Pharmacolog ingår distributionsavtal med Added Pharma B/V
Avtalet innebär att Pharmacolog med sin produkt DrugLog®, får en stark partner med lång erfarenhet av försäljning och service av medicintekniska produkter mot sjukhusapotek på den västeuropeiska marknaden. Avtalet omfattar distribution och försäljning i Storbritannien, Tyskland och Danmark.
Added Pharma BV grundades 1992 och erbjuder sina produkter och lösningar till sjukhusapotek och kommersiella beredningsföretag. Bolaget har kontor i Belgien, Tyskland, Storbritannien och Nederländerna.
Pharmacologs nuvarande distributör Pharmed SAM kommer fortsättningsvis att fokusera på de fransktalande marknaderna i Europa.
Mats Högberg, VD, kommenterar: "Vi är mycket glada att ta detta viktiga strategiska steg i vår europeiska marknadsexpansion. Added Pharma har lång erfarenhet av bland annat produkter för beredning och hantering av läkemedel för sjukhusapotek på den västeuropeiska marknaden. DrugLog® och våra framtida produkter passar därför väl in i deras produktkatalog."