Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Senaste
  • Börs
    • Morgonrapport
    • Aktiejämförelse
    • Börskalender
    • Utdelningskalender
    • Aktieanalys
    • Artiklar
    • Insider Transactions
    • Transkriptioner
    • Inbjudningar till årsstämmor
    • IPOs
  • InderesTV
  • Portfölj
  • Forum
  • Discovery
  • Premium
  • Femme
  • Nora AI
  • Learn
    • Investing School
    • Q&A
    • Analysis School
  • Om oss
    • Bolag under bevakning
    • Teamet
Regulatoriskt pressmeddelande

OXE Marine tar in 60,0 MSEK genom riktade nyemissioner som föreslagits av styrelsen respektive den största aktieägaren

OXE Marine
Ladda ner börsmeddelandet

EJ FÖR OFFENTLIGGÖRANDE, DISTRIBUERING ELLER PUBLICERING, HELT ELLER DELVIS, DIREKT ELLER INDIREKT, I ELLER TILL USA, AUSTRALIEN, BELARUS, HONGKONG, JAPAN, KANADA, NYA ZEELAND, RYSSLAND, SCHWEIZ, SINGAPORE, SYDAFRIKA, SYDKOREA ELLER NÅGON ANNAN STAT ELLER JURISDIKTION DÄR OFFENTLIGGÖRANDE, DISTRIBUERING ELLER PUBLICERING SKULLE VARA OLAGLIG ELLER KRÄVA REGISTRERING ELLER ANDRA ÅTGÄRDER ENLIGT TILLÄMPLIG LAG. VÄNLIGEN SE ”VIKTIG INFORMATION” I SLUTET AV PRESSMEDDELANDET.

OXE Marine AB (publ) (”OXE Marine” eller ”Bolaget”) meddelar idag att Bolaget framgångsrikt tar in 60,0 MSEK, före konvertering av utestående lån om 19,2 MSEK, efter att investerare och medlemmar ur styrelsen och Bolagets ledning har åtagit sig att teckna totalt 250 000 000 aktier i riktade nyemissioner som föreslagits av styrelsen och en aktieägare. Styrelsen föreslår en riktad nyemission om cirka 49,1 MSEK till ett antal professionella investerare och befintliga aktieägare, däribland den nya investeraren Tenesta Holding AB (Måns Flodberg), som har åtagit sig att teckna sig för motsvarande 15,0 MSEK, samt de befintliga aktieägarna Spirit of Performance AB (Christian von Koenigsegg) och Tamt AB (Theodor Jeansson), som har åtagit sig att teckna motsvarande cirka 13,0 MSEK respektive cirka 12,7 MSEK. Därtill har Jonas Wikström (styrelseordförande), ZQP Invest AB (Jon Lind, styrelseledamot), Paul Frick (VD) och PSP Stockholm AB (ODN) åtagit sig att teckna sig för totalt cirka 10,9 MSEK efter förslag om en riktad nyemission från aktieägaren Theodor Jeansson (tillsammans med styrelsens förslag om en riktad nyemission, de ”Riktade Nyemissionerna”). Tamt AB (Theodor Jeansson) och PSP Stockholm AB (ODN) avser att konvertera utestående lån, motsvarande totalt cirka 19,2 MSEK, i enlighet med de låneavtal med Theodor Jeansson och Powersports Plus LLC (del av ODN) Bolaget offentliggjorde den 8 december 2025, till aktier i Bolaget. Emissionslikviden för denna del avses erläggas genom kvittning av respektive tecknares fordran mot Bolaget enligt låneavtalen. De Riktade Nyemissionerna föreslås beslutas av årsstämman som kommer hållas den 24 april 2026. Genom de Riktade Nyemissionerna kan Bolaget tillföras totalt cirka 60,0 MSEK före emissionskostnader och kvittningar. De Riktade Nyemissionerna föreslås beslutas till en teckningskurs om 0,24 SEK per aktie, vilket motsvarar en rabatt mot stängningskursen den 20 mars 2026 om cirka 5,9 procent. Syftet med de Riktade Nyemissionerna är att säkerställa Bolagets rörelsekapital och finansiera pågående projekt. Samtliga tecknare har ingått åtaganden att teckna sig i de Riktade Nyemissionerna, under förutsättning att årsstämman beslutar anta förslagen. Kallelse till årsstämman, innehållande fullständiga förslag till beslut, kommer publiceras genom ett separat pressmeddelande den 24 mars 2026.

