• Forum
  • Premium
  • Aktiemarknader
    • BörsRealtidskurser, index och marknadsutveckling
    • MorgonrapportDaglig marknadssammanfattning och nattens viktigaste händelser
    • BörskalenderKommande resultat, noteringar och företagshändelser
    • UtdelningskalenderKommande och tidigare utdelningar
  • Bolag
    • BolagBläddra och filtrera hela listan över noterade bolag
    • UpptäckInspiration till din nästa investering
    • BörsnoteringarNya noteringar och kommande börsintroduktioner
    • ÅrsstämmorDatum för årsstämmor och aktieägarinformation
  • Aktieforskning
    • AktieanalysExpertaktieanalys och rekommendationer
    • ArtiklarNyheter, insikter och marknadskommentarer
    • PortföljInderes modellportfölj
    • FemmeBryter barriärer och bygger självförtroende inom investeringar
  • Lär dig om investeringar
    • AnalysskolaLär dig läsa och förstå aktieanalys
    • InvesteringsskolaGuider och lektioner för att öka din investeringskunskap
    • PortföljinnehavareInvesteringskunskap för alla nivåer, från första stegen till avancerade portföljstrategier.
    • inderesTVVideohub för aktieanalys, forskning och expertkommentarer
    • TranskriptionerFullständiga utskrifter av resultatsamtal och investerarmöten
    • AktiejämförelseJämför nyckeltal och utveckling för flera aktier
    • Earnings SeasonCompare EPS estimates to reported results
    • InsideraffärerFölj köp- och säljaktivitet hos företagsinsiders
    • Virtuell analytikerchattStäll frågor och få AI-drivna investeringsinsikter direkt
    • Compound Interest CalculatorSee how your savings grow with the power of compound interest.
Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Q&A
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer

Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.

Nordnet: Aktiehandel mars: Spararna söker sig till storbolagen när börsen skakar

SAVEPressmeddelande31.03.2026 klo 07.00
Discuss

Efter en stark start på året har osäkerheten på börsen stigit i takt med att konflikten i Mellanöstern har eskalerat.

- Rörelserna på finansmarknaderna under mars månad har varit stora och stämningen ofta nervös. Det stressade sentimentet har medfört en hög aktivitet bland spararna, säger Carl-Henrik Söderberg, sparekonom på Nordnet.

Hög aktivitet i energirelaterade värdepapper.

- På sektornivå sticker aktiviteten inom energisektorn ut, vilket inte är så konstigt givet eskaleringen i Mellanöstern med följande stora svängningar i oljepriset. Spararna har dock inte bestämt sig för vilken fot de ska stå på när det gäller att ta position inom sektorn. Oljeaktier är mycket handlade under månaden, men det är mycket kortsiktig trading bakom den höga omsättningen, säger Söderberg.

Flera storbanker tillhör återigen månadens mest nettoköpta aktier.

- Det är tydligt att bankerna lockat i denna stökiga börsperiod, med Swedbank och Handelsbanken som favoriter. Robusta affärsmodeller, relativa räntevinnare och höga utdelningar är sannolikt några av förklaringarna. På utdelningstemat är det också värt att nämna att månadsutdelaren, fastighetsbolaget Cibus, varit en populär ändhållplats för kapital under månaden. I EQT har spararna tagit rygg på de stora insynsköp som gjorts efter att aktien tidigare drabbats av mjukvarufrossa. Vad gäller Investor och Atlas Copco har spararna sannolikt sett det som ett bra läge att köpa in sig i kvalitativa bolag bolag när nedgångarna varit stora och värderingen kommit ned från höga nivåer, säger Carl-Henrik Söderberg.

Svårtolkade säljsiffror.

- Det är svårt att skönja någon direkt trend bland de mest nettosålda aktierna under mars månad. Ingen sektor sticker heller ut. Men handeln i Sivers har varit intensiv och stuckit ut på slutet, både på köp- och säljsidan. Millicom har en stark kursresa i ryggen, och det är möjligt att vinsthemtagningar ligger bakom månadens siffror. Att vi finner tre amerikanska teknikbolag på säljtoppen rimmar väl med den teknikfrossa som varit på den amerikanska börsen på slutet.

Mest handlade aktierna bland Nordnets svenska kunder i mars:   

Mest köpta Mest sålda
Investor Millicom
Handelsbanken Sinch
Swedbank Sivers Semiconductor
Atlas Copco Evolution
EQT Bioarctic
Cibus Nordic Real Estate Nelly
Volvo Western Digital
Nordea Humana
Latour Netflix
Kinnevik LAM Research