• Forum
  • Premium
  • Aktiemarknader
    • BörsRealtidskurser, index och marknadsutveckling
    • MorgonrapportDaglig marknadssammanfattning och nattens viktigaste händelser
    • BörskalenderKommande resultat, noteringar och företagshändelser
    • UtdelningskalenderKommande och tidigare utdelningar
  • Bolag
    • BolagBläddra och filtrera hela listan över noterade bolag
    • UpptäckInspiration till din nästa investering
    • BörsnoteringarNya noteringar och kommande börsintroduktioner
    • ÅrsstämmorDatum för årsstämmor och aktieägarinformation
  • Aktieforskning
    • AktieanalysExpertaktieanalys och rekommendationer
    • ArtiklarNyheter, insikter och marknadskommentarer
    • PortföljInderes modellportfölj
    • FemmeBryter barriärer och bygger självförtroende inom investeringar
  • Lär dig om investeringar
    • AnalysskolaLär dig läsa och förstå aktieanalys
    • InvesteringsskolaGuider och lektioner för att öka din investeringskunskap
    • PortföljinnehavareInvesteringskunskap för alla nivåer, från första stegen till avancerade portföljstrategier.
    • inderesTVVideohub för aktieanalys, forskning och expertkommentarer
    • TranskriptionerFullständiga utskrifter av resultatsamtal och investerarmöten
    • AktiejämförelseJämför nyckeltal och utveckling för flera aktier
    • Earnings SeasonCompare EPS estimates to reported results
    • InsideraffärerFölj köp- och säljaktivitet hos företagsinsiders
    • Virtuell analytikerchattStäll frågor och få AI-drivna investeringsinsikter direkt
    • Compound Interest CalculatorSee how your savings grow with the power of compound interest.
Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Q&A
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer

Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.

Linc beslutar om aktieåterköpsprogram

LINCRegulatoriskt pressmeddelande22.05.2026 klo 00.30
Ladda ner börsmeddelandet

Linc styrelse har beslutat att använda bemyndigandet från årsstämman den 13 maj 2026 för att påbörja ett program för återköp av aktier i Linc med syfte att anpassa Bolagets kapitalstruktur till Bolagets kapitalbehov och därmed bidra till ökat aktieägarvärde. Programmet inleds den 21 maj 2026, eller så snart som möjligt efter den dagen, och avslutas senast den 30 september 2026.

Återköp av aktier i Linc kommer genomföras på Nasdaq Stockholm i enlighet med dess regelverk för emittenter och EU:s marknadsmissbruksförordning (”MAR”). Återköpen kommer genomföras av ABG Sundal Collier, som kommer besluta om tidpunkt för förvärv av Linc-aktier oberoende av Bolaget.
 
För aktieåterköpsprogrammet gäller i övrigt följande villkor: 

  • Det totala antalet aktier som får återköpas ska begränsas så att Lincs innehav av egna aktier vid var tid inte överstiger 10 procent av det totala antalet utestående aktier. Bolagets avsikt är att återköpa maximalt 650 000 aktier.
  • Återköp får inte ske till ett pris högre än det högre av den senaste oberoende handeln och det högsta aktuella oberoende köpbudet på Nasdaq Stockholm.
  • Betalning för aktierna ska ske kontant.

Syftet med återköpet är att anpassa Bolagets kapitalstruktur till Bolagets kapitalbehov och därmed bidra till ökat aktieägarvärde.

Det totala antalet utestående aktier i Bolaget är 57 910 447 aktier. Linc innehar 0 egna aktier.

Kontakter


Karl Tobiesson, VD +46 (0)70 935 85 74 karl.tobieson@linc.se
Thomas Bergh, CFO +46 (0 )72 231 45 00 thomas.bergh@linc.se

Om Linc


Linc investerar i produktorienterade bolag inom den Nordiska Life Science industrin. Vi investerar i och utvecklar främst små och medelstora produktorienterade life science-bolag inom Medicinteknik och Läkemedel. Investeringarna görs i såväl privata som publika bolag och i forsknings- respektive verksamhetsdrivande bolag. Typiskt sett sker investeringar inom läkemedelsutveckling i en tidigare fas jämfört med investeringar inom medicinteknik.

Linc är en aktiv och långsiktig ägare med ett brett industriellt nätverk för att stötta portföljbolagen. Vi arbetar tillsammans med ledning, grundare och styrelse för att realisera den inneboende potential som finns i bolaget, har ambitiösa planer för vidareutveckling och expansion och deltar aktivt i valberedningsarbetet.

Bifogade filer


Linc beslutar om aktieåterköpsprogram