• Forum
  • Premium
  • Aktiemarknader
    • BörsRealtidskurser, index och marknadsutveckling
    • MorgonrapportDaglig marknadssammanfattning och nattens viktigaste händelser
    • BörskalenderKommande resultat, noteringar och företagshändelser
    • UtdelningskalenderKommande och tidigare utdelningar
  • Bolag
    • BolagBläddra och filtrera hela listan över noterade bolag
    • UpptäckInspiration till din nästa investering
    • BörsnoteringarNya noteringar och kommande börsintroduktioner
    • ÅrsstämmorDatum för årsstämmor och aktieägarinformation
  • Aktieforskning
    • AktieanalysExpertaktieanalys och rekommendationer
    • ArtiklarNyheter, insikter och marknadskommentarer
    • PortföljInderes modellportfölj
    • FemmeBryter barriärer och bygger självförtroende inom investeringar
  • Lär dig om investeringar
    • AnalysskolaLär dig läsa och förstå aktieanalys
    • InvesteringsskolaGuider och lektioner för att öka din investeringskunskap
    • PortföljinnehavareInvesteringskunskap för alla nivåer, från första stegen till avancerade portföljstrategier.
    • inderesTVVideohub för aktieanalys, forskning och expertkommentarer
    • TranskriptionerFullständiga utskrifter av resultatsamtal och investerarmöten
    • AktiejämförelseJämför nyckeltal och utveckling för flera aktier
    • Earnings SeasonCompare EPS estimates to reported results
    • InsideraffärerFölj köp- och säljaktivitet hos företagsinsiders
    • Virtuell analytikerchattStäll frågor och få AI-drivna investeringsinsikter direkt
    • Compound Interest CalculatorSee how your savings grow with the power of compound interest.
Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Q&A
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer

Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.

K2A och Stockholms stad tar första spadtaget för Slakthushallen och nya studentbostäder

K2A PREFPressmeddelande06.05.2026 klo 07.00

K2A Knaust & Andersson Fastigheter och Stockholms stad har tagit det första spadtaget för den nya idrottshallen Slakthushallen samt två kvarter med student- och forskarbostäder i Slakthusområdet i Stockholm.

Efter tal om projektets betydelse för staden togs igår, 5 maj 2026, ett ceremoniellt första spadtag av María‑Elsa Salvo (S), ordförande i idrottsnämnden, Marina Högland, förvaltningsdirektör vid idrottsförvaltningen, Maria Jäger, projektchef för Söderstaden vid exploateringskontoret samt Johan Knaust, vd för K2A. Spadtaget var en del av ett invigningsevenemang med tydligt student- och idrottstema, med vårsång av Kongl. Teknologkören från KTH och streetbasket med Fryshuset Basket, som är en av föreningarna som planerar att använda idrottshallen när den står färdig.

– Slakthusområdet är ett område där staden bokstavligen byggs om från grunden. För K2A handlar det inte om att lägga till ännu ett bostadshus, utan om att vara med och bygga en stadsdel som fungerar över tid och bidrar till en långsiktigt hållbar stad, säger Johan Knaust, vd för K2A.

– I Fållankvarteren bygger vi inte bara nya hus, utan vi formar en plats där människor ska leva, arbeta och mötas. Tillsammans med K2A får vi kreativitet i stadsutvecklingen. En rolig detalj här att förskolans gård placeras på taket av idrottshallen, säger María-Elsa Salvo (S), ordförande i idrottsnämnden i Stockholms stad.

Projektet utvecklas i två kvarter och omfattar 247 student‑ och forskarbostäder, en förskola samt den nya idrottshallen Slakthushallen. Projektet utgör en central del av utvecklingen av Slakthusområdet som en ny, funktionsblandad stadsdel och färdigställs etappvis under tredje kvartalet 2027 respektive tredje kvartalet 2028. Idrottshallen kommer att hyras av Stockholms stad genom ett 20‑årigt hyresavtal. Student‑ och forskarbostäderna produceras i trä och kommer, tillsammans med förskolan, att miljöcertifieras enligt Svanen. Idrottshallen certifieras enligt Miljöbyggnad Silver. Projektet uppförs på fastigheterna Stockholm Steken 1, Steken 2 och Högreven 1, som upplåtits till K2A med tomträtt, och markerar K2A:s första byggstart sedan 2022.

– Kombinationen av hög efterfrågan på studentbostäder, ett centralt läge och ett långt hyresavtal med Stockholms stad gör detta till ett av de mest attraktiva projekten i K2A:s historia. Det är väldigt glädjande att äntligen få sätta spaden i marken, säger Johan Knaust.

För ytterligare information:
Johan Knaust, vd, 070-740 04 50, johan.knaust@k2a.se
Pontus Ekerljung, kommunikationschef, 073-024 36 00, pontus.ekerljung@k2a.se

K2A Knaust & Andersson Fastigheter AB – det gröna fastighetsbolaget – förvaltar hyresrätter långsiktigt för alla typer av boenden samt samhällsfastigheter. Bolagets marknader är Stockholm, Mälardalen och ett antal universitets- och högskoleorter i övriga Sverige. Se även www.k2a.se. K2A:s B-aktie (K2A B) och preferensaktie (K2A PREF) är noterade på Nasdaq Stockholm.

Bifogade bilder
Spadtag Slakthushallen
Spadtag Slakthushallen Salvo tal
Spadtag Slakthushallen Knaust och Salvo i samtal
Visionsbild Slakthushallen
Visionsbild Slakthushallen

Bifogade filer
K2A och Stockholms stad tar första spadtaget för Slakthushallen och nya studentbostäder