• Forum
  • Premium
  • Aktiemarknader
    • BörsRealtidskurser, index och marknadsutveckling
    • MorgonrapportDaglig marknadssammanfattning och nattens viktigaste händelser
    • BörskalenderKommande resultat, noteringar och företagshändelser
    • UtdelningskalenderKommande och tidigare utdelningar
  • Bolag
    • BolagBläddra och filtrera hela listan över noterade bolag
    • UpptäckInspiration till din nästa investering
    • BörsnoteringarNya noteringar och kommande börsintroduktioner
    • ÅrsstämmorDatum för årsstämmor och aktieägarinformation
  • Aktieforskning
    • AktieanalysExpertaktieanalys och rekommendationer
    • ArtiklarNyheter, insikter och marknadskommentarer
    • PortföljInderes modellportfölj
    • FemmeBryter barriärer och bygger självförtroende inom investeringar
  • Lär dig om investeringar
    • AnalysskolaLär dig läsa och förstå aktieanalys
    • InvesteringsskolaGuider och lektioner för att öka din investeringskunskap
    • PortföljinnehavareInvesteringskunskap för alla nivåer, från första stegen till avancerade portföljstrategier.
    • inderesTVVideohub för aktieanalys, forskning och expertkommentarer
    • TranskriptionerFullständiga utskrifter av resultatsamtal och investerarmöten
    • AktiejämförelseJämför nyckeltal och utveckling för flera aktier
    • InsideraffärerFölj köp- och säljaktivitet hos företagsinsiders
    • Virtuell analytikerchattStäll frågor och få AI-drivna investeringsinsikter direkt
Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Q&A
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer

Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.

Regulatoriskt pressmeddelande

Kommuniké från Clavister AB:s årsstämma den 19 maj 2026

Clavister
Ladda ner börsmeddelandet

Årsstämman i Clavister AB ägde rum den 19 maj 2026 i Örnsköldsvik.

För mer detaljerad information om innehållet i besluten hänvisas till den fullständiga kallelsen till årsstämman och de fullständiga förslagen som finns tillgängliga på bolagets hemsida, www.clavister.com.

Följande huvudsakliga beslut fattades.

Fastställande av balans- och resultaträkningar

Stämman beslutade att fastställa resultaträkningen och balansräkningen samt koncernresultaträkningen och koncernbalansräkningen för räkenskapsåret 2025.

Resultatdisposition

Stämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, att de för stämman tillgängliga medlen för räkenskapsåret 2025 ska överföras till ny räkning.

Ansvarsfrihet

Stämman beviljade styrelseledamöterna och den verkställande direktören ansvarsfrihet gentemot bolaget för förvaltningen under 2025.

Styrelse och revisorer

Stämman beslutade, i enlighet med valberedningens förslag, att styrelsen ska bestå av fyra ledamöter för tiden intill nästa årsstämma.

Stämman beslutade, i enlighet med valberedningens förslag, om omval av Andreas Hedskog, Staffan Dahlström, Stina Slottsjö och Tobias Öien som styrelseledamöter till slutet av årsstämman 2027. Till styrelseordförande omvaldes Andreas Hedskog.

Stämman omvalde det registrerade revisionsbolaget Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB som bolagets revisor, i enlighet med valberedningens förslag.

Stämman beslutade, i enlighet med valberedningens förslag, att arvode till styrelseledamöter för tiden intill nästa årsstämma ska utgå med 450 000 kronor för styrelsens ordförande och med 225 000 kronor till var och en av de övriga styrelseledamöterna som inte är anställda i koncernen.

Stämman beslutade, i enlighet med valberedningens förslag, att arvode till revisor ska utgå enligt godkänd räkning.

Teckningsoptionsprogram 2026/2029

Stämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, om att anta ett långsiktigt incitamentsprogram för VD, vissa ledande befattningshavare och andra nyckelpersoner inom Clavister-koncernen, varigenom teckningsoptioner vederlagsfritt emitteras till bolaget som därefter överlåter teckningsoptionerna till deltagarna för teckningsoptionernas marknadsvärde. Per den 14 april 2026 uppgick värdet på en teckningsoption till 0,40 kronor, vilket motsvarar teckningsoptionens preliminära marknadsvärde med tillämpning av en fastställd värderingsmetod (Black & Scholes).

Styrelsen har bedömt det vara till fördel för bolaget och dess aktieägare att ledningspersoner i bolagets koncern görs delaktiga i bolagets utveckling genom att de erbjuds förvärva teckningsoptioner i ett incitamentsprogram. Ett sådant erbjudande förväntas uppmuntra till ett brett aktieägande bland ledande befattningshavare och nyckelpersoner, behålla kompetenta medarbetare, uppnå ökad intressegemenskap med bolagets aktieägare, främja bolagets långsiktiga värdeskapande samt öka motivationen att uppnå eller överträffa bolagets finansiella mål.

Sammanlagt kommer 3 750 000 teckningsoptioner att emitteras för att möjliggöra tilldelning, vilket motsvarar cirka 0,97 procent av utestående aktier och teckningsoptioner i bolaget. För varje teckningsoption har innehavaren rätt att teckna en ny aktie mot kontant betalning av en teckningskurs om 6,39 kronor per aktie. Teckning av aktier med stöd av teckningsoptioner kan äga rum dels under en period om en vecka som ska inledas dagen efter att bolaget offentliggjort kvartalsrapporten för Q1 räkenskapsåret 2029, dels under en period om en vecka som ska inledas dagen efter att bolaget offentliggjort kvartalsrapport för Q2 räkenskapsåret 2029.

Emissionsbemyndigande

Stämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, att bemyndiga styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen före nästa årsstämma, besluta om emission av aktier och/eller teckningsoptioner och/eller konvertibler. Emission ska kunna ske med eller utan avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt. Genom beslut med stöd av bemyndigandet ska sammanlagt högst så många aktier kunna ges ut vid nyemission av aktier, vid utnyttjande av teckningsoptioner och/eller vid konvertering av konvertibler som motsvarar 10 procent av det totala antalet utestående aktier i bolaget vid den tidpunkt när bemyndigandet utnyttjas för första gången.

Om Clavister


Clavister är ett svenskt cybersäkerhetsföretag som har skyddat kunder med samhällskritisk verksamhet i över två decennier. Med huvudkontor i Örnsköldsvik är Clavister en av pionjärerna bakom de första brandväggarna och levererar idag adaptiva, högpresterande cybersäkerhetslösningar för kunder inom framförallt offentlig sektor, energi, telekom och försvar.

Aktien, Clavister AB, är noterad på Nasdaq First North Growth Market. FNCA Sweden AB är bolagets Certified Advisor.

För ytterligare information, besök gärna https://www.clavister.com/ och följ oss på våra officiella LinkedIn- och YouTube-kanaler.


För ytterligare information, vänligen kontakta:

Clavister:
John Vestberg, VD och Koncernchef
E-post: john.vestberg@clavister.com

David Nordström, CFO
E-post: david.nordstrom@clavister.com

Bifogade filer


Kommuniké från Clavister AB:s årsstämma den 19 maj 2026