Sekretessinställningar
Inderes uses cookies to provide a better user experience and a personalised service. By consenting to the use of cookies, we can develop an even better service and will be able to provide content that is interesting to you.
  • Forum
  • Premium
  • Aktiemarknader
    • BörsRealtidskurser, index och marknadsutveckling
    • MorgonrapportDaglig marknadssammanfattning och nattens viktigaste händelser
    • BörskalenderKommande resultat, noteringar och företagshändelser
    • UtdelningskalenderKommande och tidigare utdelningar
  • Bolag
    • BolagBläddra och filtrera hela listan över noterade bolag
    • UpptäckInspiration till din nästa investering
    • BörsnoteringarNya noteringar och kommande börsintroduktioner
    • ÅrsstämmorDatum för årsstämmor och aktieägarinformation
  • Aktieforskning
    • AktieanalysExpertaktieanalys och rekommendationer
    • ArtiklarNyheter, insikter och marknadskommentarer
    • PortföljInderes modellportfölj
    • FemmeBryter barriärer och bygger självförtroende inom investeringar
  • Lär dig om investeringar
    • AnalysskolaLär dig läsa och förstå aktieanalys
    • InvesteringsskolaGuider och lektioner för att öka din investeringskunskap
    • PortföljinnehavareInvesteringskunskap för alla nivåer, från första stegen till avancerade portföljstrategier.
    • inderesTVVideohub för aktieanalys, forskning och expertkommentarer
    • TranskriptionerFullständiga utskrifter av resultatsamtal och investerarmöten
    • AktiejämförelseJämför nyckeltal och utveckling för flera aktier
    • Earnings SeasonCompare EPS estimates to reported results
    • InsideraffärerFölj köp- och säljaktivitet hos företagsinsiders
    • Short SellingSee which listed companies have disclosed short interest
    • Virtuell analytikerchattStäll frågor och få AI-drivna investeringsinsikter direkt
    • Compound Interest CalculatorSee how your savings grow with the power of compound interest.
Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Q&A
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer

Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.

Delårsrapport Q2 2026-04-01 - 2026-06-30

NOVURegulatoriskt pressmeddelande27.08.2026 klo 10.00
Ladda ner börsmeddelandet

Q2 i sammandrag

  • Nettoomsättningen för perioden april - juni uppgick till kSEK 17 471 (15 821).
  • Rörelseresultat före skatt uppgick till kSEK 1 864 (-1 385).
  • Rörelsemarginalen för perioden uppgick till 10,7% (-8,7%).

Bolaget i sammandrag

2026 2025 2026 2025 2025
(kSEK) APR-JUN APR-JUN JAN-JUN JAN-JUN JAN-DEC
Nettoomsättning 17 471 15 821 33 369 32 418 61 061
Rörelseresultat 1 864 -1 385 3 861 -946 -1 310
Resultat efter skatt 1 859 -1 391 3 848 -958 -1 301
Rörelsemarginal, % 10,7% -8,7% 11,6% -2,9% -2,15%
Resultat per aktie, SEK 0,18 -0,13 0,37 -0,09 -0,13

VD har ordet

Det andra kvartalet visade en tydlig förbättring av lönsamheten. Nettoomsättningen uppgick till 17,5 MSEK (15,8), medan rörelseresultatet förbättrades till 1,9 MSEK  (-1,4). Rörelsemarginalen uppgick till 10,7 procent (-8,7 procent).

Under årets första sex månader uppgick nettoomsättningen till 33,4 MSEK (32,4) och rörelseresultatet till 3,9 MSEK (-0,9), motsvarande en rörelsemarginal om 11,6 procent (-2,9 procent). Resultatförbättringen drivs både av en lägre kostnadsbas och ett förbättrat täckningsbidrag. MiOs, vår egen multiplattform för datainsamling, bidrar genom större kontroll över datainsamlingen och ett mer kostnadseffektivt upplägg, särskilt i projekt med komplexa målgrupper.

Jag tillträdde som vd den 8 maj efter att tidigare ha haft det operativa ansvaret som vice vd. Vi har under det senaste året arbetat intensivt med att återställa en stabil lönsamhet. Det arbetet kommer att fortsätta, men fokus framåt handlar också om hur vi utvecklar fler affärer utifrån den kompetens och kunskap vi redan har.

Ny teknik förändrar marknaden och gör datainsamling och databearbetning mer tillgängliga. För Novus handlar utvecklingen om att ta tillvara på nya möjligheter utan att göra avkall på vår tillförlitlighet. Samtidigt ser vi att kunder i allt större utsträckning behöver hjälp med mer än själva mätningen. Ett exempel är vårt erbjudande inom varumärke och kommunikation, där vi har kombinerat olika undersökningsmetoder med egna modeller för att ge kunderna en tydligare bild av vad som driver deras varumärke och vilka frågor de behöver prioritera. Under kvartalet har vi fått in flera nya kunder inom området och även stärkt verksamheten med fler rådgivare.

I och med valåret går vi in i en period som historiskt har präglats av en hög aktivitet för oss, särskilt under det tredje kvartalet. Även i år kommer vi att ha en stark närvaro genom bland annat våra regionala väljarbarometrar med omkring 100 lokala nedslag runt om i Sverige, Demokratirapporten och våra återkommande opinionsundersökningar.

Det här kvartalet visar att arbetet med lönsamheten gett resultat och att vi rör oss i rätt riktning. Det ger oss ett bättre utgångsläge inför resten av 2026.

Denna information är sådan som Novus Group är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning (EU nr 596/2014). Informationen lämnades, genom angiven kontaktpersons försorg, för offentliggörande 2026-08-27 09:00 CET.