Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Senaste
  • Börs
    • Morning Review
    • Aktiejämförelse
    • Börskalender
    • Utdelningskalender
    • Aktieanalys
    • Artiklar
    • Insider Transactions
  • inderesTV
  • Portfölj
  • Forum
  • Premium
  • Femme
  • Learn
    • Investing School
    • Q&A
    • Analysis School
  • Om oss
    • Följda bolag
    • Teamet
Regulatoriskt pressmeddelande

Dotterbolag i Hubbster Group ansöker om konkurs - resultatpåverkan negativt 9 mkr

Hubbster
Ladda ner börsmeddelandet

Styrelsen i Hubbster Groups dotterbolag Mantap AB har idag skickat in en ansökan om att försätta bolaget i konkurs vid Stockholms tingsrätt. Detta har skett då förutsättningarna för Mantap AB:s fortsatta drift har förändrats och dess betalningsförmåga inom överskådlig tid är otillräcklig för att kunna bedriva verksamheten vidare. Konkursen påverkar Hubbster Group resultatmässigt med 9 mkr i nedskrivning. Hubbster Groups styrelse bedömer att åtgärder för att stärka det egna kapitalet kan komma att bli nödvändiga i samband med denna förändring.

Koncernens ledning meddelar att detta har varit ett svårt beslut och beklagar djupt att bolaget nu nått denna punkt, men ser ingen annan väg framåt under rådande omständigheter.

Kontaktuppgifter


johan.lundholm@hubbster.com
Hubbster Group AB
Box 24040
104 50 Stockholm
www.hubbster.com

Om oss


Hubbster Group grundades år 2020 genom en sammanslagning av Hubbster AB, QS Business Consulting AB och Tradewell Insights AB. Målet med sammanslagningen var att förena styrkorna hos varje företag för att skapa en kraftfull och integrerad helhetslösning som stöder hållbara, lönsamma och effektiva förändringsprocesser för företag och organisationer.
 
Under vår resa har vi fortsatt att växa och expandera. År 2022 förvärvade vi ZonderaCom AB och i maj 2023 välkomnade vi Mantap AB till vår grupp. Dessa förvärv har ytterligare stärkt vår kapacitet att erbjuda innovativa lösningar som anpassas efter våra kunders specifika behov. Genom våra dotterbolag erbjuder vi både färdiga lösningar och skräddarsydda paket, allt utformat för att hjälpa våra kunder att nå sina mål på ett effektivt sätt.

Denna information är sådan information som Hubbster Group är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 2025-06-03 15:00 CEST.

Bifogade filer


Dotterbolag i Hubbster Group ansöker om konkurs - resultatpåverkan negativt 9 mkr

Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer
Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.