk signerade idag en avsiktsförklaring avseende en investering i en CryoSep-anläggning med tillhörande lösning för lagring och tankning av flytande biogas. Avsiktsförklaringen kommer som en följd av bolagets nyligen genomförda demonstration av anläggningen i Habo och det intresse som finns från marknaden för flytande biogas som biodrivmedel. Biofrigas och Högryd Lantbruk kommer under kommande period att tillsammans specificera anläggningens omfattning och ta fram nödvändiga underlag inför Klimatklivsansökan och investeringsbeslut. Avsiktsförklaring är bland annat villkorad med att kunden erhåller nödvändiga tillstånd och erforderlig finansiering.
Om Högryd Lantbruks Aktiebolag
Högryds Lantbruk är en mjölkgård utanför Tvååker som har ca 350 kor. Gården drivs av Gert Göransson och syskonen Nils och Elin. Gårdens biogasanläggning togs i drift 2011 och biogasen används till el och värmeproduktion. Utöver familjen sysselsätter gården ca 5 heltidsanställda.
Denna information är sådan som Biofrigas Sweden AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning (EU nr 596/2014). Informationen lämnades, genom angiven kontaktpersons försorg, för offentliggörande 2025-12-12 16:00 CET.