Sekretessinställningar
Inderes uses cookies to provide a better user experience and a personalised service. By consenting to the use of cookies, we can develop an even better service and will be able to provide content that is interesting to you.
  • Forum
  • Premium
  • Aktiemarknader
    • BörsRealtidskurser, index och marknadsutveckling
    • MorgonrapportDaglig marknadssammanfattning och nattens viktigaste händelser
    • BörskalenderKommande resultat, noteringar och företagshändelser
    • UtdelningskalenderKommande och tidigare utdelningar
  • Bolag
    • BolagBläddra och filtrera hela listan över noterade bolag
    • UpptäckInspiration till din nästa investering
    • BörsnoteringarNya noteringar och kommande börsintroduktioner
    • ÅrsstämmorDatum för årsstämmor och aktieägarinformation
  • Aktieforskning
    • AktieanalysExpertaktieanalys och rekommendationer
    • ArtiklarNyheter, insikter och marknadskommentarer
    • PortföljInderes modellportfölj
    • FemmeBryter barriärer och bygger självförtroende inom investeringar
  • Lär dig om investeringar
    • AnalysskolaLär dig läsa och förstå aktieanalys
    • InvesteringsskolaGuider och lektioner för att öka din investeringskunskap
    • PortföljinnehavareInvesteringskunskap för alla nivåer, från första stegen till avancerade portföljstrategier.
    • inderesTVVideohub för aktieanalys, forskning och expertkommentarer
    • TranskriptionerFullständiga utskrifter av resultatsamtal och investerarmöten
    • AktiejämförelseJämför nyckeltal och utveckling för flera aktier
    • Earnings SeasonCompare EPS estimates to reported results
    • InsideraffärerFölj köp- och säljaktivitet hos företagsinsiders
    • BlankningSe vilka börsnoterade bolag som har offentliggjorda korta positioner
    • Virtuell analytikerchattStäll frågor och få AI-drivna investeringsinsikter direkt
    • Compound Interest CalculatorSee how your savings grow with the power of compound interest.
Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Q&A
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer

Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.

Delårsrapport juli–september 2026 – HAKI Safety AB (publ)

HAKI BRegulatoriskt pressmeddelande20.10.2026 klo 08.30
Ladda ner börsmeddelandet

”Växer med nyförvärvet Combisafe”, Sverker Lindberg, VD och koncernchef

Tredje kvartalet 2026

  • Nettoomsättningen ökade med 8 procent till 311 Mkr (288). Organiskt minskade omsättningen med 4 procent. Förvärv påverkade positivt med 11 procent, liksom valutakurser som hade en positiv nettoeffekt om 1 procent.
  • Justerad EBITA uppgick till 14 Mkr (24). Som tidigare kommunicerats påverkar nyförvärvet Combisafe resultatet negativt tills omstruktureringarna och integrationen har fått fullt genomslag.
  • Rörelseresultatet uppgick till 37 Mkr (30). Jämförelsestörande poster hade en positiv nettoeffekt om 26 Mkr (9).
  • Kostnaderna för omstruktureringarna och integrationen av Combisafe beräknas uppgå till cirka 26 Mkr, varav 17 Mkr belastade det tredje kvartalet. Resultatet påverkades positivt med 36 Mkr då förvärvade tillgångars värde översteg köpeskillingen. Omvärdering av tilläggsköpeskillingar påverkade resultatet positivt med 10 Mkr (9).
  • Nettoresultatet efter skatt uppgick till 28 Mkr (32).
  • Periodens kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 3 Mkr (1).
  • I början av juli slutfördes förvärvet av Combisafe, en ledande aktör inom fallskyddsprodukter med bred geografisk närvaro i Europa samt ett varumärke med starkt renommé. En uppdatering om de omstrukturerings- och integrationsåtgärder som genomförts samt deras effekter kommunicerades i slutet av september.
  • Koncernen kommunicerade uppdaterade finansiella mål i juli.


Januari–september 2026

  • Nettoomsättningen ökade med 10 procent till 960 Mkr (875). Organiskt ökade omsättningen med 6 procent. Förvärv och avyttringar hade en positiv nettoeffekt om 5 procent. Valutakurser hade en negativ nettoeffekt om 1 procent.
  • Justerad EBITA uppgick till 54 Mkr (50).
  • Rörelseresultatet uppgick till 66 Mkr (50).
  • Nettoresultatet efter skatt uppgick till 42 Mkr (29).
  • Periodens kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 74 Mkr (21).
  • Resultat per aktie före och efter utspädning uppgick till 1,41 kr (0,97).


Väsentliga händelser efter periodens slut

  • Tomas Hilmarsson, koncernens nuvarande ekonomi- och finansdirektör, utsågs till ny VD och koncernchef, med tillträde den 1 november 2026. Han efterträder Sverker Lindberg, som i maj meddelade att han avser att lämna sin anställning.
FINANSIELLT SAMMANDRAG2026 Q32025 Q32026 Q1-Q32025 Q1-Q3
Nettoomsättning311288960875
Bruttoresultat118107356314
Justerad EBITA14245450
Rörelseresultat37306650
Resultat före skatt32354832
Nettoresultat28324229
     
Nettoomsättning, tillväxt %8141015
Bruttomarginal, %37,937,237,135,9
Justerad EBITA, %4,58,35,65,7
Rörelsemarginal, %11,910,46,95,7
Resultat per aktie, före och efter utspädning, kr0,941,071.410,97
Kassaflöde från den löpande verksamheten, Mkr317421
Finansiell nettoskuld, Mkr375377375377
Finansiell nettoskuld / Justerad EBITDA exkl. IFRS 16, ggr2,82,72,82,7
Soliditet, %49454945

För mer information, kontakta


Sverker Lindberg, VD och koncernchef
Mail: sverker.lindberg@hakisafety.com
Tel: 040-30 12 10

Tomas Hilmarsson
Mail: tomas.hilmarsson@hakisafety.com
Tel: 040-30 12 10

Om HAKI Safety AB (publ)


HAKI Safety är en internationell industrikoncern med fokus på säkerhetsprodukter och lösningar som skapar säkra arbetsförhållanden på tillfälliga arbetsplatser. Koncernen har en årsomsättning om cirka 1,2 miljarder kronor och är sedan 1989 noterad på Nasdaq Stockholm Small Cap. HAKI Safety erbjuder ett brett utbud av produkter och lösningar inom arbetsplatssäkerhet och systemställningar samt digitala och tekniska lösningar som hjälper kunderna att uppnå säkerhet och effektivitet i deras miljöer.

Denna information är sådan information som HAKI Safety AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 2026-10-20 07:30 CEST.

Bifogade filer


Delårsrapport Kv3 2026 HAKI Safety AB (publ)