Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Senaste
  • Börs
    • Morning Review
    • Aktiejämförelse
    • Börskalender
    • Utdelningskalender
    • Aktieanalys
    • Artiklar
    • Insider Transactions
  • inderesTV
  • Portfölj
  • Forum
  • Premium
  • Femme
  • Learn
    • Investing School
    • Q&A
    • Analysis School
  • Om oss
    • Följda bolag
    • Teamet
Regulatoriskt pressmeddelande

Lennart Olofsson kliver av som aktiv huvudägare

Ecoclime Group
Ladda ner börsmeddelandet

Efter mer än ett decennium lämnar Lennart Olofsson sin aktiva roll i Ecoclime. Olofsson, som grundade företaget och har varit dess VD, huvudägare och styrelseordförande senaste två åren, kommer att avgå från styrelsen vid årsstämman den 12 juni 2025. Därefter fortsätter hans engagemang enbart som passiv ägare genom familjebolaget JLO Invest AB. Genom att Olofsson endast anmäler 1/10 av A-aktierna för röstning vid stämmor i framtiden, öppnar det möjligheter för nya ägargrupper att genom majoritetsbeslut vid stämman, påverka Ecoclimes framtida utveckling på ett jämbördigt sätt oavsett A- eller B-aktier.

Som svar på en krävande marknadssituation har Ecoclime genomfört flera strategiska förändringar under 2025. Bolaget har strukturerat om verksamheten i fyra operativa dotterbolag och tillsatt en ny VD med fokus på försäljning, kassaflöde och organisk tillväxt. Parallellt har omfattande effektiviseringsplaner initierats i både kärnverksamheten och moderbolaget. Som ett led i bolagets utveckling har Ecoclime även beslutat att lista B-aktien på NGM Nordic SME.

 ”Med detta som grund känner jag nu vid 78-års ålder att det är dags för nya ägar- och styrelsekrafter att ta vid och föra Ecoclime framåt, baserat på ett jämbördigt röstvärde i relation till antalet aktier. Varför familjen som äger JLO Invest beslutat att vi redan vid årets bolagsstämma kommer att inta en mer jämlik roll med övriga aktieägare och endast rösta i relationen 1/1 avseende antalet aktier som vi själva äger, vilket innebär 13,2 % av Ecoclimes totala antal aktier och därmed antal röster”, meddelar Olofsson. 

Den till stämman föreslagna dagordningen öppnar för att de största aktieägarna i Ecoclime därmed kan kliva fram och föreslå ny ordförande och styrelseledamöter, utöver de som kommer att föreslås av familjen vid stämman.

”Jag har som röstmässig huvudägare vid stämmor och som ordförande under de senaste tuffa åren, lotsat Ecoclime igenom flera olika typer av utmaningar och haft kontakter med en intressegrupp av stora aktieägare varav tre av dem representerar mer än 32 % av antalet aktier i bolaget. Dessa har uttryckt intresse för ett större inflytande över verksamheten, vilket vi nu öppnar för. Beslutet att kliva åt sidan har även flera personliga anledningar. Med det jämbördiga ställningstagandet vad gäller röstningen på stämman från JLO Invests sida, möjliggörs därmed intressegruppens intresse att aktivt föra Ecoclime framåt på det sätt stämman anser bäst för bolaget.”
”Trots flera tuffa år bakom oss som skördat många offer i Ecoclimes marknad, har vi ändå vid årsskiftet 2025 lyckades behålla mer än 152 MSEK i eget kapital, är skuldfria och har en soliditet om 74 % och mer än 40 MSEK i kassan och därtill fick vi i slutet av januari Grandpriset 2025 som ”Västerbottens ledande företag i omställningen”. Vi har under detta år rekryterat en ny framåtlutad ledning med nya framtidsplaner, varför vi i familjen känner att vi med tillförsikt kan inta rollen som passiv ägare, när vi nu lämnar över ett bygge av Ecoclime till stämman att besluta om, som med rätt kultur och blandning av entreprenörskap och förvaltning, kan växa kraftigt särskilt inom kärnverksamheten, de kommande åren. Jag kommer självklart att stå till ledningens förfogande i den utsträckning som man vill nyttja min kompetens som omvärldsbevakare, bolagsbyggare, affärsutvecklare och säljare/förhandlare” avslutar Lennart Olofsson.

För mer information
Lennart Olofsson, Styrelseordförande Ecoclime Group
Tfn: 070-537 16 42
Epost: lennart.olofsson@ecoclime.se

Om oss
Ecoclime Group är en koncern som erbjuder ledande produkter och tjänster inom fastighetsautomation och ventilation för fastigheter och cirkulär värmeenergi därtill, som även innefattar industriella processer.

Vi hjälper fastighetsägare att framtidssäkra sina fastigheter genom att göra dem smarta, återvinna och utvinna gratis, förnybar energi, optimera energianvändning samt skapa en bättre komfort för hyresgäster. Vi hjälper även industriella processer, recirkulera och återanvända gratis energi i t ex VA-verk.

Ecoclime Group driver och utvecklar ledande bolag i branschen och verkar i hela värdekedjan från innovation och tillverkning av produkter, till installation, drift- och servicetjänster. 

B-aktierna i Ecoclime Group är listade på Nasdaq First North Premier Growth Market och bolagets Certified Adviser är FNCA Sweden AB. Mer information finns på bolagets hemsida: www. ecoclime.se.

Denna information är sådan information som Ecoclime Group är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 2025-05-07 10:50 CEST.

Bifogade filer
Lennart Olofsson kliver av som aktiv huvudägare

Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer
Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.