• Forum
  • Premium
  • Aktiemarknader
    • BörsRealtidskurser, index och marknadsutveckling
    • MorgonrapportDaglig marknadssammanfattning och nattens viktigaste händelser
    • BörskalenderKommande resultat, noteringar och företagshändelser
    • UtdelningskalenderKommande och tidigare utdelningar
  • Bolag
    • BolagBläddra och filtrera hela listan över noterade bolag
    • UpptäckInspiration till din nästa investering
    • BörsnoteringarNya noteringar och kommande börsintroduktioner
    • ÅrsstämmorDatum för årsstämmor och aktieägarinformation
  • Aktieforskning
    • AktieanalysExpertaktieanalys och rekommendationer
    • ArtiklarNyheter, insikter och marknadskommentarer
    • PortföljInderes modellportfölj
    • FemmeBryter barriärer och bygger självförtroende inom investeringar
  • Lär dig om investeringar
    • AnalysskolaLär dig läsa och förstå aktieanalys
    • InvesteringsskolaGuider och lektioner för att öka din investeringskunskap
    • PortföljinnehavareInvesteringskunskap för alla nivåer, från första stegen till avancerade portföljstrategier.
    • inderesTVVideohub för aktieanalys, forskning och expertkommentarer
    • TranskriptionerFullständiga utskrifter av resultatsamtal och investerarmöten
    • AktiejämförelseJämför nyckeltal och utveckling för flera aktier
    • InsideraffärerFölj köp- och säljaktivitet hos företagsinsiders
    • Virtuell analytikerchattStäll frågor och få AI-drivna investeringsinsikter direkt
Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Q&A
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer

Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.

Regulatoriskt pressmeddelande

Doxa publicerar delårsrapport Q1 2026

Doxa
Ladda ner börsmeddelandet

VD har ordet 
Under 2025 låg fokus i första hand på att städa och renodla bolaget. Vi sålde tillgångar, stöpte om organisationen och avvecklade hotellverksamheten. Gemensamt för dessa åtgärder är att de frigjorde kapital och eliminerade exponeringar som inte passar den strategi som nu gäller med en inriktning mot kassaflödesgenererande fastigheter med utvecklingspotential. De omstruktureringskostnader som belastat resultatet under omställningen är nu tagna i sin helhet.
Första kvartalet 2026 har handlat om att omsätta den grunden i praktiken. Vi har genomlyst ett stort antal affärsmöjligheter och fört dialoger med flera motparter. I inledningen av en uppåtgående marknad tenderar dock inflödet av köpare att momentant driva upp priserna. Då gäller det att ha is i magen och vänta in de lägen där villkoren faktiskt är rätt, så vi kan genomföra affärer som möter våra krav och som kan skapa värde på sikt.
För att stärka vår förmåga på området har vi rekryterat Anders Nordström som transaktionschef. Det är en satsning på genomförandekraft som vi räknar med att ge utdelning redan under året.
Den strategi och det arbete vi lagt ner syftar till att öka aktieägarvärdet i förhållande till det underliggande värdet i portföljen. Vår målsättning är att minska substansrabatten genom disciplinerad kapitalallokering, transparens och konsekvent genomförande och inte genom att växa för tillväxtens skull.
Att ytterligare aktörer under kvartalet valt att investera i Västra Sjöstaden i Trelleborg är ett konkret bevis på att vår partnerskapsmodell fungerar genom att externt kapital söker sig till projektet, vilket bekräftar kvaliteten i det vi byggt och skapar bättre förutsättningar för fortsatt utveckling.
Processen kopplad till Serneke Sverige AB:s konkursbo fortlöper. Vi har under kvartalet lämnat svaromål avseende de stämningsansökningar som riktats mot bolag inom koncernen och bestrider samtliga påståenden. Den bedömning vi inledningsvis landande i har stärkts under processen och avsättningar är inte motiverade.
Efter kvartalets utgång har en förlikning träffats i ett entreprenadprojekt, vilket eliminerar exponering och tillför cirka 7 miljoner kronor i likviditet med positiv resultateffekt i första kvartalet.
Vi går in i andra kvartalet med en renodlad portfölj och en stärkt organisation. Förutsättningarna för att genomföra värdeskapande förvärv är nu på plats och vi är rustade att ta vara på dem för ett långsiktigt värdeskapande.
 
Finansiell information 
Resultat 

  • Intäkterna uppgick till 18,4 MSEK (2,5) 
  • Driftnettot uppgick till 4,9 MSEK (-4,2) 
  • Periodens resultat uppgick till -20,7 MSEK (-39,8) 

Balans 

  • Eget kapital uppgick till 1 950,7 MSEK (1 971,5) 
  • Soliditeten uppgick till 48,5 % (48,9 %) 

Per aktie 

  • Periodens resultat per aktie -0,02 SEK (-0,03) 
  • Eget kapital per aktie uppgick 31 mars till 1,52 SEK 

 
Bifogat: Doxa Delårsrapport Q1 2025, som även finns tillgänglig på: http://www.doxa.se/rapporter 

Kontakter
Christian Lindgren
VD och CFO
Telefon: 070-855 11 14
E-post: christian.lindgren@doxa.se

Om oss
Doxa gör fastighetsinvesteringar med fokus på utvecklingsmöjligheter och kassaflöde. Vår strategi bygger på att identifiera, strukturera och frigöra värden i situationer där traditionella investerare ofta saknar flexibilitet. Genom att kombinera kapital, erfarenhet och finansieringslösningar kan vi agera snabbt och skapa långsiktigt värde både för säljare och aktieägare. Doxa Aktiebolag (publ) är listat på Nasdaq First North Growth Market med Redeye Nordic Growth AB som Certified Adviser.
 

Denna information är sådan information som Doxa är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 2026-04-21 08:00 CEST.

Bifogade filer
Doxa Delårsrapport Q1 2026