Aktieägarna i Image Systems AB, 556319-4041, kallas till årsstämma torsdagen den 7 maj 2026 kl. 10:30 i bolagets lokaler på Snickaregatan 40 i Linköping.
RÄTT ATT DELTA OCH ANMÄLAN
Den som önskar delta på stämman ska:
Förvaltarregistrerade aktier
Aktieägare som låtit förvaltarregistrera sina aktier måste, för att få delta på stämman, låta registrera aktierna i eget namn i aktieboken hos Euroclear Sweden AB (s.k. rösträttsregistrering), så att aktieägaren är införd i aktieboken tisdagen den 28 april 2026. Sådan rösträttsregistrering, som kan vara tillfällig, bör begäras hos förvaltaren i god tid i enlighet med förvaltarens rutiner. Rösträttsregistreringar som har verkställts av förvaltaren senast torsdagen den 30 april 2026 kommer att beaktas vid framställningen av aktieboken.
Ombud m.m.
Aktieägare som önskar företrädas av ombud ska utfärda en skriftlig och daterad fullmakt för ombudet. Om fullmakten har utfärdats av juridisk person ska registreringsbevis eller motsvarande behörighetshandling bifogas. Fullmaktsformulär hålls tillgängligt på bolagets webbplats, www.imagesystemsgroup.se, och skickas utan kostnad till de aktieägare som begär det och uppger sin postadress. Aktieägare som önskar delta genom ombud ska anmäla detta i enlighet med vad som anges ovan. Inskickad fullmakt gäller inte som anmälan till stämman.
FÖRSLAG TILL DAGORDNING
FÖRSLAG TILL BESLUT
Punkt 2 - Val av ordförande vid stämman
Valberedningen föreslår att Anders Fransson väljs till ordförande vid årsstämman.
Punkt 11 - Fastställande av antalet styrelseledamöter och revisorer
Valberedningen föreslår att antalet styrelseledamöter fastställs till fem utan suppleanter och antalet revisorer fastställs till en utan suppleanter.
Punkt 12 - Fastställande av arvoden till styrelsen och revisorsarvoden.
Valberedningen föreslår att arvode till styrelsen föreslås utgå med 240 000 (240 000) kronor till styrelsens ordförande och med 160 000 (160 000) kronor till vardera av de övriga styrelseledamöterna. Arvode om 75 000 (75 000) kronor föreslås därutöver utgå till ordföranden för revisionsutskottet.
Arvode till revisorn föreslås utgå i enligt godkänd räkning.
Punkt 13 - Val av styrelseledamöter och revisor
Valberedningen föreslår omval av styrelseledamöterna Anders Fransson, Jörgen Hermansson, Catharina Lagerstam, Jan Molin och Matilda Wernhoff för tiden intill slutet av nästa årsstämma. Närmare uppgifter om de föreslagna styrelseledamöterna finns tillgängliga på bolagets webbplats, www.imagesystemsgroup.se.
Valberedningen föreslår - i enlighet med revisionsutskottets rekommendation - att det registrerade revisionsbolaget Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB väljs till revisor för tiden intill slutet av nästa årsstämma. Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB har meddelat att Andreas Skogh avses utses till huvudansvarig revisor.
Punkt 14 - Val av styrelseordförande
Valberedningen föreslår vidare val av Anders Fransson som styrelsens ordförande.
Punkt 16 - Beslut om inrättande av ett teckningsoptionsbaserat incitamentsprogram.
Styrelsen för Image Systems AB, org.nr 556319-4041 ("Bolaget"), föreslår att bolagsstämman beslutar att inrätta ett teckningsoptionsbaserat incitamentsprogram - Teckningsoptionsprogram 2026/2029 - för ledande befattningshavare och övriga nyckelpersoner i de bolag som ingår i den koncern i vilken Bolaget utgör moderbolag ("Koncernen"), enligt följande.
Bakgrund och motiv
Syftet med Teckningsoptionsprogram 2026/2029 är att premiera ett långsiktigt engagemang hos Koncernens ledande befattningshavare och övriga nyckelpersoner, att tillse att Bolagets långsiktiga värdetillväxt återspeglas i programdeltagarnas ersättning, att bidra till möjligheterna att rekrytera och behålla kompetenta ledande befattningshavare och övriga nyckelpersoner och att i övrigt öka intressegemenskapen mellan Koncernens ledande befattningshavare och övriga nyckelpersoner och Bolagets aktieägare. Programmet förväntas vidare motivera programdeltagarna till fortsatt anställning i Koncernen.