”Vi är mycket nöjda med det starka stödet från både befintliga och nya investerare. Att även styrelseledamöter och ledningen deltar i emissionen visar på en stark tro på OXE Marines framtid. Vi ser särskilt positivt på engagemanget från den nya investeraren Måns Flodberg, liksom det fortsatta förtroendet från långsiktiga aktieägare som Christian von Koenigsegg, ODN och Theodor Jeansson”, säger Jonas Wikström, styrelseordförande.

De Riktade Nyemissionerna

OXE Marine meddelar idag att Bolaget framgångsrikt tar in 60,0 MSEK, före konvertering av utestående lån om 19,2 MSEK, efter att investerare och medlemmar ur styrelsen och Bolagets ledning har åtagit sig att teckna totalt 250 000 000 aktier i de Riktade Nyemissionerna som föreslagits av styrelsen och en aktieägare. Styrelsen föreslår en riktad nyemission om cirka 49,1 MSEK till ett antal professionella investerare och befintliga aktieägare, däribland den nya investeraren Tenesta Holding AB (Måns Flodberg), som har åtagit sig att teckna sig för motsvarande 15,0 MSEK, samt de befintliga aktieägarna Spirit of Performance AB (Christian von Koenigsegg) och Tamt AB (Theodor Jeansson), som har åtagit sig att teckna motsvarande cirka 13,0 MSEK respektive cirka 12,7 MSEK. Resterande tecknare i den riktade nyemissionen föreslagen av styrelsen är Sven Sandberg, Hajskäret Invest AB, Tiliaflore Holding AB, Håkan Roos, Peter Wikström, Ulf Barkman, Kristoffer Jeansson, Jonas Mårtensson, Joel Hallberg, Daniel Nilsson, Jimmie Landemann och Torna Kapital AB. Därtill har Jonas Wikström (styrelseordförande), ZQP Invest AB (Jon Lind, styrelseledamot), Paul Frick (VD) och PSP Stockholm AB (ODN) åtagit sig att teckna för totalt cirka 10,9 MSEK efter förslag om en riktad nyemission från aktieägaren Theodor Jeansson. Tamt AB (Theodor Jeansson) och PSP Stockholm AB (ODN) avser att konvertera utestående lån, motsvarande totalt 19,2 MSEK, i enlighet med de låneavtal Bolaget offentliggjorde den 8 december 2025, till aktier i Bolaget. Emissionslikviden för denna del avses erläggas genom kvittning av respektive borgenärs fordran mot Bolaget enligt låneavtalen. De Riktade Nyemissionerna föreslås beslutas av årsstämman som kommer hållas den 24 april 2026. Genom de Riktade Nyemissionerna kan Bolaget tillföras totalt cirka 60,0 MSEK före emissionskostnader och kvittningar. De Riktade Nyemissionerna föreslås beslutas till en teckningskurs om 0,24 SEK per aktie, vilket motsvarar en rabatt mot stängningskursen den 20 mars 2026 om cirka 5,9 procent. Samtliga tecknare har ingått åtaganden att teckna sig i de Riktade Nyemissionerna, under förutsättning att årsstämman beslutar godkänna förslagen. Syftet med de Riktade Nyemissionerna är att säkerställa Bolagets rörelsekapital och finansiera pågående projekt.

