Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Senaste
  • Börs
    • Morning Review
    • Aktiejämförelse
    • Börskalender
    • Utdelningskalender
    • Aktieanalys
    • Artiklar
    • Insider Transactions
  • InderesTV
  • Portfölj
  • Forum
  • Premium
  • Femme
  • Nora AI
  • Learn
    • Investing School
    • Q&A
    • Analysis School
  • Om oss
    • Bolag under bevakning
    • Teamet
Regulatoriskt pressmeddelande

Förändringar i Saabs koncernledning

Saab
Ladda ner börsmeddelandet

Saabs marknadschef och chef för verksamheten i Storbritannien, Dean Rosenfield, slutar på Saab.

Dean Rosenfield kommer att lämna rollen som marknadschef och chef för Saabs verksamhet i Storbritannien. Han lämnar samtidigt sitt uppdrag i Saabs koncernledning.

Processen för att hitta en ersättare har påbörjats. För att säkerställa fortsatt framdrift och en ordnad överlämning kommer Dean Rosenfield att fortsätta i sin roll på Saab fram till den 29 februari 2024.
- Mina 22 år på Saab har varit fantastiska och jag är stolt över den otroliga resa vi gjort tillsammans. För att kunna tillbringa mer tid med min familj väljer jag nu av personliga skäl att lämna företaget och flytta tillbaka till Australien, säger Dean Rosenfield.

Dean Rosenfield började på Saab 2001 och var tidigare chef för Saab i Australien och chef för marknadsområde Asia Pacific. Innan han kom till Saab tjänstgjorde han i Australiens armé.
- Dean har under flera år spelat en betydande roll för Saabs utveckling. Inledningsvis genom att bygga upp vår verksamhet i Australien och nu senast i arbetet med att stärka verksamheten och försäljningen både i Storbritannien och globalt. Personligen har jag uppskattat hans engagemang och tydliga ledarskap, säger Micael Johansson, VD och koncernchef för Saab.

Kontakt
Pär Henriksson
Biträdande kommunikationschef
+46 (0)734 180 018
presscentre@saabgroup.com

Saab är ett ledande försvars- och säkerhetsföretag med uppdrag att hjälpa nationer att skydda sin befolkning och bidrar till trygghet för människor och samhällen. Med 20 000 talangfulla medarbetare utvecklar Saab teknik och lösningar för en säkrare, mer hållbar och mer rättvis värld. Saab utvecklar, tillverkar och underhåller avancerade system inom flygteknik, vapen, ledningssystem, sensorer och undervattenssystem. Saab har sitt huvudkontor i Sverige men en global verksamhet där Saab är en del av många nationers försvarsförmåga.

Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer
Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.