Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Senaste
  • Börs
    • Morning Review
    • Aktiejämförelse
    • Börskalender
    • Utdelningskalender
    • Aktieanalys
    • Artiklar
    • Insider Transactions
  • InderesTV
  • Portfölj
  • Forum
  • Premium
  • Femme
  • Nora AI
  • Learn
    • Investing School
    • Q&A
    • Analysis School
  • Om oss
    • Bolag under bevakning
    • Teamet
Pressmeddelande

Free2Move tar upp lån om 1,7 Mkr för att skapa ytterligare tillväxt

Free2Move Holding

NGM Nordic SME-listade Free2Move Holding AB, "Bolaget", har upptagit ett lån om 1,7 MSEK från dess största aktieägare Soffloch Advice i syfte att skapa ytterligare tillväxt

FREE2MOVE TAR UPP LÅN OM 1,7 MKR FÖR ATT SKAPA YTTERLIGARE TILLVÄXT

NGM Nordic SME-listade Free2Move Holding AB, "Bolaget", har upptagit ett lån om 1,7 MSEK från dess största aktieägare Soffloch Advice i syfte att skapa ytterligare tillväxt

Lånet syftar till att öka Bolagets rörelsekapital då ledningen och styrelsen ser möjligheter att säkra tillgången på kritiska insatsprodukter för att möta den ökade efterfrågan och förut-sättningar för snabbare tillväxt. Långivare är en av bolagets större aktieägare Soffloch Advice AB vilket kontrolleras av Didrik Hamilton som är ordförande i Free2Move Holding AB. Avsikten är att svara på den starka efterfrågan på sänkta driftkostnader genom energi-optimering som råder bland fastighetsägare, offentliga förvaltningar och privatpersoner. Lånet löper med en 1,5% månatlig ränta och förfaller till betalning den 31 mars 2024 eller tidigare om Bolagets ekonomi kraftigt förändras och bolaget finner detta förmånligt.

" Vi gör vad vi kan för att rulla ut det våra kunder efterfrågar i en allt snabbare takt och efterfrågan är större än vad vi tidigare bedömt. Den tillväxt av orderstocken som redovisades i årets första kvartal fortsätter. Efterfrågan är stor på solpaneler, produktion av egen förnybar energi, och möjligheten till digital övervakning och styrning vilket stoppar resursslöseri. Lånet ger oss möjligheter att växa i högre takt och med allt större projekt då vi kan göra större inköp av väsentliga insatsvaror. Vi ser stora möjligheter på marknaden och drar nytta av synergier mellan våra dotterbolag" säger Leif Syrstad, vd på Free2Move Holding AB.

För ytterligare information om ovanstående, vänligen kontakta

Leif Syrstad,
Vd Free2Move Holding AB,
tel: +46 708 660 703,
e-post: leif.syrstad@free2move.se 

Bolagets mentor är beQuoted som nås på 08-692 21 90.

Följande dokument kan hämtas från beQuoted
Free2Move Pressrelease 2023-07-10.pdf

Om Free2Move

Free2Move Holding AB - en börsnoterad koncern som investerar i och utvecklar entreprenörsdrivna bolag inom förnybar energi och ny teknik - med syfte att stoppa resursslöseri och onödiga CO2-utsläpp som orsakas av fastigheter och dess teknik. Därmed kan fastighetsägares driftnetto förbättras avsevärt. Det innebär att vi med förnybar energi och med befintlig teknik som bas skapar digitala lösningar som styr fastighetens drift, vilket ger kunderna garanterade besparingar och förbättrad hållbarhet.

Free2Move Holding AB, baserat i Stockholm, är ett koncernbolag. I koncernen ingår Free2Move AB, Solortus AB, Sydvent AB samt det Malaysiabaserade utvecklingsbolaget Sensmaster Sdn. Bhd.

Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer
Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.