Överväganden

De Riktade Nyemissionerna föreslås genomföras med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt. Skälen för avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt är följande. En företrädesemission skulle vara betydligt mer tids- och resurskrävande jämfört med en riktad nyemission, inte minst till följd av arbetet med att säkerställa en företrädesemission, samtidigt som det inte finns några garantier för att en sådan emission skulle bli fulltecknad. En företrädesemission skulle ha krävt betydande garantiåtaganden från ett garantikonsortium, vilket skulle medföra ytterligare kostnader och/eller ytterligare utspädning beroende på vilken typ av ersättning som hade utgått för sådana garantiåtaganden. En minskad tidsåtgång skapar flexibilitet att agera på kortsiktiga investeringsmöjligheter, minskar exponeringen mot fluktuationer i aktiekursen samt risken för negativ kurspåverkan, och möjliggör ett tillvaratagande av det rådande marknadsintresset för Bolagets aktie. Ytterligare en aspekt som talar för valet av riktade nyemissioner är att en företrädesemission med största sannolikhet hade behövt genomföras till en inte obetydlig rabatt, vilket skulle leda till större utspädningseffekter för Bolagets befintliga aktieägare, vilket undviks med de Riktade Nyemissionerna där teckningskursen föreslås fastställas till en rabatt om cirka 5,9 procent mot stängningskursen för Bolagets aktie på Nasdaq First North Growth Market den 20 mars 2026. Ur ett aktieägarperspektiv innebär en företrädesemission till en betydande rabatt även en risk för en negativ effekt på aktiekursen i samband med genomförandet av företrädesemissionen. Skälet till att de Riktade Nyemissionerna föreslås delvis riktas till befintliga aktieägare är att dessa aktieägare har uttryckt och visat ett långsiktigt intresse för Bolaget vilket, enligt styrelsen, skapar trygghet och stabilitet för såväl Bolaget som dess aktieägare samt ett betydande strategiskt och långsiktigt värde. Det är styrelsens bedömning att utan stödet från befintliga aktieägare skulle det inte ha varit möjligt att genomföra en framgångsrik kapitalanskaffning. Därtill kan Bolagets ägarbas stärkas genom nya långsiktiga investerare, av vilka en är den enskilt största tecknaren i de Riktade Nyemissionerna. Mot bakgrund av ovanstående är styrelsens samlade bedömning således att skälen för att genomföra de Riktade Nyemissionerna överväger skälen för en företrädesemission enligt huvudregeln, och att de Riktade Nyemissionerna därför ligger i såväl Bolagets som samtliga dess aktieägares intresse. Theodor Jeansson har gjort motsvarande bedömning som styrelsen inför förslaget om en riktad nyemission till Jonas Wikström, ZQP Invest AB (Jon Lind), Paul Frick samt till PSP Stockholm AB och konstaterar därtill att det även ligger i Bolagets och aktieägarnas intresse att medlemmar i styrelsen och Bolagets ledning har ett intresse av Bolagets långsiktiga utveckling.

De Riktade Nyemissionerna föreslås beslutas till en teckningskurs om 0,24 SEK per aktie, vilket motsvarar en rabatt mot stängningskursen den 20 mars 2026 om cirka 5,9 procent. Den föreslagna teckningskursen har i samråd med finansiella rådgivare fastställts genom förhandling på armlängds avstånd med externa investerare, varför det är styrelsens bedömning att teckningskursen är marknadsmässig.

Aktiekapital, antal aktier och utspädning

De Riktade Nyemissionerna innebär att aktiekapitalet kan öka med högst 5 000 000 SEK, från 13 860 809,82 SEK till 18 860 809,82 SEK, och att antalet aktier kan öka med högst 250 000 000 aktier, från 693 040 491 aktier till 943 040 491 aktier, vilket motsvarar en utspädning om cirka 26,5 procent av det totala antalet aktier och röster i Bolaget efter registrering av de nya aktierna vid Bolagsverket.

Årsstämman

De Riktade Nyemissionerna föreslås beslutas av årsstämman som kommer hållas den 24 april 2026. Kallelse till årsstämman, innehållande fullständiga förslag till beslut, kommer publiceras genom ett separat pressmeddelande den 24 mars 2026.

Rådgivare

Redeye AB är finansiell rådgivare och Moll Wendén Advokatbyrå AB är legal rådgivare till OXE Marine i samband med de Riktade Nyemissionerna. Aqurat Fondkommission AB agerar emissionsinstitut i de Riktade Nyemissionerna.

Viktig information

Publicering, offentliggörande eller distribution av detta pressmeddelande kan i vissa jurisdiktioner vara föremål för restriktioner enligt lag och personer i de jurisdiktioner där detta pressmeddelande har offentliggjorts eller distribuerats bör informera sig om och följa sådana legala restriktioner. Mottagaren av detta pressmeddelande ansvarar för att använda detta pressmeddelande och informationen häri i enlighet med tillämpliga regler i respektive jurisdiktion. Detta pressmeddelande utgör inte ett erbjudande att sälja eller en inbjudan avseende ett erbjudande att förvärva eller teckna värdepapper som emitterats av Bolaget i någon jurisdiktion där sådant erbjudande eller sådan inbjudan skulle vara olaglig. I en medlemsstat inom Europeiska Ekonomiska Samarbetsområdet (”EES”) får värdepapper som hänvisas till i detta meddelande endast erbjudas i enlighet med tillämpliga undantag i förordning (EU) 2017/1129 (”Prospektförordningen”).

Detta pressmeddelande utgör inte ett prospekt enligt betydelsen i Prospektförordningen och har inte blivit godkänt av någon regulatorisk myndighet i någon jurisdiktion.

