Pressmeddelande

Cloetta AB: Aktietransaktioner i Cloettas koncernledning för att täcka personliga skattekostnader kopplade till incitamentsprogram

Cloetta, Nordeuropas ledande konfektyrbolag, publicerar information om aktietilldelning och planerade avyttringar av aktier för medlemmar i koncernledningen. Medlemmarna avser att sälja aktier i bolaget i samband med tilldelning inom det aktiebaserade långsiktiga incitamentsprogrammet (LTIP) 2023, som nyligen har avslutats.

Avyttringar planeras att genomföras av sex medlemmar i koncernledningen, för att att täcka de personliga skattekostnader som uppstår i samband med aktietilldelningen. Totalt planeras cirka 255 000 aktier som tilldelats medlemmarna i koncernledningen inom ramen för LTIP 2023 att säljas för att täcka deras personliga skatter i det land där de är skattskyldiga. Efter de planerade transaktionerna förväntas det totala aktieinnehavet för medlemmarna i koncernledningen öka med cirka 26 procent jämfört med innehavet före tilldelningen inom LTIP 2023.

Transaktioner som genomförs av medlemmar i koncernledningen kommer, i enlighet med tillämpliga regelverk, att rapporteras till Finansinspektionen. Cloetta offentliggör detta pressmeddelande då den regulatoriska rapporteringen till Finansinspektionen inte omfattar den totala förändringen i aktieinnehav.

En översikt av aktuellt aktieinnehav för medlemmar i koncernledningen finns tillgänglig på https://www.cloetta.com/sv/investerare/aktien/personer-i-ledande-stallning/. Informationen på webbplatsen uppdateras löpande.
 

Investerar- och mediakontakt
Laura Lindholm, Kommunikations- och IR-direktör
+46 705 11 26 22, ir (@) cloetta.com

Cloettas press- och investerartjänst
+46 766 96 59 40
press.group (@) cloetta.com
ir (@) cloetta.com
sustainability (@) cloetta.com

För mer information från Cloetta samt pressbilder, besök www.cloetta.com/sv/media/