Sekretessinställningar
Inderes uses cookies to provide a better user experience and a personalised service. By consenting to the use of cookies, we can develop an even better service and will be able to provide content that is interesting to you.
  • Forum
  • Premium
  • Aktiemarknader
    • BörsRealtidskurser, index och marknadsutveckling
    • MorgonrapportDaglig marknadssammanfattning och nattens viktigaste händelser
    • BörskalenderKommande resultat, noteringar och företagshändelser
    • UtdelningskalenderKommande och tidigare utdelningar
  • Bolag
    • BolagBläddra och filtrera hela listan över noterade bolag
    • UpptäckInspiration till din nästa investering
    • BörsnoteringarNya noteringar och kommande börsintroduktioner
    • ÅrsstämmorDatum för årsstämmor och aktieägarinformation
  • Aktieforskning
    • AktieanalysExpertaktieanalys och rekommendationer
    • ArtiklarNyheter, insikter och marknadskommentarer
    • PortföljInderes modellportfölj
    • FemmeBryter barriärer och bygger självförtroende inom investeringar
  • Lär dig om investeringar
    • AnalysskolaLär dig läsa och förstå aktieanalys
    • InvesteringsskolaGuider och lektioner för att öka din investeringskunskap
    • PortföljinnehavareInvesteringskunskap för alla nivåer, från första stegen till avancerade portföljstrategier.
    • inderesTVVideohub för aktieanalys, forskning och expertkommentarer
    • TranskriptionerFullständiga utskrifter av resultatsamtal och investerarmöten
    • AktiejämförelseJämför nyckeltal och utveckling för flera aktier
    • Earnings SeasonCompare EPS estimates to reported results
    • InsideraffärerFölj köp- och säljaktivitet hos företagsinsiders
    • Short SellingSee which listed companies have disclosed short interest
    • Virtuell analytikerchattStäll frågor och få AI-drivna investeringsinsikter direkt
    • Compound Interest CalculatorSee how your savings grow with the power of compound interest.
Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Q&A
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer

Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.

Nolato förvärvar irländska M&M Qualtech - stärker kunderbjudandet med skalbar kapacitet inom elektronikområdet

NOLA BRegulatoriskt pressmeddelande10.08.2026 klo 08.45
Ladda ner börsmeddelandet

Nolato har tecknat avtal om att förvärva irländska M&M Qualtech. Bolaget, som har en årsomsättning om cirka 385 miljoner kronor och en EBITA-marginal i linje med Nolatos, stärker Nolatos strategiska position genom att addera skalbar kapacitet inom elektronikområdet avseende marknadssegment som medical, industri och försvar.  

”M&M Qualtech har under närmare fyra decennier levererat verksamhetskritiska lösningar som möjliggjort dess kunder att producera nya teknologiska lösningar på ett effektivt sätt. Tillsammans med M&M Qualtech stärks Nolatos erbjudande och förmåga att leverera fullständiga produktlösningar till en gemensam och större kundbas”, säger Nolatos nytillträdde vd och koncernchef Anders Björklund.

M&M Qualtech grundades 1988 och bedöms 2026 ha en omsättning på cirka 385 miljoner kronor med god lönsamhet. Bolaget, som är baserat i Galway på Irland, har 200 medarbetare. Förvärvet finansieras via egna medel samt befintliga kreditramar. Verksamheten bedöms att konsolideras av Nolato från och med september. Bolaget kommer att verka under namnet Nolato Qualtech och ledas av nuvarande management.

”Förvärv är, och har sedan länge varit, en naturlig del av Nolatos tillväxtstrategi och vi arbetar kontinuerligt med att komplettera med ytterligare verksamheter som passar in i vår tillväxtstrategi, och stärker vårt totala kunderbjudande. Nolato har en god finansiell ställning och därmed stor handlingsfrihet som ger möjlighet att göra betydande förvärv, om förutsättningar finns för ett ökat aktieägarvärde på såväl kort som lång sikt”, säger Nolatos vd och koncernchef Anders Björklund.

Kontakt


För ytterligare information kontakta:
Anders Björklund, vd och koncernchef, 0709 315340
Per-Ola Holmström, finansdirektör, 0705 763340, per-ola.holmstrom@nolato.com

Om oss


Nolato är en svensk koncern med verksamhet i Europa, Asien och Nordamerika. Vi utvecklar och tillverkar produkter i polymera material som plast, silikon och TPE till ledande kunder inom medicinteknik, läkemedel, konsumentelektronik, telekom, fordon, hygien och andra utvalda industriella sektorer. Nolatoaktien noteras på Nasdaq Stockholm, där Nolato är ett Large Cap-företag i sektorn Industrials.  www.nolato.se/IR

Bifogade filer


Nolato förvärvar irländska M&M Qualtech - stärker kunderbjudandet med skalbar kapacitet inom elektronikområdet