Detta pressmeddelande utgör inte ett erbjudande om eller inbjudan avseende att förvärva eller teckna värdepapper i USA. Värdepapperna som omnämns häri får inte säljas i USA utan registrering, eller utan tillämpning av ett undantag från registrering, enligt den vid var tid gällande U.S. Securities Act från 1933 (”Securities Act”), och får inte erbjudas eller säljas i USA utan att de registreras, omfattas av ett undantag från, eller i en transaktion som inte omfattas av registreringskraven enligt Securities Act. Det finns ingen avsikt att registrera några värdepapper som omnämns häri i USA eller att lämna ett offentligt erbjudande avseende sådana värdepapper i USA. Informationen i detta pressmeddelande får inte offentliggöras, publiceras, kopieras, reproduceras eller distribueras, direkt eller indirekt, helt eller delvis, i eller till  USA, Australien, Belarus, Hongkong, Japan, Kanada, Nya Zeeland, Ryssland, Schweiz, Singapore, Sydafrika, Sydkorea eller någon annan jurisdiktion där sådant offentliggörande, publicering eller distribution av denna information skulle stå i strid med gällande regler eller där en sådan åtgärd är föremål för legala restriktioner eller skulle kräva ytterligare registrering eller andra åtgärder än vad som följer av svensk rätt. Åtgärder i strid med denna anvisning kan utgöra brott mot tillämplig värdepapperslagstiftning.

I Storbritannien distribueras och riktas detta dokument, och annat material avseende värdepapperen som omnämns häri, endast till, och en investering eller investeringsaktivitet som är hänförlig till detta dokument är endast tillgänglig för och kommer endast att kunna utnyttjas av, ”qualified investors” (enligt definitionen i paragraf 86(7) i den brittiska Financial Services and Markets Act 2000) som är (i) personer som har professionell erfarenhet av affärer som rör investeringar och som faller inom definitionen av ”investment professionals” i artikel 19(5) i den brittiska Financial Services and Markets Act 2000 (Financial Promotion) Order 2005 (”Föreskriften”); eller (ii) ”high net worth entities” som avses i artikel 49(2)(a)-(d) i Föreskriften (alla sådana personer benämns gemensamt ”relevanta personer”). En investering eller en investeringsåtgärd som detta meddelande avser är i Storbritannien enbart tillgänglig för relevanta personer och kommer endast att genomföras med relevanta personer. Personer som inte är relevanta personer ska inte vidta några åtgärder baserat på detta dokument och inte heller agera eller förlita sig på det.

Detta pressmeddelande varken identifierar eller utger sig för att identifiera risker (direkta eller indirekta) som kan vara förbundna med en investering i nya aktier. Ett investeringsbeslut att förvärva eller teckna nya aktier i Bolaget får endast fattas baserat på offentligt tillgänglig information, vilken inte har verifierats av OXE Marines finansiella rådgivare. Bolagets finansiella rådgivare agerar för Bolagets räkning i samband med transaktionen och inte för någon annans räkning. Bolagets finansiella rådgivare är inte ansvariga gentemot någon annan för att tillhandahålla det skydd som tillhandahålls deras kunder eller för att ge råd i samband med transaktionen eller avseende något annat som omnämns häri.

Framåtriktade uttalanden
Detta pressmeddelande innehåller framåtriktade uttalanden som avser Bolagets avsikter, bedömningar eller förväntningar avseende Bolagets framtida resultat, finansiella ställning, likviditet, utveckling, utsikter, förväntad tillväxt, strategier och möjligheter samt de marknader inom vilka Bolaget är verksamt. Framåtriktade uttalanden är uttalanden som inte avser historiska fakta och kan identifieras av att de innehåller uttryck som "anser", "förväntar", "förutser", "avser", "uppskattar", "kommer", "kan", "förutsätter", "bör", "skulle kunna" och, i varje fall, negationer därav, eller liknande uttryck. De framåtriktade uttalandena i detta pressmeddelande är baserade på olika antaganden, vilka i flera fall baseras på ytterligare antaganden. Även om Bolaget anser att de antaganden som reflekteras i dessa framåtriktade uttalanden är rimliga, kan det inte garanteras att de kommer att infalla eller att de är korrekta. Då dessa antaganden baseras på antaganden eller uppskattningar och är föremål för risker och osäkerheter kan det faktiska resultatet eller utfallet, av många olika anledningar, komma att avvika väsentligt från vad som framgår av de framåtriktade uttalandena. Sådana risker, osäkerheter, eventualiteter och andra väsentliga faktorer kan medföra att den faktiska händelseutvecklingen avviker väsentligt från de förväntningar som uttryckligen eller underförstått anges i detta pressmeddelande genom de framåtriktade uttalandena. Bolaget garanterar inte att de antaganden som ligger till grund för de framåtriktade uttalandena i detta pressmeddelande är korrekta och varje läsare av pressmeddelandet bör inte opåkallat förlita sig på de framåtriktade uttalandena i detta pressmeddelande. Den information, de uppfattningar och framåtriktade uttalanden som uttryckligen eller underförstått framgår häri lämnas endast per dagen för detta pressmeddelande och kan komma att förändras. Varken Bolaget eller någon annan åtar sig att se över, uppdatera, bekräfta eller offentligt meddela någon revidering av något framåtriktat uttalande för att återspegla händelser som inträffar eller omständigheter som förekommer avseende innehållet i detta pressmeddelande, såtillvida det inte krävs enligt lag eller Nasdaq First North Stockholms regelverk.

