Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Senaste
  • Börs
    • Morgonrapport
    • Aktiejämförelse
    • Börskalender
    • Utdelningskalender
    • Aktieanalys
    • Artiklar
    • Insider Transactions
    • Transkriptioner
    • Inbjudningar till årsstämmor
    • IPOs
  • InderesTV
  • Portfölj
  • Forum
  • Discovery
  • Premium
  • Femme
  • Nora AI
  • Learn
    • Investing School
    • Q&A
    • Analysis School
  • Om oss
    • Bolag under bevakning
    • Teamet
Pressmeddelande

Lagercrantz förvärvar Michael Smith Switchgear

Lagercrantz Group

Lagercrantz Group AB (publ) har idag förvärvat 100% av aktierna i Michael Smith Switchgear Limited i Storbritannien, en ledande leverantör av kundanpassade lösningar för lågspänningsställverk med säte i Leicester.

MS Switchgear är en utvecklare och tillverkare av skräddarsydda lågspänningsställverk och eldistributionslösningar, med kunder inom sektorerna industri, kommersiellt och infrastruktur, inkluderat datacenter, i hela Storbritannien. Bolaget har byggt upp ett starkt renommé avseende teknisk expertis, kvalitet och nära kundrelationer, baserat på flera decenniers ingenjörskompetens. Den årliga omsättningen uppgår till ca 8 miljoner GBP med god lönsamhet.
 
”Förvärvet av MS Switchgear är ett utmärkt tillskott till division Electrify. Bolaget verkar i en attraktiv nisch med starka fundament och vi ser fram emot att stödja ett mycket kompetent team i nästa utvecklingsfas”, säger Daniel Andersson, divisionschef Electrify inom Lagercrantz.
 
”Det är mycket glädjande att välkomna ytterligare en nischad marknadsledare och ett starkt ledningsteam till Lagercrantz UK”, säger Andy Lister, VD för Lagercrantz UK.
 
”Vi är mycket glada över att bli en del av Lagercrantz och att inleda nästa fas i bolagets utveckling tillsammans med en långsiktig och stabil ägare som delar våra värderingar och ambitioner”, säger Sean Smith och Emily Smith, ägare av MS Switchgear. Ledningsteamet kommer att fortsätta leda MS Switchgear inom Lagercrantz Group.
 
MS Switchgear kommer att vara en del av division Electrify från och med april 2026. Förvärvet förväntas generera ett litet positivt bidrag till Lagercrantz Groups vinst per aktie på årsbasis.
 
Stockholm, 2 april 2026

Lagercrantz Group AB (publ)

 
Informationen lämnades för publicering 2026-04-02 kl 18:45 CET

Kontakter
För ytterligare information kontakta: 
Jörgen Wigh, VD och koncernchef, Lagercrantz Group AB, tel +46 8 700 66 70,
Daniel Andersson, divisionschef Electrify, Lagercrantz Group AB, tel +46 73 804 5806
Andy Lister, VD för Lagercrantz UK Ltd, tel +44 7824 550 222,
eller besök vår webbplats: http://www.lagercrantz.com

Om oss
Lagercrantz Group är en teknikkoncern som förvärvar och utvecklar nisch-verksamheter med världsledande och värdeskapande teknik, antingen med egna produkter eller med produkter från ledande leverantörer. Inom koncernen finns omkring 85 bolag, vart och ett orienterat mot en specifik delmarknad, en nisch. Gemensamt för bolagen är att värdeskapandet är stort, med hög grad av kundanpassning, support, service och andra tjänster. Lagercrantz är verksamt i nio länder i Nordeuropa, USA, Kina och Indien. Koncernen har omkring 3 600 anställda och omsätter över 10 miljarder SEK. Bolagets aktie är listad på Nasdaq Stockholm sedan 2001. www.lagercrantz.com

Bifogade filer
Förvärv MS Switchgear

Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer
Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.