Mot bakgrund av ovan angivna motiv och nedan föreslagna villkor är det styrelsens bedömning att föreslaget Teckningsoptionsprogram 2026/2029 är rimligt och till fördel för Bolaget och dess aktieägare.
Huvudsakliga villkor
a) verkställande direktören: högst 350 000 teckningsoptioner;
b) affärsområdeschefer (totalt högst 4 personer): högst 250 000 teckningsoptioner per person, totalt högst 1 000 000 teckningsoptioner; samt
c) övriga ledande befattningshavare (totalt högst 6 personer): högst 75 000 teckningsoptioner per person, totalt högst 450 000 teckningsoptioner.
Värdering
Enligt en preliminär värdering utförd av extern värderingsman med tillämpning av Black & Scholes värderingsmodell för optioner uppgår varje teckningsoptions marknadsvärde till 0,114 kronor. Den preliminära värderingen utgår från ett antaget marknadsvärde på den underliggande aktien om 0,896 kronor samt är baserad på antaganden om en volatilitet om 46,9 procent, en riskfri ränta om 2,85 procent under teckningsoptionernas löptid samt att Bolaget inte lämnar utdelning under teckningsoptionernas löptid.
Kostnader
Med anledning av att teckningsoptionerna ska överlåtas till marknadsvärde vid tidpunkten för överlåtelsen bedöms inte överlåtelsen av teckningsoptionerna medföra några skattemässiga kostnader för Bolaget i form av sociala avgifter eller motsvarande. Kostnaderna uppskattas därför endast bestå av begränsade kostnader i form av arvoden till externa rådgivare och kostnader för inrättande och administration av Teckningsoptionsprogram 2026/2029.
Utestående aktierelaterade incitamentsprogram
Bolaget har ett teckningsoptionsbaserat incitamentsprogram utestående, Teckningsoptionsprogram 2023/2026. Teckningsoptionsprogram 2023/2026 omfattar 2 020 000 teckningsoptioner och deltagare i Teckningsoptionsprogram 2023/2026 äger rätt att från och med den 1 augusti 2026 till och med den 31 augusti 2026 teckna sammanlagt högst 2 020 000 nya aktier i bolaget till en teckningskurs om 2,835 kronor (efter omräkning av såväl teckningskursen som det antal aktier som varje teckningsoption berättigar till teckning av).
Utspädning
Per dagen för förslaget finns 89 207 818 aktier i Bolaget. Under antagande om att samtliga 1 800 000 teckningsoptioner inom ramen för Teckningsoptionsprogram 2026/2029 utnyttjas för teckning av aktier i Bolaget, kommer antalet aktier och röster i Bolaget att öka med 1 800 000 (med förbehåll för eventuell omräkning av antalet aktier som varje teckningsoption berättigar till teckning av). Det innebär en utspädning om cirka 1,98 procent av aktierna och rösterna (beräknat såsom antalet aktier och röster som tillkommer genom utnyttjande av teckningsoptionerna av serie 2026/2029 i förhållande till antalet utestående aktier och röster jämte aktier och röster som tillkommer genom utnyttjande av teckningsoptionerna).
Effekt på viktiga nyckeltal
Viktiga nyckeltal för Koncernens verksamhet är rörelsemarginal (EBITDA) och soliditet. Med beaktande av de begränsade kostnaderna i anledning av inrättande och administration av Teckningsoptionsprogram 2026/2029 och under antagande om fullt utnyttjande av samtliga de teckningsoptioner som emitteras med anledning av Teckningsoptionsprogram 2026/2029 är det styrelsens bedömning av programmets påverkan på såväl rörelsemarginalen som soliditeten är försumbar.
Beredning
Förslaget till Teckningsoptionsprogram 2026/2029 har beretts av styrelsen i samråd med externa rådgivare. Förslaget har antagits av styrelsen. Jan Molin har inte deltagit inte i styrelsens handläggning och beslut avseende förslaget till Teckningsoptionsprogram 2026/2029.
