Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Senaste
  • Börs
    • Morning Review
    • Aktiejämförelse
    • Börskalender
    • Utdelningskalender
    • Aktieanalys
    • Artiklar
    • Insider Transactions
  • inderesTV
  • Portfölj
  • Forum
  • Premium
  • Femme
  • Learn
    • Investing School
    • Q&A
    • Analysis School
  • Om oss
    • Följda bolag
    • Teamet
Regulatoriskt pressmeddelande

BrainCool deltar vid DSG25 Deutscher Schlaganfallkongress

BrainCool
Ladda ner börsmeddelandet

BrainCool AB (publ) meddelar idag att bolaget, tillsammans med representanter från den pågående kliniska studien COTTIS 2, deltar vid den vetenskapliga konferensen DSG25 Deutscher Schlaganfallkongress i Berlin, Tyskland. Bolaget kommer bland annat att arrangera ett vetenskapligt symposium den 4 september, med fokus på potentialen hos RhinoChill® att motverka hjärnskador och förbättra den neurologiska återhämtningen hos patienter som genomgår trombektomi vid stroke.

DSG25 samlar internationella experter inom medicin och teknologi för att utbyta nya vetenskapliga fynd och presentera lovande terapier inom strokevården. BrainCool kommer att närvara vid kongressen tillsammans med företrädare för bolagets pågående kliniska studie COTTIS 2 som utvärderar potentialen hos RhinoChill® att förbättra den neurologiska återhämtningen hos patienter som drabbats av stroke.

Den 4 september arrangerar BrainCool symposiet ”Neuroprotection after ischemic events – is therapeutic hypothermia a suitable therapy for the practice or just a theoretical model of thought?”. Vid symposiet kommer bolaget att presentera vetenskaplig evidens för RhinoChill® baserat på tidigare studier av produkten vid stroke, samt informera om den pågående kliniska utvecklingen i bolagets studie COTTIS 2 som genomförs vid sex sjukhus i Tyskland.

”RhinoChill utvärderas just nu i ett omfattande kliniskt program, bestående av två separata studier inom två mycket stora behandlingsområden: stroke och plötsligt hjärtstopp. Baserat på tidigare kliniska studieresultat har vi stor tillförsikt till potentialen hos vår produkt att förbättra den neurologiska återhämtningen hos patienter som drabbats av dessa svåra tillstånd. DSG25-kongressen är ett bra tillfälle för oss att öka medvetenheten om bolagets teknologi för medicinsk precisionskylning och träffa nya potentiella prövare till vår pågående studie COTTIS 2”, säger Jon Berg, vd, BrainCool.

Årligen drabbas cirka 2,5 miljoner människor i Europa och USA av stroke. I upp till 30 % av fallen är de drabbade lämpade för mekanisk trombektomi, en standardiserad behandling som kan förbättra möjligheten till neurologisk återhämtning. I BrainCools tidigare kliniska studie COTTIS 1 uppmättes neurologisk återhämtning i dubbelt så många patienter som erhöll nedkylning med RhinoChill® i kombination med trombektomi, jämfört med enbart trombektomi. Bolagets pågående studie COTTIS 2, syftar till att bekräfta det goda resultatet från COTTIS 1, och vid ett positivt utfall har RhinoChill® potentialen att transformera behandlingsutfallet för en patientgrupp med ett uttalat otillfredsställt medicinskt behov.

Läs mer om konferensen och symposiet här:
DSG25: https://www.dsg-info.de/kongress/uebersicht2/
Symposiet: https://apps.kukm-conferences.com/dsg2025/de-DE/pag/session/81870

Kontakt
För mer information
Jon Berg - VD
+46 722 50 91 19
E-mail: jon.berg@braincool.se

Om BrainCool
BrainCool AB (publ) är ett av världens ledande företag inom snabb precisionskylning av patienter för att rädda liv och minska följdskador vid plötsligt hjärtstopp och stroke samt för att motverka cellgiftsrelaterade biverkningar. Efter att framgångsrikt ha utvecklat sitt första kylsystem BrainCool™ System och tecknat ett distributionsavtal med det globala medtech-företaget ZOLL® fokuserar bolaget nu på att ta ytterligare en innovativ produkt, RhinoChill® System, till marknaden. RhinoChill® System har unika egenskaper som gör det möjligt att kyla patienter som drabbats av hjärtstopp redan innan de nått sjukhuset och öppnar samtidigt möjligheter att kraftigt förbättra behandlingsresultaten vid kirurgiskt avlägsnande av blodproppar (trombektomi) i samband med stroke. Den globala marknaden för medicinsk kylning uppskattas redan idag uppgå till mellan 8 och 12 miljarder SEK.

Aktien är noterad på Nasdaq First North Growth Market i Stockholm.

BrainCools Certified Adviser är Eminova Fondkommission AB, +46 (0)8 - 684 211 00, adviser@eminova.se, www.eminova.se

Bifogade filer
BrainCool deltar vid DSG25 Deutscher Schlaganfallkongress

Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer
Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.