Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Senaste
  • Börs
    • Morning Review
    • Aktiejämförelse
    • Börskalender
    • Utdelningskalender
    • Aktieanalys
    • Artiklar
    • Insider Transactions
  • inderesTV
  • Portfölj
  • Forum
  • Premium
  • Femme
  • Learn
    • Investing School
    • Q&A
    • Analysis School
  • Om oss
    • Följda bolag
    • Teamet
Regulatoriskt pressmeddelande

Cedergrenska påkallar tvångsinlösen och Aprendere Skolor ansöker om avnotering

Aprendere Skolor
Ladda ner börsmeddelandet

Aprendere Skolor AB (publ) (“Aprendere” eller “Bolaget”) meddelar att Cedergrenska AB (“Cedergrenska”) som innehar mer än 90 procent av det totala antalet aktier och röster i Bolaget har påkallat tvångsinlösen av resterande aktier i Aprendere. Mot denna bakgrund, och på begäran av Cedergrenska, har styrelsen för Aprendere beslutat att ansöka om avnotering av Bolagets aktier från Nasdaq First North Growth Market.

Cedergrenska offentliggjorde den 4 november 2024 ett rekommenderat offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Aprendere att överlåta samtliga aktier i Bolaget till Cedergrenska för 0,50 krona kontant per aktie och 0,4 nyemitterade aktier i Cedergrenska (“Erbjudandet”). Den 13 december 2024 förklarade Cedergrenska Erbjudandet ovillkorat och meddelade att Erbjudandet skulle fullföljas varigenom Erbjudandet accepterats av innehavare av 6 111 210 aktier, motsvarande cirka 97,8 procent av det totala antalet aktier och röster i Aprendere. Därutöver förlängdes acceptperioden för Erbjudandet till och med den 8 januari 2025 för att ge återstående aktieägare i Bolaget tid att acceptera Erbjudandet. Cedergrenska kontrollerar därmed mer än 90 procent av det totala antalet aktier och röster i Bolaget. Cedergrenska har påkallat tvångsinlösen avseende resterande aktier i Aprendere samt begärt att Bolaget ansöker om avnotering.
Mot bakgrund av ovanstående har styrelsen för Aprendere beslutat att ansöka om avnotering av Bolagets aktier från Nasdaq First North Growth Market. Sista dag för handel i Aprenderes aktier på Nasdaq First North Growth Market kommer att meddelas så snart Aprendere erhållit besked därom från Nasdaq Stockholm.
Stockholm den 23 december 2024
Aprendere Skolor AB (publ)
Styrelsen

Kontakter


Paul Lindquist, styrelseordförande
070-147 01 57
paul.lindquist@outlook.com

Claudia Lindström, vd
070-782 08 11
claudia.lindstrom@aprendere.se

Eminova Fondkommission AB
08-84 211 10
adviser@eminova.se

Om oss


Aprendere Skolor bedriver totalt 18 verksamheter inom grundskola, anpassad grundskola, gymnasieskola, anpassad gymnasieskola, resursskola samt vuxenutbildning. Företaget grundades år 2008 i samband med att grundskolan Skolgrunden förvärvades. Fler skolor har sedan successivt startats från grunden eller förvärvats.

Aprendere har för närvarande cirka 1 845 elever och cirka 437 medarbetare. Merparten av skolorna är belägna i Stockholms län med omnejd, men verksamhet finns även i Anderstorp, Hörby, Lund, Nyköping, Uppsala, Örebro och Östersund.

Bifogade filer


Cedergrenska påkallar tvångsinlösen och Aprendere Skolor ansöker om avnotering

Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer
Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.