Sekretessinställningar
Inderes uses cookies to provide a better user experience and a personalised service. By consenting to the use of cookies, we can develop an even better service and will be able to provide content that is interesting to you.
  • Forum
  • Premium
  • Aktiemarknader
    • BörsRealtidskurser, index och marknadsutveckling
    • MorgonrapportDaglig marknadssammanfattning och nattens viktigaste händelser
    • BörskalenderKommande resultat, noteringar och företagshändelser
    • UtdelningskalenderKommande och tidigare utdelningar
  • Bolag
    • BolagBläddra och filtrera hela listan över noterade bolag
    • UpptäckInspiration till din nästa investering
    • BörsnoteringarNya noteringar och kommande börsintroduktioner
    • ÅrsstämmorDatum för årsstämmor och aktieägarinformation
  • Aktieforskning
    • AktieanalysExpertaktieanalys och rekommendationer
    • ArtiklarNyheter, insikter och marknadskommentarer
    • PortföljInderes modellportfölj
    • FemmeBryter barriärer och bygger självförtroende inom investeringar
  • Lär dig om investeringar
    • AnalysskolaLär dig läsa och förstå aktieanalys
    • InvesteringsskolaGuider och lektioner för att öka din investeringskunskap
    • PortföljinnehavareInvesteringskunskap för alla nivåer, från första stegen till avancerade portföljstrategier.
    • inderesTVVideohub för aktieanalys, forskning och expertkommentarer
    • TranskriptionerFullständiga utskrifter av resultatsamtal och investerarmöten
    • AktiejämförelseJämför nyckeltal och utveckling för flera aktier
    • Earnings SeasonCompare EPS estimates to reported results
    • InsideraffärerFölj köp- och säljaktivitet hos företagsinsiders
    • BlankningSe vilka börsnoterade bolag som har offentliggjorda korta positioner
    • Virtuell analytikerchattStäll frågor och få AI-drivna investeringsinsikter direkt
    • Compound Interest CalculatorSee how your savings grow with the power of compound interest.
Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Q&A
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer

Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.

Neobo slutför aktieåterköpsprogram och inleder ett nytt program om högst 100 mkr

NEOBORegulatoriskt pressmeddelande23.10.2026 klo 10.45
Ladda ner börsmeddelandet

Neobo Fastigheter AB (publ) ("Neobo") har slutfört det aktieåterköpsprogram som beslutades av styrelsen den 19 maj 2026, under vilket totalt 2 759 854 aktier har återköpts. Styrelsen har, med stöd av bemyndigandet från årsstämman den 22 april 2026 och i enlighet med tidigare kommunicerad avsikt, beslutat att under perioden från och med den 23 oktober 2026 fram till och med den 9 april 2027 återköpa ytterligare egna aktier på Nasdaq Stockholm till ett sammanlagt belopp om upp till 100 mkr.

Den 16 september 2026 kommunicerade styrelsen sin avsikt att använda likviditet som frigjordes i samband med avyttringen av Neobos fastighetsbestånd i Skara, Skövde och Mariestad till att lansera ett nytt aktieåterköpsprogram om ytterligare högst 100 mkr, när återköpsprogrammet om 50 mkr som beslutades av styrelsen den 19 maj 2026 slutförts. Syftet med det nya återköpsprogrammet är att förbättra Neobos kapitalstruktur genom att minska aktiekapitalet.

Återköp av aktier kommer att genomföras i enlighet med Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter, marknadsmissbruksförordningen (EU) nr 596/2014 ("MAR") och EU-kommissionens delegerade förordning (EU) nr 2016/1052 ("Safe Harbour-förordningen"). Återköp av aktier kommer att genomföras av DNB Carnegie Investment Bank AB (publ) som kommer att fatta sina handelsbeslut avseende tidpunkt för förvärven av aktier oberoende av Neobo.

Återköp av egna aktier ska ske på Nasdaq Stockholm i enlighet med Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter samt i enlighet med MAR och Safe Harbour-förordningen under perioden från och med den 23 oktober 2026 fram till och med den 9 april 2027, varigenom aktier till ett maximalt belopp om 100 miljoner kronor kan komma att återköpas. Neobo får återköpa högst så många aktier att Neobos innehav vid var tid inte överstiger 10 procent av samtliga aktier i Neobo. Återköp ska ske med iakttagande av de prisbegränsningar som följer av Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter, där det anges att aktier inte får förvärvas till ett högre pris än det högre av priserna för den senaste oberoende handeln och det högsta aktuella oberoende köpbudet på Nasdaq Stockholm. Återköp får inte ske till ett pris som understiger lägsta möjliga marknadspris. Betalning för aktierna ska erläggas kontant.

Det totala antalet aktier i Neobo per dagen för detta pressmeddelande uppgår till 140 880 066. Neobo innehar per samma datum 2 759 854 aktier i eget förvar, motsvarande cirka 2 procent av samtliga aktier i Neobo.

Rapportering av genomförda återköp kommer att ske i enlighet med gällande regler.

För mer information, vänligen kontakta:
Ylva Sarby Westman, vd
mobil: +46 (0) 706 90 65 97 e-post: ylva.sarby.westman@neobo.se

Om oss
Neobo är ett fastighetsbolag som långsiktigt förvaltar och förädlar bostadsfastigheter i kommuner med god efterfrågan på hyreslägenheter. Vår vision är att skapa attraktiva och hållbara bostadsmiljöer där människor trivs och känner sig trygga. Neobos aktier är noterade på Nasdaq Stockholm med kortnamn NEOBO och ISIN-kod SE0005034550.

Bifogade filer
Neobo slutför aktieåterköpsprogram och inleder ett nytt program om högst 100 mkr