• Forum
  • Premium
  • Aktiemarknader
    • BörsRealtidskurser, index och marknadsutveckling
    • MorgonrapportDaglig marknadssammanfattning och nattens viktigaste händelser
    • BörskalenderKommande resultat, noteringar och företagshändelser
    • UtdelningskalenderKommande och tidigare utdelningar
  • Bolag
    • BolagBläddra och filtrera hela listan över noterade bolag
    • UpptäckInspiration till din nästa investering
    • BörsnoteringarNya noteringar och kommande börsintroduktioner
    • ÅrsstämmorDatum för årsstämmor och aktieägarinformation
  • Aktieforskning
    • AktieanalysExpertaktieanalys och rekommendationer
    • ArtiklarNyheter, insikter och marknadskommentarer
    • PortföljInderes modellportfölj
    • FemmeBryter barriärer och bygger självförtroende inom investeringar
  • Lär dig om investeringar
    • AnalysskolaLär dig läsa och förstå aktieanalys
    • InvesteringsskolaGuider och lektioner för att öka din investeringskunskap
    • PortföljinnehavareInvesteringskunskap för alla nivåer, från första stegen till avancerade portföljstrategier.
    • inderesTVVideohub för aktieanalys, forskning och expertkommentarer
    • TranskriptionerFullständiga utskrifter av resultatsamtal och investerarmöten
    • AktiejämförelseJämför nyckeltal och utveckling för flera aktier
    • Earnings SeasonCompare EPS estimates to reported results
    • InsideraffärerFölj köp- och säljaktivitet hos företagsinsiders
    • Virtuell analytikerchattStäll frågor och få AI-drivna investeringsinsikter direkt
    • Compound Interest CalculatorSee how your savings grow with the power of compound interest.
Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Q&A
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer

Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.

Fabege: Chokladverkstad med café och butik öppnar i Haga Norra

FABGPressmeddelande11.06.2026 klo 11.16

Haga Norra fortsätter att växa som en levande stadsdel. I början av 2027 öppnar Cecilia Nordström Chocolates på Mathildatorget med chokladtillverkning, butik och café på plats. Etableringen blir ytterligare ett steg i utvecklingen av torget som områdets naturliga mötesplats.

Cecilia Nordström Chocolates är känt för sina handgjorda och handmålade praliner, där hantverk, kvalitet och smakupplevelse står i centrum. I den nya lokalen i Haga Norra kommer besökare att kunna följa chokladens väg från tillverkning till färdig pralin, handla med sig choklad och slå sig ner för en kaffe och pralin - både inomhus och utomhus.

Mathildatorget fortsätter därmed att utvecklas till det levande hjärtat i Haga Norra. Torget är tänkt som en mötesplats mellan husen där boende, arbetande och besökare möts, äter, umgås och vistas.

- Vi är väldigt glada över att välkomna Cecilia Nordström Chocolates till Haga Norra. Med sitt gedigna hantverk och sin personliga prägel kommer de bidra till den lokala kvarterskänsla vi vill skapa här. Vår ambition är att Haga Norra ska vara en stadsdel där det är lätt att bli stammis, säger Miranda Jensen, affärsutvecklare Platsutveckling & Gatuliv på Fabege.

I Haga Norra bor i dag över 1 200 personer och cirka 2 000 har sin arbetsplats i området. Här finns redan bland annat den välrenommerade kvarterskrogen Ateljéns Pizza, SATS, restauranger, café och arbetsplatser. Med Cecilia Nordström Chocolates tillförs ytterligare en destination som stärker livet mellan husen och gör Mathildatorget till en ännu mer självklar plats i vardagen.

- Vi ser fram emot att skapa en plats där människor kan komma nära hantverket, njuta av choklad, ta en kaffe och kanske hitta en ny favoritpralin. För oss handlar choklad om både smak, form och upplevelse - och Haga Norra känns som en spännande plats att få utveckla det på, säger Cecilia Nordström, grundare av Cecilia Nordström Chocolates.

Lokalen ligger i ett av Haga Norras bostadskvarter, i en miljö där arkitekturen präglas av klassiska kvaliteter och innerstadens kvartersstruktur. Den nya etableringen bidrar till Fabeges långsiktiga ambition att skapa en blandad och levande stadsdel med bostäder, arbetsplatser, service, restauranger och lokala mötesplatser.

Haga Norra är en del av Arenastaden i Solna, sju minuter från Stockholms city med pendeltåg och med Hagaparken som granne.