Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Senaste
  • Börs
    • Morning Review
    • Aktiejämförelse
    • Börskalender
    • Utdelningskalender
    • Aktieanalys
    • Artiklar
    • Insider Transactions
  • InderesTV
  • Portfölj
  • Forum
  • Premium
  • Femme
  • Nora AI
  • Learn
    • Investing School
    • Q&A
    • Analysis School
  • Om oss
    • Bolag under bevakning
    • Teamet
Regulatoriskt pressmeddelande

Kommuniké från extra bolagsstämma i Iconovo AB den 12 maj 2025

Iconovo
Ladda ner börsmeddelandet

Idag, den 12 maj 2025, hölls extra bolagsstämma i Iconovo AB. Nedan följer en sammanfattning av de beslut som fattades.

Beslut om godkännande av styrelsens beslut om företrädesemission av aktier.

Stämman beslutade i enlighet med styrelsens förslag att godkänna styrelsens beslut av den 24 april 2025 om en företrädesemission av aktier (”Företrädesemissionen”). Vid full teckning i Företrädesemissionen tillförs bolaget cirka 36,6 MSEK före emissionskostnader.

Villkoren för Företrädesemissionen innebär att varje aktie i bolaget som innehas på avstämningsdagen den 14 maj 2025 berättigar till en (1) teckningsrätt och två (2) teckningsrätter berättigar till teckning av tre (3) nya aktier till en teckningskurs om 1,15 kronor per aktie. Totalt omfattar Företrädesemissionen högst 31 836 750 aktier. Teckningsperioden i Företrädesemissionen löper under perioden från och med den 16 maj 2025 till och med den 2 juni 2025. Vid full teckning av samtliga aktier som emitteras i Företrädesemissionen kommer aktiekapitalet att öka med högst 3 183 675 kronor.

Beslutet biträddes av samtliga aktieägare som var företrädda vid stämman med bortseende från de aktier som företräddes av Gerald Engström och Färna Invest AB, varför villkoren för Aktiemarknadsnämndens beslut om dispens från budplikt för Gerald Engström och Färna Invest AB uppfyllts (för mer information om dispensärendet, se Aktiemarknadsnämndens uttalande AMN 2025:13).

Lund den 12 maj 2025
Iconovo AB (publ)

Kontakter


Johan Wäborg, VD
+46 707 78 51 71
johan.waborg@iconovo.se

Om Iconovo


Iconovo (Nasdaq First North Growth Market: ICO) utvecklar nya inhalationsläkemedel i samarbete med internationella läkemedelsföretag. Bolaget tillhandahåller flera typer av patentskyddade inhalatorer som kan generera betydande kommersiella möjligheter vid utveckling av helt nya läkemedel och vacciner, samt vid patentutgångar för etablerade läkemedel. Det längst framskridna läkemedelsprojektet är en generisk version av astma- och KOL-läkemedlet Symbicort®. Iconovo planerar att marknadsföra denna produkt i Norden genom sitt dotterföretag Iconovo Pharma, medan bolagets partner Amneal Pharmaceuticals har rättigheterna i övriga delar av Europa och i USA. Bolagets Certified Adviser är Carnegie Investment Bank AB (publ).

Bifogade filer


Kommuniké från extra bolagsstämma i Iconovo AB den 12 maj 2025

Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer
Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.