Högsta kvartalsresultatet och marginalförbättring
VD och koncernchef Nathalie Boulas Nilsson kommenterar:
Det tredje kvartalet 2026 fortsatte i positiv riktning med vårt högsta justerade rörelseresultat någonsin och en stärkt justerad rörelsemarginal. Förbättringen drivs framför allt av Sverige genom prisökningar och effektiviseringar inom Individ och familj. Efterfrågan inom nordisk omsorg fortsätter att öka och vi möter behovet genom att skriva kontrakt om framtida omsorgsplatser och fortsätta att expandera vår pipeline för tillväxt samtidigt som vårt riktade arbete för organisk tillväxt börjar visa resultat.
Sammanfattning av tredje kvartalet
Sammanfattning av niomånadersperioden
Highlights
Väsentliga händelser i det tredje kvartalet 2026 och efter rapportperiodens utgång
· I augusti meddelade Hovrätten att de beviljar prövningstillstånd för Humana Assistans AB:s överklagande av Tingsrättens beslut att avslå stämningsansökan mot staten. Prövningstillståndet innebär att sakfrågan kommer att prövas i Hovrätten.
· I oktober meddelades att Humana utser Jenny Karlsson till tillförordnad affärsområdeschef för Personlig assistans i Sverige.
· I oktober förklarade Ambea AB (publ.) det offentliga uppköpserbjudandet till aktieägarna i Humana ovillkorat.
· I oktober meddelas att Humana ansöker om avnotering och kallar till extra bolagsstämma. Sista handelsdag på Nasdaq Stockholm blir den 27 oktober 2026.
· Koncernens banklån i SEK, NOK och EUR återbetalades i sin helhet av Ambea efter rapportperiodens utgång. Banklånen har ersatts av koncernintern finansiering från Ambea.
För mer information, vänligen kontakta:
Christoffer Herou
CFO
072 582 86 16, christoffer.herou@humana.se
Ewelina Pettersson
Ansvarig investerarrelationer
073 074 79 12, ewelina.pettersson@humana.se