Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Senaste
  • Börs
    • Morning Review
    • Aktiejämförelse
    • Börskalender
    • Utdelningskalender
    • Aktieanalys
    • Artiklar
    • Insider Transactions
  • InderesTV
  • Portfölj
  • Forum
  • Premium
  • Femme
  • Learn
    • Investing School
    • Q&A
    • Analysis School
  • Om oss
    • Bolag under bevakning
    • Teamet
Pressmeddelande

Penser Access: Q3 botten men räkna med ett par svåra kvartal till - Fingerprints

Fingerprint Cards

Tror att Q3 var botten
Enligt bolaget har de nu börjat tömma sina lager vilket vi anser indikerar att försäljningen har ökat något från Q3 vilket innebär att vi tror att Q3 var det svåraste kvartalet, även om vi kan räkna med ytterligare ett par svåra kvartal framöver. Vi fortsätter att tro att effekten är tillfällig – de COVID-relaterade nedstängningarna i Kina har inte lett till någon strukturell förändring av efterfrågan på mobiltelefoner. När nedstängningarna är över borde efterfrågan normaliseras, även om det lär ske gradvis.

Övriga segment fortsätter att växa
Medan försäljningen av kapacitiva sensorer till smartphones har drabbats hårt växer andra segment. Försäljningen till övriga segment (optiska sensorer, PC, Access och Payments) kommer stå för 30% av försäljningen i år och 45% nästa år. Detta är positivt eftersom bruttomarginalerna är högre i dessa segment. Payments (sensorer till smarta kredit- och betalkort) växer kraftigt men volymerna är fortfarande små.
 
Sänker estimaten och motiverat värde något
Även om försäljningen var i linje med vad vi hade trott höll marginalerna emot sämre än vad vi hade hoppats, och vi sänker därför våra estimat. Vi estimerar nu negativt EBITDA och EPS för 2022. Våra långsiktiga prognoser är i stort oförändrade och vårt motiverade värde minskar därmed endast något – till 20-22 kr (21-23). Samtidigt vill vi varna för att det kommer fortsätta vara stökigt ett par kvartal till och ser därför ingen brådska in i aktien. Villkoren för den annonserade nyemissionen borde publiceras i slutet av oktober.

Läs den fullständiga analysen, publicerad 20-10-2022 kl. 08:42: https://docs.penser.se/a/3113/fingb221020.pdf
Detta är ett pressmeddelande från Erik Penser Bank. Läs mer på https://epaccess.penser.se/

Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer
Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.