Emission av teckningsoptioner av serie 2026/2029
Styrelsen föreslår att bolagsstämman beslutar om emission av högst 1 800 000 teckningsoptioner av serie 2026/2029, innebärande att bolagets aktiekapital kan komma att öka med högst 180 000 kronor vid utnyttjande av samtliga emitterade teckningsoptioner, på följande villkor:
Skälet till avvikelsen från aktieägarnas företrädesrätt liksom grunden för bestämmande att teckningsoptionerna emitteras vederlagsfritt är att emissionen utgör ett led i inrättandet av Teckningsoptionsprogram 2026/2029.
I den utsträckning emitterade teckningsoptioner av styrelsen inte bedöms nödvändiga för fullgörandet av de åtaganden som följer av Teckningsoptionsprogram 2026/2029, bemyndigas styrelsen att makulera ej nödvändiga teckningsoptioner.
Punkt 17 - Beslut om emissionsbemyndigande.
Styrelsen föreslår att bolagsstämman beslutar att bemyndiga styrelsen att under tiden intill slutet av nästa årsstämma, vid ett eller flera tillfällen och med eller utan avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt, fatta beslut om emission av aktier, teckningsoptioner och/eller konvertibler.
Beslut om emission av aktier, teckningsoptioner och/eller konvertibler med stöd av bemyndigandet får högst innebära utgivande av, konvertering till eller nyteckning av högst det antal aktier som motsvarar 10 procent av antalet aktier vid tidpunkten för bemyndigandebeslutet. Betalning ska kunna ske kontant, genom apport, genom kvittning eller annars förenas med villkor. Avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt ska äga ske för att vid behov kunna stärka bolagets finansiella ställning samt för att möjliggöra förvärv av bolag eller rörelser. Emissionskursen får vid avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt och vid betalning genom apport avvika från aktiens marknadsvärde i den utsträckning som krävs för emissionens ändamålsenliga genomförande.
Antalet aktier och röster
Vid utfärdandet av denna kallelse uppgår det totala antalet aktier och röster i bolaget till 89 207 818. Bolaget innehar inga egna aktier.
SÄRSKILDA MAJORITETSKRAV
För giltigt beslut i enlighet med styrelsens förslag enligt punkten 16 krävs att förslaget biträds av aktieägare representerande minst nio tiondelar av såväl de avgivna rösterna som de vid stämman företrädda aktierna. För giltigt beslut i enlighet med styrelsens förslag enligt punkten 17 krävs att förslaget biträds av aktieägare representerande minst två tredjedelar av såväl de avgivna rösterna som de vid stämman företrädda aktierna.
Upplysningar på stämman
Styrelsen och verkställande direktören ska, om någon aktieägare begär det och styrelsen anser att det kan ske utan väsentlig skada för bolaget, vid stämman lämna upplysningar om förhållanden som kan inverka på dels bedömningen av ett ärende på dagordningen, dels bolagets ekonomiska situation, dels bolagets förhållande till annat koncernföretag.
Handlingar
Redovisningshandlingar, innefattande styrelsens förslag till resultatdisposition, och revisionsberättelse, styrelsens rapport enligt 8 kap. 53 a § aktiebolagslagen och revisorns yttrande enligt 8 kap. 54 § aktiebolagslagen samt styrelsens fullständiga förslag enligt punkterna 16 och 17 kommer att finnas tillgängliga hos bolaget samt på bolagets webbplats www.imagesystemsgroup.se senast tre veckor före bolagsstämman. Valberedningens motiverade yttrande finns tillgängligt på bolagets webbplats. Samtliga angivna handlingar skickas utan kostnad för mottagaren med post till de aktieägare som begär det och uppger sin postadress. Bolagsstämmoaktieboken hålls tillgänglig hos bolaget.
Behandling av personuppgifter
För information om hur personuppgifter behandlas i samband med årsstämman, se https://www.euroclear.com/dam/ESw/Legal/Integritetspolicy-bolagsstammor-svenska.pdf.
_____________
Linköping i april 2026
Image Systems AB (publ)
Styrelsen
Frågor besvaras av:
Anders Fransson, Styrelseordförande, telefon 070-738 52 51, e-post anders.f@tibiakonsult.se