Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Senaste
  • Börs
    • Morning Review
    • Aktiejämförelse
    • Börskalender
    • Utdelningskalender
    • Aktieanalys
    • Artiklar
    • Insider Transactions
  • InderesTV
  • Portfölj
  • Forum
  • Premium
  • Femme
  • Learn
    • Investing School
    • Q&A
    • Analysis School
  • Om oss
    • Bolag under bevakning
    • Teamet
Pressmeddelande

PharmaLundensis: Avser förhandla om fördröjning av återbetalning av kvarvarande KV1 belopp

PharmaLundensis

Den kvarvarande skulden på de KV1 som inte konverterades till aktier uppgår till 3 163 641,58 kronor. Bolaget har för närvarande inte kapital för att återbetala hela det beloppet. Vi avser förhandla om en förlängd återbetalningstid med konvertibelägarna. Brev kommer inom kort att skickas ut till samtliga kvarvarande KV1 ägare för godkännande av den förlängda återbetalningstiden.

I detta sammanhang kan också nämnas att KV1 skulden har i tidigare rapporter och senaste årsredovisning uppgivits till 4 182 330 kronor. I samband med att Euroclear gick igenom konvertibelvillkoren kom man dock fram till att det korrekta är att använda rak ränta, vilket sänkte KV1-beloppet till 3 573 394,50 kronor.

Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer
Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.