Sekretessinställningar
Inderes uses cookies to provide a better user experience and a personalised service. By consenting to the use of cookies, we can develop an even better service and will be able to provide content that is interesting to you.
  • Forum
  • Premium
  • Aktiemarknader
    • BörsRealtidskurser, index och marknadsutveckling
    • MorgonrapportDaglig marknadssammanfattning och nattens viktigaste händelser
    • BörskalenderKommande resultat, noteringar och företagshändelser
    • UtdelningskalenderKommande och tidigare utdelningar
  • Bolag
    • BolagBläddra och filtrera hela listan över noterade bolag
    • UpptäckInspiration till din nästa investering
    • BörsnoteringarNya noteringar och kommande börsintroduktioner
    • ÅrsstämmorDatum för årsstämmor och aktieägarinformation
  • Aktieforskning
    • AktieanalysExpertaktieanalys och rekommendationer
    • ArtiklarNyheter, insikter och marknadskommentarer
    • PortföljInderes modellportfölj
    • FemmeBryter barriärer och bygger självförtroende inom investeringar
  • Lär dig om investeringar
    • AnalysskolaLär dig läsa och förstå aktieanalys
    • InvesteringsskolaGuider och lektioner för att öka din investeringskunskap
    • PortföljinnehavareInvesteringskunskap för alla nivåer, från första stegen till avancerade portföljstrategier.
    • inderesTVVideohub för aktieanalys, forskning och expertkommentarer
    • TranskriptionerFullständiga utskrifter av resultatsamtal och investerarmöten
    • AktiejämförelseJämför nyckeltal och utveckling för flera aktier
    • Earnings SeasonCompare EPS estimates to reported results
    • InsideraffärerFölj köp- och säljaktivitet hos företagsinsiders
    • BlankningSe vilka börsnoterade bolag som har offentliggjorda korta positioner
    • Virtuell analytikerchattStäll frågor och få AI-drivna investeringsinsikter direkt
    • Compound Interest CalculatorSee how your savings grow with the power of compound interest.
Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Q&A
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer

Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.

Columbus – Weekly report on share buyback

COLUMRegulatoriskt pressmeddelande05.10.2026 klo 09.31

Company announcement no. 62/2026

Transactions in the period 28 September to 2 October 2026

On 12 March 2026, Columbus A/S announced a share buyback programme under which the company will repurchase shares for up to DKK 25m during the period from 12 March 2026 to 3 March 2027, as outlined in company announcement no. 14/2026.

The share buyback programme is executed in accordance with Regulation (EU) No 596/2014 of the European Parliament and of the Council of 16 April 2014 on market abuse (market abuse regulation) and the Commission Delegated Regulation (EU) 2016/1052, also referred to as the Safe Harbour Regulations.

The following transactions were made under the share buyback programme in the period 28 September to 2 October:

 Number of shares boughtAverage purchase price (DKK)Transaction value (DKK)
Accumulated, last announcement1,195,5159.8911,821,301.37
28 September 20266,5009.6062,400.00
29 September 20266,8009.6165,328.28
30 September 20266,7009.6464,588.00
1 October 20266,0009.5057,000.00
2 October 20266,0009.4856,858.40
Total, 28 September to 2 October 202632,0009.57306,174.68
Total accumulated under the programme1,227,5159.8812,127,476.05

 

With the transactions stated above, Columbus A/S holds a total of 1,072,704 own shares, corresponding to 0.84% of the Company’s share capital.

For further information, please contact:

CFO, Brian Iversen, +45 70 20 50 00

 


Attachments
SE_62_2026_Weekly_report_on_share_buyback.pdf
Columbus - Share buyback transactions 28 September 2026 to 2 October 2026.pdf