Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Senaste
  • Börs
    • Morning Review
    • Aktiejämförelse
    • Börskalender
    • Utdelningskalender
    • Aktieanalys
    • Artiklar
    • Insider Transactions
  • InderesTV
  • Portfölj
  • Forum
  • Premium
  • Femme
  • Nora AI
  • Learn
    • Investing School
    • Q&A
    • Analysis School
  • Om oss
    • Bolag under bevakning
    • Teamet
Regulatoriskt pressmeddelande

Fårö Capital AB tar en betydande position i Nord Insuretech Group AB med 6 576 352 aktier genom att konvertera all utestående skuld till aktier

Nord Insuretech Group
Läs börsmeddelandet

Som tidigare meddelats har företaget ett låneavtal med Fårö Capital AB. Parterna har nu kommit överens om att konvertera det utestående beloppet till aktier. Som ett resultat av ett positivt utfall av processen mot garanter som bolaget har varit engagerat i är restskulden 3,67 miljoner kronor, som nu omvandlas till aktier med 5% rabatt på aktiekursen, beräknat som ett vägt genomsnitt av priset 11-13 augusti, 0,59 SEK. Detta ger Fårö Capital 6 576 352 aktier i Nord.

«Vi är mycket glada över att ha Fårö som en betydande ägare i företaget och att vi har kommit överens om en modell som sparar bolaget för en betydande räntekostnad (cirka 0,8 MSEK), fram till ursprunglig förfall den 1 december 2021. Fårö har följt företaget sedan 2019 och har stött det nya initiativet, som vi nu ser värdeskapande resultat från», säger vd Børge Leknes.  

Transaktionen förväntas slutföras i början av september 2021, vilket är i god tid före deadline 1 december 2021. Advokatfirman Vinge stöder företaget i processen (Vinge är en av Sveriges ledande affärsjuridiska fullservicebyråer med ca 450 medarbetare).

«Fårö anser Nord Insuretech Group AB vara ett framtidsinriktat företag inom Insuretech och vi ser fram emot att följa företaget i framtiden. Vi gillar särskilt användningen av teknik i kombination med en attraktiv partnermodell som säkerställer tillgång till marknaden. Detta, förutom en ny ägarstruktur, solid styrelse och ledning innebär att vi har valt att följa bolaget», säger Emanuel Eriksson, investeringschef i Fårö Capital AB.

Denna information är sådan information som Nord Insuretech Group AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 19 augusti 2021 kl 12.30 CEST.

Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer
Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.