Information till distributörer
I syfte att uppfylla de produktstyrningskrav som återfinns i: (a) Europaparlamentets och rådets direktiv 2014/65/EU om marknader för finansiella instrument, i konsoliderad version, (”MiFID II”); (b) artikel 9 och 10 i Kommissionens delegerade direktiv (EU) 2017/593, som kompletterar MiFID II; och (c) nationella genomförandeåtgärder (tillsammans ”Produktstyrningskraven i MiFID II”) samt för att friskriva sig från allt utomobligatoriskt, inomobligatoriskt eller annat ansvar som någon “tillverkare” (i den mening som avses enligt Produktstyrningskraven i MiFID II) annars kan omfattas av, har OXE Marines aktier varit föremål för en produktgodkännandeprocess, som har fastställt att dessa aktier är: (i) lämpliga för en målmarknad bestående av icke-professionella investerare och investerare som uppfyller kriterierna för professionella kunder och godtagbara motparter, såsom definierat i MiFID II; och (ii) lämpliga för spridning genom alla distributionskanaler som tillåts enligt MiFID II (”Målmarknadsbedömningen”). Oaktat Målmarknadsbedömningen bör distributörer notera att: priset på OXE Marines aktier kan sjunka och investerare kan förlora hela eller delar av sin investering, att OXE Marines aktier inte är förenade med någon garanti avseende avkastning eller kapitalskydd och att en investering i OXE Marines aktier endast är lämplig för investerare som inte är i behov av garanterad avkastning eller kapitalskydd och som (ensamma eller med hjälp av lämplig finansiell eller annan rådgivare) är kapabla att utvärdera fördelarna och riskerna med en sådan investering och som har tillräckliga resurser för att bära de förluster som en sådan investering kan resultera i. Målmarknadsbedömningen påverkar inte andra krav avseende kontraktuella, legala eller regulatoriska försäljningsrestriktioner med anledning av de Riktade Nyemissionerna.

Målmarknadsbedömningen utgör, för undvikande av missförstånd, inte (a) en ändamålsenlighets- eller lämplighetsbedömning i den mening som avses i MiFID II eller (b) en rekommendation till någon investerare eller grupp av investerare att investera i, förvärva, eller vidta någon annan åtgärd avseende OXE Marines aktier.

Varje distributör är ansvarig för att genomföra sin egen målmarknadsbedömning avseende OXE Marines aktier samt för att besluta om lämpliga distributionskanaler.

För ytterligare information, vänligen kontakta:
Paul Frick, VD, OXE Marine AB, paul.frick@oxemarine.com, +46 (0) 703 25 06 20

Jonas Wikström, styrelseordförande, OXE Marine AB jonas.wikstrom@oxemarine.com, +46 (0) 70 753 65 66

Certifierad Rådgivare
Redeye Sweden AB är certifierad rådgivare för OXE Marine AB (publ).

OXE Marine AB (publ) (NASDAQ STO: OXE) är bolaget bakom världens första högpresterande dieselutombordare. Bolagets unika och patenterade lösningar för överföring av höga vridmoment mellan krafthuvud och underben har lett till en global hög efterfrågan på bolagets utombordare. OXE Marine möjliggör förbättrad prestanda och bränsleeffektivitet i en utombordare och omdefinierar möjligheterna inom den marina sektorn.

Denna information är sådan information som OXE Marine är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 2026-03-23 08:30 CET.

Bifogade filer
OXE Marine tar in 60,0 MSEK genom riktade nyemissioner som föreslagits av styrelsen respektive den största aktieägaren

Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer
Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.