Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Senaste
  • Börs
    • Morning Review
    • Aktiejämförelse
    • Börskalender
    • Utdelningskalender
    • Aktieanalys
    • Artiklar
    • Insider Transactions
  • InderesTV
  • Portfölj
  • Forum
  • Premium
  • Femme
  • Nora AI
  • Learn
    • Investing School
    • Q&A
    • Analysis School
  • Om oss
    • Bolag under bevakning
    • Teamet
Pressmeddelande

ITAB Shop Concept: ITAB ingår avtal om 8 MEUR för implementation av nya "smarta grindar" för ASDA i Storbritannien

ITAB Shop Concept

ITAB-koncernen har tecknat ett avtal med ASDA, en av de största livsmedelskedjorna i Storbritannien, för utrullning av nya "smarta grindar" i över 200 butiker på den brittiska marknaden. Implementeringen kommer att påbörjas i april 2025 och det totala värdet av avtalet beräknas uppgå till minst 8 MEUR för andra kvartalet 2025.

Efter pilotinstallationer som slutfördes under fjärde kvartalet 2024 har ASDA valt ITAB-koncernen som sin partner i utrullningen av en ny lösning med "smarta grindar" i över 200 av deras butiker i Storbritannien. Lösningen inkluderar ITABs nya smarta Sigma-grindar kompletta med Sesame-sensorlösningen (för friktionsfri och enkel utcheckning) som ska användas inom självutcheckningsarenan i respektive butik. Utrullningen startar i april och beräknas vara klar i juni 2025. ITAB-koncernen ansvarar för leverans av hårdvara, mjukvaruintegration och leverans / installation av lösningen i samtliga butiker.

"Det är mycket givande och värdefullt för ITAB-koncernen att de lösningar som vi utvecklar för detaljhandlare i syfte att hjälpa till att minska stölder och svinn i deras fysiska butiker, med bibehållen positiv konsumentupplevelse, nu uppmärksammas av ännu en marknadsledande kedja inom dagligvarusegmentet. Vi är mycket glada över att det framgångsrika samarbetet med ASDA i pilotinstallationerna av vår Sigma och Sesame-lösning fortsätter med detta avtal - och vi ser fram emot att tillsammans fortsätta utveckla nya innovativa förbättringar för effektiviteten och konsumentupplevelsen i butik", säger Andréas Elgaard, VD & Koncernchef för ITAB-koncernen.

De första installationerna kommer att påbörjas i april och projektet förväntas vara klart i juni 2025. Det totala värdet av hårdvara, mjukvaruintegration och leverans / installation enligt avtalet beräknas uppgå till minst 8 MEUR för andra kvartalet 2025.

 

Jönköping den 7 april 2025

ITAB Shop Concept AB (publ)

 

 

Denna information lämnades för offentliggörande den 7 april 2025 kl. 11:00 CEST.
  

 

Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer
Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.